Yeşim Değer Üstünkaya

MERYEM ATMACA KİMDİR?

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

10 Ekim 2021 13:56
A
a
Başkalarının menfaati uğruna çıkan savaşlar kaybedilir, kazanılır. Bu sırada olan, arada kalarak acı çekmeye mahkûm bırakılan zavallı insanlara olur.
Kimileri de onlara dayatılan bu diktatörlüğe boyun eğmez ve mücadele yolunda ilerlemeye devam eder. Tıpkı dirilişi temsil eden Phoneix Kuşu (Simurg) gibi. Asıl değerli olan mücadele ise budur.
SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN KAHRAMANLAR
Peki, bu mücadele sırasında elmas gibi parlayan kahramanlarımızdan kaçımızın haberi var? Savaşın seyrini değiştiren bu kahramanların adlarını biliyor muyuz? Mesela Meryem Atmaca kimdir?
Bizler Türk olarak her zaman savaşçı kimliğimizle ün salmış bir millet olmuşuzdur. Yalnızca erkekler değil, kadınlarımız da savaşlar sırasında birçok kez kahramanlık göstermiştir. Bu kahramanlardan sadece birkaçı olan Kara Fatma, Nene Hatun, Şerife Bacı’nın adını sık sık duyduk ve okul sıralarında oturduğumuz dönemlerde de tarih öğretmenlerimizden dinledik fakat okuyup dinlemediğimiz gizli bir kahramanımız da Meryem Atmaca’dır.
ESİR DÜŞEN TÜRK ASKERLERİ
Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslara karşı verdiği mücadelede cephane yetersizliği, soğuk ve açlık gibi sebeplerden dolayı Osmanlı askerinin birçoğu şehit düşmüş, birçoğu da Rusların esiri olmuştu. Esir düşen Türk erlerinin yaşadığı sıkıntılar, hayvan taşımada kullanılan vagonlardaki nakil sırasında başlamış, hayvan kokusu ve pisliği içindeki yolculuk esnasında hastalıkların önüne geçmek neredeyse imkânsız hâle gelmişti.
Varılan istasyonlarda açılan vagonlardan her seferinde, on on beş Türk askerinin cansız bedeni açık arazilere atılıyordu. Sibirya’daki Türk esirlerin nakledildiği Rus kamplarının da vagonlardan aşağı kalır tarafı yoktu. Artan aşırı kalabalık sebebiyle kamplardaki yatak, yorgan ve yakacak sıkıntısı daha da fazlalaşmıştı. Çarlık rejiminin yıkılması neticesinde meydana gelen karışıklıklar devlet düzenini sarsmış, esir kampları bakımsız kalmıştı.
Meydana gelen olumsuz gelişmelere dayalı olarak yiyecek ve giyecek gönderiminin durması ise Müslümanları önemli ölçüde sıkıntıya sokmuştu. İşte Meryem Atmaca adlı gizli kahramanımız, bu zor zamanda araya girmiş, belki de kimsenin yapmayacağı fedakârlığı yaparak babasından kalan 10 bin altını Ruslarla yaptığı pazarlık sonucunda onlara vermiş ve esir düşen 1800 Türk askerinin Sibirya’dan ana vatana ilhakını sağlamıştır.
Türk tarihinin satırları arasında gizli kalmış, savaşın değerli fedakâr kahramanı Meryem Atmaca, 1926 yılında yoksul bir kadın olarak hayatını kaybetmiştir.
Rahmetle ve saygıyla anıyoruz
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat