6 Ocak 2020 23:22
-A +A
Remzi UYSAL

ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ SAVAŞCISI BİR SİYASETÇİ DR. JULIUS LEBER’İ ANDIK!

Remzi UYSAL ( Yazar )gazetehamburg.com

Hitler Faşizmi döneminde Lübeck’de SPD’nin parti yayın organı Volksbote gazetesini yayınlayan, yöneten ve SPD Berlin milletvekilliği de yapan Dr. Julius LEBER, Hitler rejimine karşı yaptığı gizli yeraltı çalışmalarından dolayı Hitler’in casus örgütü Gestapo ajanları tarafından ihbar edilip, savaş yıllarında 05 Temmuz 1944 günü tutuklanıp, Hitler’in Faşist yargıçları tarafından “Vatana İhanet” iddiası ile ölüm cezasına çarptırılan Dr. Julius LEBER, 05 Ocak 1945 günü Berlin hapishanesinde katledilmiştir.

Dr. Julius LEBER, Fransa’nın Elsass bölgesinde 1891 yılında dünyaya gelmiş ve Lübeck’de mekan tutmuştur.

Yargılandığı mahkemede Hitler’in yargıçlarının karşısında, fotoğraflarında da görüldüğü gibi dik duruşu ve yaptığı savunma ve de konuşmaları, bugün bile demokrasi ve özgürlük mücadelesi verenlere öğütler vermektedir.

Her yıl 05 Ocak günü Lübeck mezarlığının ortalarında, ve bir tümseğin üzerinde bulunan mezarın başındaki büyük bir kaya parçası bile, o’nun verdiği demokrasi ve özgürlük mücadelesinin simgesidir.

Bugün 05 Ocak günü, katledilişinin 75’inci Yılı dolayısıyla SPD üyeleri tarafından anılan
Dr. Julius LEBER’in mezarına SPD Eyalet Milletvekili, Lübeck İl Başkanı ve TÜRGEM Unur Üyesi Thomas ROTHER ile “Hamburg Eyaleti Aktif Demokratlar Birliği” Başkan Yardımcısı Jan SCHENKENBERGER tarafından birer çelenk konulduğu gibi, Dr. Julius LEBER’in hayatını ve verdiği mücadeleyi anlattılar.

Mezarı başında saat 10.00 da başlayan Anma Töreni, saat 11.30 da tamamlandığı gibi, saat 14.00 de Lübeck Belediye Sarayı’nın görkemli tarihi barok stilindeki Audienz salonunda düzenlenen konferans ile devam etmiştir.

Anıt mezardan ayrılan grubun bir bölümü pazar günleri de açık olan Steinhusen pastanesinde mola verip, sohbet ettiler.

Saray’da verilen konferansta, tarihçi, SPD siyasetçisi ve 1912-14 yıllarında Hamburg Polis Teşkilatı Başkanı olan Wolfgang KOPUTZSCH yaptığı konuşmada, Dr. Julius LEBER’in hayatını, siyaset ve demokrasi tarihine düşürdüğü notları ile ele almıştır.

Verilen açık büfe arasından sonra Belediye Başkanı Jan LINDENAU’nun yönettiği söyleşi masasında tarihçi Wolfgang KOPITZSCH ile tarihçi Jörg WOLLENBERN, Dr. Julius LEBER’in detaylı şekilde hayatını, ailesini ve verdiği demokrasi ve özgürlük mücadelesini detaylandırarak, babasının katledilmesine dayanamayan oğlunun da intihar etmesi gibi, son yıllarda katıldığımız anma törenlerinden farklı şekilde Dr. Julius LEBER’in ne derece bir vatansever, siyasetçi ve kahraman olduğu da belleklerimize kazınmış oldu.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı