ORHAN ADLİ APAYDIN VE GENÇ AVUKAT OLMAK

Gül EYÖVGE/YAZAR

29 Kasım 2022 12:46
A
a

“İnsanlar ancak adaletle doyurulur.” Emerson

 
Merhaba, Değerli Okurlar!
Bugünkü yazımı hukuki bir bilgilendirmeden ziyade benim için çok önemli ve gurur kaynağı olan bir yarışmayı ve ödülü sizlerle paylaşmak için hazırladım. Avukatlar Dayanışma Ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’nın düzenlemiş olduğu “Genç Avukat Olmak” isimli, Prof. Dr. Rona Aybay, Prof. Dr. Mustafa Koçak, Prof. Dr. Ebru Ceylan, İstanbul Baro Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu gibi çok değerli ve kıymetli hukukçuların bulunduğu jürilerin yer aldığı makale yarışmasında birincilik ödülüne hak kazandım. Bu yarışmada dereceye girmiş olmak benim için o kadar kıymetli ki. Jüride bulunan, hukuka ve gelişimine çok büyük katkıları olan tüm değerli hocalarımızın çok kıymetli bu ödüle beni layık görmüş olması benim için paha biçilemez.
Elbette makale yarışmasının, hukuk camiası için çok önemli olan bir hukukçuya ithafen Orhan Adli Apaydın Ve Genç Avukat Olmak adını taşıması ayrıca bir gurur kaynağı benim için.
Savunmanın en önemli unsuru olan ve hukukun herkes için uygulanmasını garanti altına alan üç erkten biri olan yargının akıl ve vicdan süzgecinden geçirilmesinde, insan haklarının korunmasında öncü rol oynayan yargının kurucu unsuru avukatlar, adaletin ve hakların savunulmasında geleceğimizin teminatıdır. Ömrünü hukuka adamış Çok Değerli Büyük Hukukçu Orhan Adli Apaydın’dan kısaca bahsetmek isterim.
PIERRE COT ÖDÜLÜ SAHİBİ
Orhan Adli Apaydın, 1926 yılında doğmuş ve eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Gazetede yazılar yayımlayarak Yeniden Doğuş isimli bir düşün ve edebiyat dergisinin çıkarılmasına öncü olmuştur. 1949 yılında, avukatlığa başlayarak birçok ses getiren ve toplumda önemli bir yere sahip olan davalarda görev alarak savunma avukatlığı yapmıştır. İnsan hakları ile ilgili önemli çalışmalar yaparak öncelikle 1976 yılında, İstanbul barosu başkanı seçilmiş ardından da Avrupa İnsan Hakları Merkezi’nin İstanbul’daki kurucuları arasında yer almıştır. Orhan Adli Apaydın’ın hukuk camiasını katkısı çok fazla olup kendisi ülkemiz açısından önem arz eden isimlerden birisi olmuştur. 1982 yılında, Uluslararası Hukukçular Birliği Pierre Cot Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca Orhan Adli Apaydın, Paris Vincent Üniversitesi tarafından onursal hukuk doktoru unvanına hak kazanmıştır. İstanbul Beyoğlu’nda baronun sokağına ismi verilerek Orhan Adli Apaydın değeri yaşatılmaya devam etmektedir.
YOLUMUZA IŞIK TUTTU
Ödülümü ve başarı belgemi Sayın İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun elinden almak ise ayrı bir gurur kaynağı oldu benim için. Bu güzel ve anlamlı günün düzenlenmesinde emeği geçen Avukatlar Dayanışma Ve Hukuk Araştırmaları Vakfı Başkanı Sayın Avukat Uğur Yetimoğlu’na, İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu’na, hukuk camiasının çok önemli bir yere sahip, hukuk bilimine katkıları ile bilinen saygıdeğer jüri ve vakıf üyelerine teşekkürü borç bilirim.
Genç hukukçu ve avukat olmanın ne denli önemli olduğunu hatırlatan ve bizim için çok büyük önem arz eden bu yarışma, hukuk fakültesi ile başlayan zorlu avukatlık serüvenimize, hak ve hukuk arayışımızda yolumuza ışık tuttu.  
Birlikte daha nice büyük başarılara diyor ve sözlerimi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün anlamlı ve kıymetli sözü ile sonlandırmak istiyorum: "Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."
 
                                                                                                       
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat