NASIL GİDİYOR HAYAT?

Korcan YİĞİT/YAZAR

6 Ekim 2021 20:17
A
a
Hayat normal işte, sıradan. Her şey sıradan zaten. Nefes alıp vermek misali olağan, durağan, akışında, inişli çıkışlı, yolunda. Nasıl izah edersen işte öyle! Bildiğin gibi. Evet, bildiğin gibi. Sen de aynı döngünün içinde değil misin? Aynı kısır çekişmelere, sil baştan doğan yeni güne, tekrarlayan sikluslara vakıf değil misin? Sen nasılsan ben de öyleyim işte.
Nasıl mı?
Nasılı mı var?
Aynı havayı solumuyor muyuz?                                                                                                              
Aynı kaynaktan su içmiyor muyuz?                                                                                                                                      
Aynı gökyüzünde, aynı yıldızları seyretmiyor muyuz?                                                                            
 Aynı denizden çıkan balığı, aynı topraktan yetişen domatesi yemiyor muyuz?                                   
 Peki, ya karnını doyurmak için çalışmak zorunda olmak ve her ay sonu aynı faturaları ödemek?                                                                                                                                        
 Lüksten bahsetmiyorum yanlış anlama. Elektrik, doğal gaz, su faturası gibi modern hayatın zorunlu giderleri bunlar. Ulaşım, barınma, eğitim, bir de sosyal sigorta. Sıradan giderler, olması gerekenler. Ha, eğitimi eş geçersin belki! Senin tercihin. Dolmuşa değil, taksiye binersin. Keyfekeder, o ayrı. Ben standart olana indirgedim hayatı. Sonuç aynı. Belki seninki biraz fazla, belki benimki biraz eksik ama aynı, hep aynı.
"Olur mu öyle şey?" diye soracaksın şimdi, biliyorum. Diyeceksin ki "Senin hayatın farklı, benimki farklı".
Evet, aslında farklı. Çok haklısın, ne kadar da farklı! Senin derdin ayrı, benim derdim ayrı. Doğa hepimiz için eşit imkânlar sunuyor aslında. Ayşe'dir, Mehmet'tir, beyazdır, zencidir ayırmıyor. Bakmıyor sosyal statümüze. Daldan kopardığımız elma hepimiz için aynı. Yüklediğimiz ve üstümüze yüklenendir hayatlarımızı farklı kılan. Sıkıntılarımız, dertlerimizdir. Bazen peşinde koştuğumuz hayallerimiz, çoğu zaman zaafımız, egomuz, hırslarımız, hasetlik ve kıskançlığımızdır. Erişemediğimiz arzular, doyuramadığımız açlığımızdır. İnsanca şeyler işte.
Sen ne kadar olağan devam etsen de elbette bir çomak sokan olur kanırta kanırta hayatına, o da ayrı mesele.
İNSAN MAHLUKATININ ÖZELLİĞİ
Kimisi ortak bu dertlerin, kimisi şahsa münhasır. Kimi eş dosttan gelir, kimi hiç olmadık yerden. İnsan alışır, insan uyum sağlar, insan dertleri ile evrimleşir. Bu, insan mahlukatının en güzel özelliğidir. Soğuğa alışır, kuraklığa alışır, susuzluğa ve açlığa alışır hele ki bolluğa pek kolay alışır. Bunlar ne ki? İhanete alışır, yalnızlığa alışır.
Kaçarken kuyruğunu bırakan kertenkele gibidir insan. Bir şey kopar içinden önce, sonra zamanla kapanır yaran. Kış uykusuna yatan boz ayı gibidir insan. Zor zamanda gözünü kapar ve derin uykuya dalar. Büyüdükçe gömlek değiştiren bir yılan, kabuğuna sığmayan deniz minaresi gibidir. Sürekli ve sürekli bir döngüdür insan yaşamı. Bir bakarsın, yanındaki değişir anında, tanıyamaz olursun arkadaşını. Buna da alışırsın.
En klişe sorudur: Nasıl gidiyor hayat?
Yaşadıkça alışıyoruz yaşadığımız hayata ve artık sıradanlaşıyor. Gözümüze görünmüyor bir zaman sonra kafamıza taktığımız şeyler. Onlar da olağanlaşıyor beynimizde. Zihnimiz algısını yitiriyor artık o spesifik duruma. Bittiğinden değil, göz ardı edildiğinden. Öyle işte! Geçiyor hayat.
Ne kadar mükemmel olsa da hep kendimizi huzursuz edecek bir nokta buluyoruz hayatta. Ekonomik, sosyal, siyasal sıkıntılardan bahsetmiyorum. Onlar herkesin ortak derdi. Kolayca unutabildiğimiz şeyler yeri geldiğinde.
Dedim ya. Alışıyoruz ve farklılık istiyoruz hayatımızda. Bu farklılık hayatımıza da mal oluyor bazen, o da ayrı mesele.
Farklı bir yaşama evrilmek istiyoruz, bir doyumsuzluk hâli gibi yani.
Dedim ya. Bu insan mahlukatının bir özelliği.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat