MESLEĞİMİ GALİBA ÖZLEDİM

Nuri Saatçi /YAZAR

18 Ocak 2023 19:36
A
a

Yıllarca köy okullarında görev yaptım. Binalarımız eski ve tek katlı olup üç dersliğe sahipti, çatılar kiremitti. Kırığını, döküğünü yapmasak yağmur damlaları tavana ayrı renk verirdi. Sıralar oyuktu, sıraların çiziklerini ve kabartılarını örtüyle örterdik. Meşhur kara tahtalarımız da kabarıktı. Dolaplarımız eskiydi. Tebeşiri Millî Eğitim Bakanlığı’ndan alırdık. Kuru masamız çekmeceliydi, tahta sandalye makam koltuğumuzdu.
Kışın odun ve kömür bulma telaşı sarardı bizi. Yeterli donanımımız yoktu. Düğmeye basıp çalan müzikli zilimiz hiç olmadı. Okula köy minibüsleriyle gelip giderdik. Saç sobalar ayrı bir dertti. 22 yıldan sonra şehir sıramız gelmişti. Ben 27. yılımda emekli olurken 47 yaşındaydım.
Mavi önlük yeni gelmişti. Ben yine şanslıydım. Daha ücra köylerde görev yapan meslektaşlarıma bakıp şükrettim. Hiç unutmam, 24 Kasım’da üç dört okulda çalı çırpıyı kütükte doğradığım oldu. Selpak mendil, yumurta, tandır ekmeği öğretmenler günü hediyemizdi.
Lojmanla hiç tanışmadık. Köylüyle birbirimize hiç kırılmadık. Saygınlığımız vardı. Öğrencilerim okuyup makam sahibi oldu, doktor öğrencilerim dahi oldu. Mutluydum.
Şimdiki çocuklar ve meslektaşlarım çok şanslı. Çocuklar, okula gelmeden okumayı söküyor, oyuncakları, en pahalı teknolojiye sahip telefonları var ve benden iyi bilip kullanıyor lakin teknoloji onların mayasını bozdu. Zararlı, ölümcül uyuşturucu kuryeleri, tacirleri onları batağa sürükledi

DEVLET TERBİYESİ İÇİNDE YOĞRULDUK

Uyuşturucuyla mücadeledeki tavsiyem, okul, aile, muhtar ve kolluk kuvvetlerinin ortak çalışmasıdır. O dönem kaç kilometre uzaktan gelirdi yavrularımız. Şimdi çocuklara servislerle hizmet edilirken eğitim sektörünün de yanlışlarla yarıştığını görüyoruz. Paralı okullar türedi, aile bütçesi zaten dardı, fedakârlık ebeveynlere kaldı.
Hulasa biz eskiden yokluk içinde çabalarken mutluyduk. Maaşımız için hiç mırın kırın etmedik. Devlet terbiyesi içinde yoğrulduk. Birçok değerin kaybolduğunu görüyorum, bu yüzden siyasete girmek istemiyorum. Müfredat çok değişti, başarı çıtası azaldı. Tatiller çoğaldı, daha da çoğalıp haftanın üç günü belki tatil olacak. Şimdi saçlarımız aklaştı, arayanlarımız elbet oluyor.
Eşimle birlikte uzun yıllar birlikte görev yaptık. Şehir sırasında sadece ayrı görevlerde bulunduk. Kutsal görevimizi sonlandırırken saygın meslek olan eğitimci ve yazarlığımın 27. yılına girdim. “Allah kerim.” deyip nereye kadar sürdüreceğimi bilemiyorum.


Bu gece yarısı saat 02.00’yi görünce noktayı koyuyorum. Yılmadım, yıkılmadım. Bana yakın ve beni bilen dostlarım nelerle mücadele ettiğimi biliyor.
Siz kalın sağlıcakla.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat