Yeşim Değer Üstünkaya

NEFESSİZ KALDIK

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

4 Aralık 2021 00:36
A
a
Sağa bak şiddet, sola bak şiddet, önüne bak şiddet… Artık arkamıza bakmadan sokaklarda yürüyemez olduk. Geçmişe şöyle bir bakıyorum da eskiden ülkemizde bu kadar çok şiddet meyillisi insan yoktu ya da vardı da aşikâr mı değildi? Peki, şimdi ne oldu da insanların tahammülü azaldı ve en ufak olay karşısında tahammülsüzleşerek şiddete meyilli hâle geldi? Daha önce gizlenen şiddet olayları, neden şimdi gün yüzüne çıkıp Top 10 Listesi’nin birinci sırasına yerleşti? Her geçen gün üzerimize çöken bu kâbus, hayatımızın önünde engel oluşturarak bizi âdeta nefessiz bırakıyor.
  1. Kadına şiddet
  2. Çocuk istismarı
  3. Sokak hayvanlarına eziyet
  4. Aile içi şiddet (Anneye-babaya-kardeşe vs.)
İnanın, ben artık televizyon izlemek istemiyorum çünkü kumandanın düğmesine her bastığımda herkes gibi ben de cinayet, kavga, dayak ya da istismar haberleriyle karşılaşıyorum ve bu tür vahşet haberlerine benim yüreğim artık dayanmıyor. Her seferinde, “Yeter artık!” desem de ardı arkası kesilmiyor. Kesilmediği gibi günbegün artmaya devam ediyor. Bu suçların neden işlendiğine gelince bahaneler hiç bitmiyor: “Yemeği tuzlu yapmış, ben de dövdüm.”, “Bana 50 lira borcu vardı, ödemeyince çektim bıçağı.”, “Havlayıp gece yarısı uykudan uyandırdı, ben de sabah zehirledim.”, “Beşikteki bebenin ağlamasına dayanamayıp sinir krizi geçirdim, boğdum.”, “Tefeciye borcum vardı, annem bileziklerini vermeyince onu öldürdüm.”
ŞİDDETİN BAHANESİ OLMAZ!
Hiçbir zaman şiddetin bahanesi olmaz ama maalesef bizim ülkemizde her şeyin olduğu gibi şiddetin de bahanesi var.
Şiddet, bir bireyin fiziksel, ekonomik veya psikolojik açıdan acı çekmesiyle ortaya çıkan davranış bozukluğudur. Bu yüzden şiddete meyilli olan insanların bahanelerine değil de davranışlarının ardında yatan esas nedene odaklanmalı ve çözüm yolları üzerinde düşünmeliyiz. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı hâline gelen şiddetin önüne geçilmez ise hiçbir zaman iyiliğin daha fazla olduğu bir dünyada yaşayamayacağımız gibi yeni nesle miras olarak bırakacağımız tek şey, şiddet dolu bir dünya olacak.
İnsanlık tarihinde ilk kez Habil ve Kabil arasında yaşanan, genetik olmaktan ziyade öğrenilebilen bir davranış olan şiddete karşı yenilmeyelim!
Onun yerine iyiye, güzele açalım kalbimizin kapılarını!
Çocuklarımızı sevgiyle büyütüp onlara doğru yolu gösterelim ki çıkalım bu şiddet sarmalının içinden!
Benim naçizane fikrim şu: Eğer ortada bir sorun varsa mutlaka o sorunun çözümü de mevcuttur. Bu sebeple saldırgan yerine çözüm odaklı bireyler olalım!
Emin olun, her şey daha da güzel olacak!
Şimdi soruyorum size, yeterince vahşetin her türüne tanık olup kana doymadık mı?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat