Yasemin Murat Arslan

NEDEN BİZ, BİZ OLAMIYORUZ?

Yasemın Murat ARSLAN/YAZAR

30 Ekim 2022 01:48
A
a

İnsanımızın kendisi gibi olmaktan çekindiği bir şey var: Adı beş yıldız, servisi üç. Sebebini bir türlü bulamıyorum. Eğer birileri gibi olmak istiyorsan kapında yazan yıldızların hakkını, verdiğin ilandaki gibi vermek için çaba harca yani bütün beş yıldız yazanlar gibi ol. Mesela havluların, çarşafların temiz olsun, yırtık ve morarmış olmasın, bu konuda rakiplerine benze. Eski ve kırık kapılarını, sifonlarını tamir ettir. Mesela bu konuda Almanları örnek alabilirsin ama Türk hamamı dediğini Türk hamamı olarak bırak. Başka bizim kültürümüze ait olmayan sunum ve servisleri karıştırma işin içine. Ha, yanlış anlama sakın! Sunmak istiyorsan onu da sun ama Türk kültüründeki şeklini değiştirme. 
 
Yemek konusunda yine aynı. Türk mutfağı lezzetli ve zengin. Sen kalkıp başka kültürlerden aldığın uyduruk yemekleri koyma büfeye. Onun yerine ne yap, biliyor musun? Avrupa’da birçok mekânda olduğu gibi önce çalışanlarını besin alerjisi konusunda bilgilendirmeye çalış. Daha sonra da yemeklerin içeriğini ufak bir not düşerek iliştir yemek servis ettiğin büfenin yanına, yakınına. Mesela laktozsuz, glütensiz, yumurtasız yazabilirsin. Bu konuda kimi istiyorsan taklit et ama lütfen, bulamaç gibi bir sos yapıp sunma insanlara! Türk mutfağında soslar domates, biber, soğan, sarımsak ve maydanoz gibi sebzelerin bileşiminden yapılır. 
 
DEĞERLERİMİZE ÖNEM VERELİM
 
Şunu da unutma: Bir insan eğer bir yere tatile gidiyorsa o ülkenin kültürünü merak ediyor, tanıyorsa beğeniyor ve onu yaşamak için o ülkeyi tercih ediyor demektir. Tatil yapmak demek, rutin yaşantının dışına çıkmak demektir. Ev ortamının veya kendi yaşadığın ülkenin sana sunduğunun aynısını yaşamak için hiç kimse çıkıp başka bir ülkeye gitmek istemez. Gerek duymaz bir kere. 
 
Misafirlerinizin hakkınızda neler düşündüğünü, kendi arasında neler konuştuğunu bir bilseniz. Yazık! Gerçekten çok yazık! Kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz, haberiniz yok. Bir de arada işini düzgün yapan diğer meslektaşlarınıza da zarar veriyorsunuz.  

Başkalarından sadece eksiğini tamamlamak için bir şeyler öğren ama elindeki güzellikleri bozma kardeşim. Şunu unutma. Sen, sen gibi olduğunda daha güzelsin. 
 
Kendimizi fark edip kendi değerlerimize önem verelim, diyorum, başka bir şey demiyorum. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat