NEDİR BU ŞEKER HASTALIĞI?

Prof. Dr Yakup Bahar/Yazar

1 Temmuz 2022 23:36
A
a

Diyabet, şeker hastalığı olarak bilinen, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülinin etkili şekilde kullanılamaması sonucu gelişen kronik bir hastalıktır. Tip I ve Tip II Diyabet olarak sınıflandıran iki türü vardır. Türlerin gelişim nedenleri ve tedavileri farklılık gösterir.
Diyabet hastalığı, erken evrede teşhis ve tedavi edildiğinde hastalar normal hayatlarına devam edebilir. Geciken teşhis nedeniyle hastalığın ilerlemesi durumunda çok ciddi sağlık sorunlarına ve kalıcı hasarlara neden olabilir. En önemli belirtiler arasında aşırı susama, sık idrara çıkma, yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı ve tekrarlayan enfeksiyonlar bulunmaktadır. Özellikle çocuklarda bu belirtiler çok kısa süre içinde ortaya çıkabilir. Diyabet tedavisinde kullanılan pek çok yöntem vardır, bunlar hastalığın tipine ve aşamasına göre değişir. İlaç tedavilerinin yanında en önemli olan diyet egzersiz ve sağlıklı beslenme hastalığın geriletilmesinde çok faydalıdır. En önemli olan konu şimdi Pre-Diabettir (Gizli Şeker). Peki, gizli şeker nedir?

DİYABETTE ÜÇ KURAL

Bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse kişi Pre-Diabetik (Gizli Şeker Hastası) olarak tanımlanır. Çok basit bir anlatımla ortalama bir günde 1000 kalori alıyorsak ve bunun hepsini yakıyorsak vücudumuz fit olur. 1000 kalori alırsak ve biz bu kaloriden fazlasını yakıyorsak vücudumuz, eksik kalori sebebiyle kaslardan ne buluyorsa alır. Böylece biz sıska ve iskelet tarifinde bir insan oluruz.
Buna karşın biz, bu 1000 kalorinin hepsini yakmayıp 800 kalori yakıyorsak kalan kaloriyi vücut, trigliserid ve kötü yağlarla biriktirip karaciğere depolamaya baslar. Zaman geçtikçe fazlalıklar artar ve bedenimizde bölgesel yağlanmalar başlar ve diyabet kaçınılmaz olur. Demek ki özelikle diyabette üç kural her zaman geçerlidir: Birincisi diyet, ikincisi egzersiz, üçüncüsü ise ilaç.

 
1000
icon
DN 4 Temmuz 2022 14:20

👍👍👍super

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat