OTİZMLİ ÇOCUKLAR

Sibel BOZKURT/YAZAR

4 Ağustos 2022 00:44
A
a

Her anne ve baba, çocuklarının sağlıklı, kendi ayakları üstünde durabilen bir kişi olmasını, ailesinden bağımsız birey olarak yetişmesini ister ama bazı çocuklar, dünyaya geldiğinde sağlıklı olmayabilir.   
Otizmli çocukları ele alacağız. Kaba yaklaşımla söylersek saldırgan çocukları.
Diğer engelli çocuklarla ilgili ortaya çıkan olumsuz tabloda olduğu gibi böyle durumlarda da yine otizmli çocuğu olan ailelerin ilk tepkisi, genellikle durumu kabullenememek şeklinde görülür.
Kabul edelim, otizmli çocuğu olan aileleri zor ve uzun süreç beklemektedir. Aileler, şunun bilincine varmalıdır: Durumu ne kadar çabuk kabullenirse o ölçüde çocuklarına yardımcı olur. Hastalığı erken fark etmek önemlidir. Erken teşhis ve doğru bir eğitimle çok yararlı adımlar atılır. Çocuğun durumunu kabul etmek, ailelerin soruna daha az riskle katılmasını sağlayabilir.
Bu tür çocukların da bazı davranışlar kazanması olasıdır. Onların yeteneğine uygun eğitim verilmesi ayrı bir önem arz eder. Bu süre zarfında, ayrıca ailenin de sosyal destek alması, bir nebze de olsun rahatlama sağlar.
Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını engelleyen genel bir gelişim bozukluğudur. Sıklıkla iki yaşından itibaren kendini belli eder. Böyle çocuklar, algılama ve davranış bozukluğu çeker yani dünyayı algılamakta zorlanır. Otizm, çocuğun farklı bir ruh hâline sahip olması demektir.
Otizmli çocuklarla ilgili en önemli bulgular ise iletişim kuramama, göz temasından kaçınma, tekrarlayan hareketler, akranlarına göre konuşmada geri kalma, oyuncaklarıyla oynamamasıdır. Otizmli çocuklar, kendisini beceriksiz olarak nitelendirir. Ailelerin, bu ve benzeri bulguları fark ettiği anda bir çocuk psikiyatrisine başvurması gerekir.
OTİZMDE ARTIŞ
Demek çocuklarımızı doğduğundan itibaren gözlemlememiz, onun ileride yaşayacağı sıkıntıları azaltır hatta tamamen ortadan kaldırabilir. O hâlde bu süreci hemen kabullenip tedbir almak çocuğumuz için çok önemlidir. Bireysel eğitimle böyle çocukların hızla bir değişim süreci yaşadığı görülür. Ailelere düşen görev, otizm gerçeğini anlamaya çalışarak çocuklarına uygun bir eğitim süreci sunmasıdır. Unutmayalım, günümüzde her 88 çocuktan birine otizm tanısı konmaktadır. Bu oran, zaman içerisinde dramatik bir şekilde artmıştır ve artmaya da devam etmektedir.
Bu artış, “Otizme neler neden oluyor?” sorusunu da artırdı. Otizm, çocuğun kendisinden ziyade başkasına saldırıda bulunarak zarar vermesi şeklinde de görülebilir. Bu durumun tek bir nedeni yok. Genlerin de otizme neden olduğu düşünülüyor. Kalıtımsal yolla aktarımda otizm riskinin bulunduğu da bir gerçek.
Bu durumda, tek amaç, erken teşhisle çocukların bir an önce topluma kazandırılması ve onların kendi kendisine yetecek hâle gelmesini sağlamaktır. Günde iki saat özel eğitim verilerek bu çocukların da birçok alanda çalışması sağlanabilir.


Çocuklara günlük yaşam becerileri ve öz güven kazandırarak onların bağımsız bir hayat sürmesine imkân tanınabilir. Özellikle konuşma terapisi, çocuğa iletişim becerisini kazandırır. Sonuç itibarıyla erken tanının, durumu kabullenmenin ve özel eğitimin iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.

 
1000
icon
Ilker Argın 6 Ağustos 2022 12:20

Otizmin arttıģı bir gerçek, bunu önleme imkanımız olmayabilir ama böylesi çocukların topluma kazandırılması, arasına katılması için,kendi aileleri ile birlikte tüm toplumda farkındalık yaratma çalışmaları yapılmalı,Sibel Hanım gibi daha çok kişinin daha fazla konuya eģilmeleriyle toplum bilinci geliştirilmeli,,, zira bu çocuklarımızın ailelerine yardımcı olmak bizler için de toplumsal bir görevdir,, elimizden geldigince biz de belli sorumlulukları alabilmeliyiz,, Sibel Hanım'a duyarlılıģı için teşekkürler...

1 0 Cevap Yaz
Tekin 4 Ağustos 2022 10:18

Otizm bir hastalık değildir. 😇

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat