4 Haziran 2020 20:13
-A +A
Yasemin Murat Arslan

Meslek seçimi önemli

Yasemin Murat Arslan ( Yazar )gazetehamburg.com

Meslek seçiminde not ortalaması mı, insanın becerisi ve karakter yapısı mı daha önemli? 
 
Her zaman kafamı kurcalayan bir konu “ herkes her mesleği yapabilir mi” olmuştur. 
Şöyle bir bugüne kadar yaşadığım ve edindiğim tecrübelere bakacak olursam, bence meslek seçiminde sadece not ortalamasını baz almak yanlış. 
 
Nasıl ki müziğe kabiliyeti olmayanları konservatuvara almıyorlar, 
tiyatro ve film için oyun, rol yapma kabiliyeti aranıyor. Dansçı bedenini iyi yöneten kişiler oluyor, terzinin, mobilya yapanın, kuaförün  el becerisi önemli ise her meslek için not ortalamasının yanında, yada belki not ortalamasından önce bazı kritere bakılması gerekiyor. 
 
Hal böyle iken ve bizler her şeyden önemli insan sağlığı, insanların mutluluğu diyorsak bazı yanlışları düzeltmemiz şart. 
 
Düşününki bir insan insani duygulardan uzak bir yapıya sahip, maddiyatçı bir kişiliği var, insan bedenine dokunmak, terli, kanlı, yaralı ve bazen belki  idrar kokan bir kişiyle muhatap olmak istemeyen, bu tür insan bedeninden dışarı atılan sıvı yada katı atıklara tahammülü olamayan bir kişi doktor, hemşire, hasta bakıcı, yaşlı bakıcısı yada çocuk bakıcısı ola bilir mi? Bana sorarsanız olamaz, olmamalı. Not ortalaması bir de ( Türkiye de on idi bizim zamanımızda) olsa olmamalı. Bir işi yapmak demek, o işin sorumluluğunu üstlenmek demektir. Bir işin sorumluluğunu üstlenen kişi ise onu ben yapabilirim demiş oluyor. Bir işi yapabilirim diyen bir kişi ise o işi en iyi , en doğru şekilde, hakkınıda vererek yapmalı. Bir cerrah düşünün not ortalaması çok iyi olmasa tıp fakültesine giremez, peki bir cerrah olabilmek için sadece not ortalaması yeterli mi? Hayır. Çünkü bir cerrah her şeyden önce işini çok titiz yapan biri olmalı. En başta doğal olarak hijyene önem veren bir yapıya sahip olmalı. El becerisi olmalı ki keserken ve dikerken dehliz kesip, dehliz diker gibi yapmamalı işini. Tabii aynı zaman da psikolojik olarak sağlıklı olmalı. Uyku sorunu olmamalı, her gün işe dinlenmiş bir şekilde gelsin ve konsantrasyonu tam olsun. Tabiki konsantrasyon ve psikolojik durum sadece cerrahlar ve doktorlar için değil, aynı zamanda pilot, tren de lokomotif kaptanı ve gemi kaptanı gibi her türlü araç kullanacak kişiler içinde hayati önem taşıyor. 
Çocuklara tahammülü olmayan, sabırsız, insan ayrımı yapan, sadist ruhlu, cinsel sapık denebilecek bir kişi sosyal alanlarda çalışabilir mi? Mesela  bir öğretmen olabilir mi? 
Sadist ruhlu birini yeri geliyor polis de yapıyor eline silah veriyoruz, oda bütün dünya genelinde görüldüğü üzere mesleğini kendi içindeki sadist duygularını pratikte dışa vurabilmek için kullanıyor. Her meslek insanı gibi elbetteki polisler de kendi işlerini yapacaklar, onlara verilen görevi yerine getirecekler. Bir polisin açısından bakacak olursak, onların işleri de kolay değil. Çünkü kural, kanun tanımayan insanlarla birebir onlar muhatap oluyorlar. Geceleri hırsız kovalayıp, bütün gün saldırgan insan tipleriyle onlar muhatap olmak durumunda kalıyorlar. 
Ama sadist ruhlu kişileri de öyle bir mesleğin başına getirirsek, suçlu, suçsuz herkese kabadayılık yaptıkları gibi, gereğinden fazla güç kullanabiliyorlar. 
 
 Hak ve hukuk, adalet duygusu olmayan bir kişiyi hakim, savcı, avukat yaparsak mahkeme salonlarında kararlar sadece sempatik görünen şahısların lehine alınacaktır. 
Sadece ülke yöneticileri değil, her kurum ve kuruluşların başına o işi canı gönülden yapacak, her şeyden önce yanında çalışan her memura, işçiye saygılı davranacak kişiler getirilmeli. Maalesef sadece günün on iki saatini masa başında ders çalışarak, ekstra özel dersler alarak en iyi not ortalamasıyla diploma almış olmak yetmiyor. İnsanlık imtihanından geçirmek istesek çoğu sınıfta kalır ama ya devlet yönetiyorlar, ya bir kurum yada kuruluşun başına getirilmiş, müdür olmuş, amir olmuş. 
Bir gence meslek seçiminde yardım edecek olursak bu kriterlere dikkat edelim. Edelim ki, hayatları boyunca hem onlar mutlu olsunlar, hem hizmet ettikleri toplum. 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı