3 Kasım 2019 02:03
-A +A
NUR TÜRK

NEREDE HATA YAPTIM?

NUR TÜRK ( gazetehamburg.com)

Sevgili okuyucularım, Cumhuriyet bayramınızı kutlar. Mutlu, huzurlu bir hafta dilerim.
Dostlukların, arkadaşlıkların ve ikili ilişkilerin beslenip, büyümeleri, devam etmeleri için bizlerin yapması gerekenlerin başında özen gerekir. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Elbette sevgi, saygı, güven kavramları olmazsa olmazıdır bu ilişkilerin. Ama sizler dostum, arkadaşım, eşim, sevgilim dediğiniz bir kişiye zaten sevgi, saygı, güven duyuyorsunuz ki ilişki içeresindesinizdir. Önemli olan bu kavramların korunması için özenmelisiniz.
Geçen hafta, Ankara dışında yaşayan ve neredeyse üç yıldır görüşmediğim ama telefonla iletişimimin devam ettiği bir arkadaşım beni aradı. “Nur’cuğum bu gün Ankara’da olacağım. Akşamüstü bir görüşmem var sonrasında sende kalabilir miyim?  “dedi. Sevinerek kabul ettim. Ogün yapacağım işlerimi erteleyip, alışveriş yaptım. Evime erken geldim onun sevdiği yemekleri yaptım. Kalacağı odasını düzenledim. Ve beklemeye başladım, ilk başlarda görüşmesinin uzadığını düşünerek merakımı yenmeye çalışsam da saat on bir buçuk olunca telefonundan aradım. Telefon çalıyordu ama cevap veren olmadı. Yine konuşacağı bir ortamda olmadığını düşündüm. Yarım saat sonra tekrar aradım. Telefona çıkan kişi ’Burası filanca kafe, bu kişi telefonunu unuttu sanırım, aradık ama bulamadık. Bizde şimdi kafemizi kapatıyoruz ’dedi. Arkadaşımı tanıyordum, telefonunu kaybedecek, unutacak birisi değildi. Üstelik bu evime ilk defa gelecekti ona telefonla tarif edecektim. Nerede, nasıl arayacağımı bilemedim ciddi endişelendim. Elbette büyük, deneyimli bir kişiydi ama benim sabaha kadar çeşitli senaryolar yazmama engel olamadı. Sabah tekrar telefonla aradım ama telefon kapalıydı. Aradan dört gün geçmesine rağmen halen bu arkadaşımdan haber yok. Geçmiş zamanda buna benzer olaylar yaşasak ta, art niyetli değil diye af etmiştim. Ama şimdi af edemedim, kendimi değersiz hissettirdi.
Her insanın taşıyabileceği bir yük değildir dostluk, arkadaşlık, birliktelik. Paylaştıkça çoğalan, çoğaldıkça seninle yaşayan mutluluktur. Eğrisiyle doğrusuyla kabullendiğin, sorgulamadan, düşünmeden, güvenerek kendini kaptırdığın hayatının içindeki mutluluktur, kendini şımarttığın, karşındakini şımartabildiğin en güzel anlardır, hayatın içinde yaptığın yolculuktur.
Arkadaşlık, dostluk uzun süreçli bir bağdır. Öyle bir bağdır ki, içinden geldiği gibi gevşetirsin, sıkarsın, boşa sararsın, bazen demir atar, kalırsın.  Zamanın, mesafenin sözü olmaz, bir o kadar güvenli, marifet isteyen, herkesin yürütebileceği bir beceri değildir. Emek ister,  Sevgisiz ruhların işi hiç değildir, hissetmezsen karşındakini, geri dönüşü olmaz. Karşılıksız sevginin boşa kürek çektiği gibi, tek taraflı taşınan bir yük değildir. Arkadaşlık, dostluk sevgiyle büyür, yanar, tutuşur. Bazen deli olursun, bazen durulursun, bazen kahkaha atarak gülüp, eğlenirsin. Herkesin bu hayatta üstesinden gelemediği bu hazinenin keyfini çıkartır, yaşamında oldukları için şükredersin.
Güven işidir dostluk, kendini hiç düşünmeden dalgalı denizlere bırakman gibi, seni yeniden hayata bağlayan, yaşadıkça ufuklara bakabildiğin, sırtının yere gelmeyeceğini düşündüren müthiş güven hissidir.
Ruhunu beslemeyen insanların işi değildir, onlar ki kendi bedeninde ki ruhu yaşatamazken, seni hiç yakalayamaz hayatta.
Aralarından su sızmayan nice dostlukların, arkadaşlıkların, birlikteliklerin zaman içinde bittiğini görüyoruz. Bozulan ilişkilere baktığımızda ’eskisi gibi birbirimizi anlamıyoruz,   verdiği sözleri tutmadı, güvenimi zedeledi. Ya da birlikteyken sohbet edemiyoruz, iletişim kuramıyoruz, eğlenemiyoruz. Bu gibi örnekleri daha çok çoğaltabiliriz. İşte; yaşadığımız ilişkileri tıpkı bir bitki gibi sulamalı, güneş görmeli, vitamin vermeli… Nasıl mı? Karşımızdaki kişiye değerli olduğunu hissettirerek, ilişkiye özen göstererek. Bunları yapamazsak sürekli ‘ben nerede hata yaptım ’deriz.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı