NEDEN GAZETEHAMBURG?

www.gazetehamburg.com

1 Kasım 2021 22:14
A
a
Uzun bir aradan sonra sizlerle bu ilk yazım ile birlikteyim. Bu ilk yazımda, gazetehamburg’un haber anlayışını, haber ilkesini, gazetehamburg’da çıkan haberin neden ayrıcalıklı olduğunu kısacası gazatehamburg’un habere bakışını sözlerle paylaşmak istiyorum.
Yazımın başlığı “Neden gazetehamburg?”.
Önce kendimden kısaca bahsedeyim.1995-1996 yıllarında gazeteciliğe başladım. Türkiye’de ve Almanya’da birçok gazetede muhabirlikten yazı işlerine kadar çeşitli görevlerde bulundum. En son Milliyet Hamburg Temsilciliği görevinden ayrıldıktan sonra gazetecilik alanında hiçbir medya grubuna bağlı olmadan çalışma yapma anlayışına sahip oldum. O zamanlar, internet alanında başarılı çalışmalar yapan hemşehrim Volkan Arat ile istişare yaptım, “İnternet haberciliği yapalım.” dedim. Volkan Arat kardeşim, o anda haber sitemiz için “İsmini gazetehamburg koyalım.” deyince bu isimde karar verdik. Volkan kardeşim, “Ben gazeteci değilim. Gazeteci olarak yardım edemem ancak teknik konularda yardım ederim.” dedi.  Ben de önerisini “Tamam.” diyerek kabul edince internet gazeteciliğine bismillah, diyerek 24 Kasım 2009 yılında yayın hayatına başladık.
GÜNDEM OLUŞTURAN HABERLER
Gazeteci olarak Türkiye’deki çalışmalarımı bir kenara bırakayım, Almanya’da birçok habere imza attım. Yaptığım iki haberden örnek vereyim:
Hannover’de iki Osmanlı askerinin mezarını bularak bu konunun ilk haberini yapan gazeteciyim. Bu mezarların kültür bakanlığı tarafından bakıma alınıp içler acısı durumdan kurtarılması çağrısında bulunan haberlerim sayesinde o zamanın Kültür Bakanı Fikri Sağlar duyarlılık gösterdi ve mezarlar bakıma alındı. Yapılan yeni mezarlar için düzenlenen törenlerde unutuldum. O, işin ayrı yönü. Sonradan Fikri Sağlar, “Seni çok aradık ama ulaşamadık, teşekkür ederim.” dedi. Bu haberlerin canlı tanığı Hamburglu İş İnsanı Behçet Algan’dır.
İkinci örneğim de şöyle:
21 Aralık 1985 yılında, Naziler tarafından Hamburg’da katledilen Ramazan Avcı’yı ölümünden çok sonra gündeme getiren ilk gazeteciyim hatta eşi ve oğlunu bulup haber yaparak gündem oluşturmuştum. Her yıl, unutmayalım diye Ramazan Avcı’yı haberlerle gündeme taşıdım. Bu haberin canlı tanığı yine Hamburglu İş İnsanı Behçet Algan’dır.
Bu iki örnek gibi birçok habere imza attım. Bazı derneklerdeki pislikleri, yolsuzlukları korkmadan, çekinmeden yazdım. Yazarken de bir gazeteci tarafından konuşmacı olarak katıldığım bir toplantıda, konuşmacılar arasında resmim kesildi. Bazıları bana gözdağı verdi, toplantılarına almadı ama yılmadan, korkmadan yazdım, yazmaya da devam edeceğim. En son “Sahte Psikolog” haberimizle halkımın teveccühüne maruz kaldım.
GÖR, YAZ
İşte gazetehamburg’un haber anlayışı, “Gör, görme.” değil, “Gör, yaz.” Kimseye yağ çekeceğim diye manşet hazırlama yok. Babam dahi olsa varsa pislik yaz. Ben ve arkadaşlarım, “Haber namustur.” anlayışı ile gazetehamburg’u hazırlıyoruz. gazetehamburg kimsenin hiçbir partinin arka bahçesi olmayacaktır. Kimse gazetehamburg’u kötü emellerine alet edemeyecektir. gazetehamburg ‘un bu “korkusuzca yayıncılık” anlayışı nedeniyle bazı dernekler, genel kurullarına, etkinliklerine bizi çağırmamayı geleneksel hâle getirdi. Varsınlar, getirsinler. Sizin haberinizi yapsak ne, yapmasak ne? Biz korkmuyoruz. Siz de korkmayın.
Pohpohlayan gazeteciler el üstünde tutulurken, baş köşeye oturtulurken, gazetehamburg’un hiçbir ferdi yazarı, çalışanı ve şahsım birilerinin istediği gazeteciliği yapmayacaktır. Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir. İşte gazetehamburg’un haber anlayışı budur! Gördüğünü yazar, kardeşim. Korkuyorsanız pisliğinizden bizleri çağırmayın! Biz onu araştırıp buluruz.
PROFESYONEL KADROYA SAHİBİZ
gazetehamburg, okuyucusundan aldığı destek ile emin olun, zirveye tırmanmaya devam ediyor. gazetehamburg’da çıkan haberler ses getiriyor. gazetehamburg’da çıkan her haber değer kazanıyor. Masraf yaparak, emek vererek etkinlik düzenleyen bir derneğin etkinliğinde gazetehamburg yoksa bilin ki o etkinlikte, o genel kurulda bir bityeniği vardır. Bunları, sonradan öğreniyoruz.
Bazen bana yazıyorlar, “Siz doğru dürüst gazetecilik yapıyorsunuz. Neden sevilmiyorsunuz?” diye.  Rahmetli Uğur Mumcu’nun bir sözü hiç aklımdan gitmiyor: “Eğer bir gazeteci, çok seviliyorsa o gazeteciden gazeteci olmaz. Eğer çok sevilmiyorsa bilin ki o gazeteci, gerçek gazetecilik yapıyor. Birilerini rahatsız ediyor.”  Ben ve ekibim gazetecilik mesleğini adam gibi yapacak. Birileri bizi sevsin diye gazetecilik yapmayacağız.
Yayınımızı profesyonel ekip hazırlıyor. gazetehamburg Alman yasalarına uygun kurulmuştur. Vergisini veren bir haber sitesidir. Kaçak, vergi vermeyen bir site değildir. Yapacağımız her haberin sorumluluğu da bana aittir. Bugün yazarlarımızın yazıları, Almanya’da en çok tıklanan yazılardır. Biz aynı zamanda bir okuluz. Gazeteci-yazar yetiştiriyoruz.
İki yıl önce Zafer Özpolat Medya bünyesinde yer alan gazetehamburg buna inanın, herkesin sesi, kulağı olacaktır.
NE GÖRDÜYSEK ONU YAZIYORUZ
Korkusuzca yazıyoruz. Profesyonel gazetecilik yapıyoruz. Hiçbir partinin arkabahçesi değiliz. Birilerini pohpohlamıyoruz. Ne gördüysek onu yazıyoruz. Araştırmacı gazetecilik yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Sosyal medyayı en iyi kullanan ekibe sahibiz. Reklamlarınızla haber sitemizde daha çok tanınıyorsunuz. Bizi böyle görmüyorsanız çağırmayın etkinliklerinize. Genel kurullarınızda neyi saklıyorsanız bizden, biz araştırır yine korkusuzca yazarız.
 

 
1000
icon
Zülfikar Yalcinkaya 2 Kasım 2021 10:22

Yüregine saglik zafer

0 0 Cevap Yaz
SivasAysel yorulmaz 1 Kasım 2021 23:18

Doğru habercilik tşklerzafer bey işinşz herzaman rast gelsin dürüst insan🇹🇷🤲

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat