5 Şubat 2019 01:27
-A +A
Zekiye Doğan

MERMER TAŞLARI İŞİMİZ AŞIMIZ EKMEĞİMİZ

Zekiye Doğan /gazetehamburg.com

Sevgili okurlarım merhaba, 12 Mayıs 2015’de Afyonkarahisar belediyesi tarafından Taş Medresede düzenlenen imza günümde bir okurumla tanıştım. İnternet kanalıyla koyu takipçim olan Yavuz Bayram amatörce yazmak kitap okumak dışında, mermer taşlarını yontarak şekillendirip, nakış nakış işleyip dizayn ederek ekmek parasını yaptığı bu işle kazanan değerli bir karakter. Afyonkarahisarlı olarak gurur duyduğum okurum ellerinin hüneriyle Antalya Mermerciler Fuarındaydı. Fuara giderek yaptığı iş hakkında bilgi edindim ve onu yakından tanıma fırsatı buldum!..
1971’de doğan mermerci okurum, ilkokulu ve ortaokulu İscehisar’da kısa bir süre olsa da Afyonkarahisar’da liseyi okudu. Babası mermer ocaklarında çalışmış bir işçi, annesi ev hanımıydı. Doğar doğmaz mermerden kazanılan ekmeği yiyerek büyüyen okurum: “Köy hayatı, köydeki yaşam şartları aşırı zordu. Sonuçta ben bir emekçi çocuğuyum on beş yaşımda çalışma hayatına başladım, insan atalarından ne görürse onu yapıyor.” Diyor.
Ekmeğini taştan çıkaranların yaşamış olduğu M.Ö 2000 yıllarında Dokûmüon olarak kurulan, günümüzde en son bugünkü adıyla İscehisar. Tozlu yollarıyla, çamurlu sokaklarıyla, bozkırın tam ortasında karasal iklimi olan, nasırlı ellerin, mağrur ve naif karakterlerin, hayırsever insanların yaşadığı bu kentte kaybolmaya yüz tutmuş nice emekler var. Hemşerim: “Mermer taşları işimiz aşımız ekmeğimiz, tuttuk bir ucundan, o gündür bugündür çalışıyoruz. Şükür bize ki, çalışmak için işimiz var. Şükür Yüce Yaradan’a ki, mermer taşları gibi bir özel nimetimiz var.” Diyor
Zaman ilerledikçe yaşı da ilerleyen okurum, ellerine kınalar yakılarak vatani görevi için önce Isparta’ya sonra Çanakkale’ye gidiyor. Anlatıyorken gözleri boncuk boncuk olan hemşerim: “Bütün Türkiye gibi Çanakkale benim içinde çok özeldir, orada yalnızca askerlik anılarım yatmıyor. Bu vatanı bizlere yurt yapan Şehitlerimiz yatıyor. Onları rahmetle minnetle anıyorum.” Diyor.
Askerlik görevini bitirdikten sonra baba ocağına dönüyor. Mermer taşlarını hayatımızda kullanılabilir hale getirerek helal rızkın, helal kazancın peşine düşüyor. Evli ve üç kızı olan parmakları hünerli adam hayatta iyi donanımlı insanlar olabilmeleri için eğitimlerini tamamlamaları adına, maddi manevi neler gerekiyorsa yapıyor: “İyi bir Baba olmak çok zor. Çünkü iyi birer evlat yetiştirmem gerektiğini biliyorum. Her geçen gün şartlar biraz daha zorlaşıyor. Kız Babası olmak hayatın en zor şeyi, Yüce Yaradan her Anne ve Babaya vatanına bayrağına devletine milletine çevresine ve ailesine faydalı çocuklar yetiştirmeyi nasip etsin.” Diyor.
 
Elleri nasırlı yüreği pak güzel ve özel babaya: “Afyonkarahisarlılara yobaz kızlarını okutmazlar diyorlar bu ne kadar, nereye kadar doğru?” Dedim.
Derinden bir iç çekti ve kırgın bir ses tonuyla: “Bu soruyu Afyonkarahisarlı olarak bana siz mi soruyorsunuz?” Dedi.
Kızlarını mahallesinde ilkokula, ortaokula ve liseye gönderen elleri nasırlı güzel adam şuan kızlarını üniversitede okutuyor. Onları anlatırken göğsü kabarıyordu: “Kızlarımın mezun olduklarını görmeyi Allah’ım nasip eder inşallah. Bir babanın gurur duyabileceği en güzel duygu evlatlarının en iyi okullarda en iyi şekilde eğitimlerini alarak hayata sarılmalarıdır. Elbette bizlerde öğrenmeye hala devam ediyoruz ve öğrendiklerimizi de tatbik etmeye çalışıyoruz. Lakin benim bu konuda şansım yok. Mermer taşlarını çekirdekten yetiştirip öğretecek erkek evladım olmadı. Unutulmaya yüz tutmuş bu özel mesleği, erkek evlatları olanların devam ettirmelerini arzu ediyorum.” Diyor.
Kız çocuklarıyla medeniyetin en derinlerinden en uç noktalarına kadar hep birlikte ulaşacağımıza inanan elleri nasırlı özel hemşerime, doğacak olan erkek torunlarına mesleğini öğretmenin nasip olmasını temenni ediyorum.
İnsanoğlu insan yaratılmış, insani vasıflarını var sayarak adam gibi adam veya kadın gibi kadın olmak zor vesselam. Zoru başaran elleri nasırlı özel hemşerim hedefine ulaştığın anda umutlar hepimizin olacak!..

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı