19 Ocak 2020 17:10
-A +A
Arzu DİNÇER

Ne vereyim abime

Arzu DİNÇER ( Yazar )gazetehamburg.com

Adam takım elbisesinin yakasını düzeltti, bacaklarının üstünde esner gibi bir hareket yaptı. Büyük bir itinayla ceketinin iç cebinden toz alma fırçası çıkarttı ve simitçi tezgâhı üstünde dizili naylon dosyaların tozunu aldı, fırçayı aynı itinayla iç cebine geri yerleştirdi. Sabah koşuşturması içinde olan insanlar adamın tezgâhının önünden geçiyorlardı. Birden bir delikanlı adamın tezgâhının önünde durdu ve heyecanlı bir sesle;
Abi günaydın”
“Günaydın, size nasıl yardımcı olabilirim?”
“Abi bana acil lojistik diploması lazım, sen de var mı?”
“Hmm demek lojistik, şurada bir tane olacaktı ama emin değilim”
Diyerek tezgâhındaki naylon dosyaları büyük bir özenle kurcalamaya başladı.
“Lojistik kalmamış, işletme olsa olur mu?”
“Tüh be! Olmaz abi, ben diğer tezgâhlara bir bakayım”
Diyerek hızla adamın tezgâhının yanından uzaklaştı. Adam, hemen cep telefonuna sarıldı. Heyecanlı heyecanlı konuşmaya başladı,
“Ha, lojistik lazım, lojistik bak biraz önce biri sordu demek ki yeni trend bu tezgahta yok demek olmuyor! Ya yaz oraya bilmem kaç ay karşılığında bilmem kaç saat lojistik eğitimi almıştır diye… Yaw alanlar zaten gerçek diploma görmedikleri için soğuk damgaymış, imza sahibi kimmiş anlamıyorlar ki! Biz sakalımıza bakalım gitsin. … Ya kardeşim sen bas gitsin bir hallice A4 kağıda gitsin. Yaw onlarda o kadar kafa olsa bu paraya özel üniversiteye gider daha ucuza alırlar diplomayı! Sazan avı açılmışken avlayalım gitsin. Müşteri geldi, kapat kapat.”
“Tıp diploması var mı?!!!”
“?”
Sahtekârı bile şaşırtan bir soru toplum olarak kâbusumuz olabilir. Düşünsenize kendimizin çocuğumuzun canını teslim edeceğimiz kişi sadece bir iş sahibi olmak için işin sahtekârlığına kaçmış sahte diploma ile çalışan biri olsa! Bunu düşünmek bile istemiyorum, istemezdim de.
Bu arada sahte diplomanın ağır bir suç olduğunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim. Biraz önce yarı şaka yarı ciddi olarak kaleme aldığım giriş yazımda bir dönemler korsan filim cd si satan kişilerden esinlendim. Tamamen kurgusal olmasına rağmen bir şekilde geçtiğimiz hafta içerisinde gazetemiz içinde bir kare fotoğraftan dolayı konuştuğumuz bir konuya dönüştü. İnsanların vaktini ve parasını almak ayrı bir trajedi, bu kişilerin aldıkları eğitime güvenerek çalışması ve hizmet satmaları ayrı bir trajedi durumunda. Konuyla ilgili olarak internet üzerinden okuduğum yazılardan birinde gerçek meslek sahiplerinin de bu konuya dikkat çekmek için dönem dönem yazılar hazırladığını gördüm.
Hepimizin gözlerimizi dört açması gereken bir süreçteyiz. Zira para denilen illet insanları olmadık işlere bulaştırıyor olabilir. Ve buna benzer sahtekârlıklarda bir de alnının teriyle lisans diploması alan insanların emeklerinin ve haklarının da çalındığını asla unutmamız gerekiyor. Endülüs’ den günümüze değin süren cüppe ve kep giyme - konusunda öğretmenlik yapabileceği anlamını taşımakla birlikte kullanılan renkler ve işlerle de hangi bölümden mezun olduğu anlaşılır- törenine katılmanın haklı gururunu taşıyan kişilere karşı yapılan bu emek hırsızlarına asla izin vermeyin.
Sertifika program eğitimlerine katılırken bile katıldığınız eğitimlerin köklü bir geçmişi olup olmadığını mutlaka inceleyin ve bu eğitimlerin kişisel gelişiminize katkısı dışında daha önce almış olduğunuz eğitimleri ilerletmek amaçlı olduğunu da kulağınıza küpe yapın derim. Adı üstünde sadece sertifika .
Güzel günler dileklerimle sizlere sevgilerimi sunuyorum sayın okurlarım

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı