11 Temmuz 2019 21:47
-A +A
Remzi UYSAL

MERHUM BİR DOST, BİZİ ORTAK DEĞERLERDE BULUŞTURDU!

Remzi UYSAL (gazetehamburg.com)

Kuzey Almanya’nın Lübeck kentinde, tanınan ve de nükteli davranışları ile yaklaşımları olan “Kel HASAN” lâkaplı HASAN ÖZDEMİR, trafikte aracı içinde geçirdiği kalp krizi sonunda, kaldırıldığı Lübeck Üniversitesi Hastanesinde (UKSH) yaşamını yitirip, Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Bugün (06.7.2019) kendisini toprağa teslim ettiğimiz HASAN, Lübeck kentinin Türk-Müslüman mezarlığında, değişik din ve mezheplerden dostlarını, ortak ve örnek sayılacak bir kültür’ün harmanlandığı, bir imam‘ın cenaze namazı ve bir dede’nin töreni ile mahşeri kalabalık bir cemaati de bir araya getirdi.

Sevgili HASAN, çok farklı bir insandı. Dönem dönem eğlence mekânları da çalıştıran HASAN, her dostuna nükteli sözlerle yaklaşmasını bilen, müstesna bir insandı.
1980‘lı yılların başlarında kendisini tanımıştım. İskenderun’da DİSK’e bağlı bir sendikanın bir ağır sanayii işyeri grevinde aktif görev almış ve sonuç olarak Almanya’ya iltica etmek zorunda kalmıştı. Bir gün kendisinden, eylemci sendikacı işçilik hayatını dolu dolu dinlemiştim. HASAN’ı tanıyan her dostunun, kendisi ile ilgili anlatabileceği bir anısı vardır.

HASAN, bir günün akşam saatlerinde; Eski Şansölye Helmut SCHMIDT kabinesinin Eski Kültür Bakanı ve 1990’lı yıllarda Eyaletimizin Eski Başbakanlarından Björn ENGHOLM’a kent içinde yolda yalnız başına yürürken rastlar. Ayaküstü hoşbeşten sonra: “Sizin korumanız yok. Siz böyle korumasız nasıl gezebiliyorsunuz? Size gideceğiniz adrese kadar ben eşlik edeceğim” der. ENGHOLM’un itirazları para etmez. Ve: “Sen beni nasıl koruyacaksın” diye soran ENGHOLM’a, HASAN yanıt olarak, ceketinin düğmesini açar, belindeki makineyi gösterir ve: “İşte bununla” der. Yıl 2014 idi; TÜRGEM için Lübeck Belediye Saray’ında düzenleyeceğimiz 25’inci Kuruluş Yılı Kutlama Töreni ile ilgili çalışıyoruz. HASAN, Türkiye’den Prof. Dr. Faruk ŞEN’i konuşmacı olarak davet ettiğimizi öğrenmiş ve bize gelip: “Hoca’yı iyi bir yerde yatıralım” dedi. Biz de: “TÜRGEM iş yapan ama bütçesi kısıtlı bir dernek, ve Hoca mütevazi bir adamdır,” dediğimizde: “Ben en iyisinden ve hesaplı bir yer bulurum” deyip, masamızdan ayrılmıştı. Ve de öyle yaptı. Lübeck’in en klasik oteli “Kaiserhof” da bize çok hesaplı bir oda temin etti ve bizde konuğumuzu orada ağırlamıştık. İşte; sevgili HASAN böylesi sosyal bir adam idi. Ben HASAN’ı son olarak yaklaşık 5-6 hafta önce görüp konuşmuştuk. “Yarın Küba’ya uçacağım” dediğinde, ben de kendisinde iyi yolculuklar dileyip, espirili bir dille; Havana’da, Küba Cumhuriyeti’nin kurucusu ve efsanevi lideri olup, ATATÜRK hayranı Fidel CASTRO’nun mezarına uğrarsan, “benden selam söyle“ demiştim. HASAN’ı Küba dönüşünden sonra göremedim ve kendisinden Küba gezisi ile ilgili anılarını da dinleyemedim. Lâkabınla kendini tanıtan dost Kel HASAN, aramızdan ayrılıp gidişin, yöremizde ortak ve örnek bir kültürün başlangıcı oldu.
HASAN, ruhun şad olsun!
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı