MADUN KONUŞABİLİR Mİ?

Ziya GÜNDÜZ/YAZAR

13 Nisan 2021 22:26
A
a
Bu makalemizde üzerinde duracağımız eser, “Dipnot Yayınlarından” çıkan “Madun Konuşabilir mi?” isimli kitap. Yazarı, Hintli Gayatri Chakravorty Spivak. İngilizce’den çeviren ise Emre Koyuncu. Kitap, 132 sayfadan oluşmaktadır.
Öncelikle “madun” kavramının ne anlama geldiğini izah etmek gerekiyor çünkü kavramlar anlaşılmadan bir konunun anlaşılması mümkün değildir.
Madun terimi, ilk defa 1920’lerde İtalyan Marksist Antonio Gramsci tarafından kavramsallaştırılmıştır. Gramsci hapishane yıllarında eserlerine sansür uygulanması nedeniyle sınıf kavramı yerine madun kelimesini kullanmıştır.” (Nurullah Gözcü, iramcenter.org)
Ayrıca madun şu şekilde tanımlanmaktadır: Alt taraf yani mevki, rütbe, seviye, servet bakımından aşağı durumda olan kimse demektir.
Alt kesim konuşabilir mi? İkinci sınıf konuşabilir mi? Sömürgeleştirilmiş toplum, bir direniş gösterebilir mi? İşte madunlaşmak demek; konuşamamak, hakkını aramamak, öldürülmüş duygulara sahip olmak gibi anlamlara da gelmektedir. Güçlüye karşı sessiz kalmak, sessizliğe bürünmek, haksızlığı, ezilmişliği kabul etmek demektir, madun olmak. 
Sömürgeleştirilmiş her birey, her toplum madunlaşmış toplumdur.
Bu kitabı okuduğumuzda şu soruları sormak icap ediyor. 
Acaba İslam toplumları madunlaştırılmış mıdır?
Türk toplumunda bir madunluk var mı yok mu?
Birey olarak acaba madunlar topluluğunun bir ferdi miyiz?
Buna benzer soruları çoğaltmak mümkündür.
Yirmi birinci yüzyılda gelişen olayları eleştirel bir dikkatle takip etmiyorsak, İslam toplumları olarak yirmi birinci yüzyıla ait söyleyecek bir sözümüz yoksa ve sadece taklit ederek var olmaya çalışıyorsak bu, madunlaşmayla karşı karşıya olduğumuzun bir göstergesidir.
Kitap, madunlaşmanın korkunç bir şey olduğunu dile getirmeye çalışıyor.
DÜŞÜNCESİZLEŞTİRİLMİŞ TOPLUMLAR
Nasıl korkunç olmasın ki sizin yerinize başkaları düşünüyor ve sizin yerinize başkaları karar veriyorsa siz zaten yaşamıyorsunuz, demektir.   
Madun demek, düşüncesizleştirilmiş kişi demektir. Madunlaşmak, sessizliğe bürünmektir. Bir insan, bir toplum düşünmeyi ihmal ederse sömürgecilikten ve alt sınıf olmaktan başını kaldıramaz.
Madun olmamanın ilk şartı itiraz etmektir. Yanlışa “dur!” demektir. Sömürgeciliğe karşı aklını devreye sokmaktır. Hakkını her yerde doğru bir şekilde aramaktır. Madun bir birey, bir toplum olmamak için bilgiyi elde etmek şart. 
MADUN KONUŞAMAZ
Gayatri Chakravorty Spivak’a göre sömürgeleşmekten daha tehlikeli olan, madun sınıfının hiç konuşmamasıdır. Hayattayken ölüme razı olmasıdır. 
Gayatri Chakravorty Spivak Hanımefendi, “Madun Konuşabilir mi?” kitabının kendisi için bitmiş olmadığını dile getirir. Yazar, kitabın sonunda “Madun Konuşabilir mi?” sorusuna “Madun konuşamaz.” diye yanıt veriyor.
Son olarak kitabın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak adına, düşünür Mâlik Bin Nebi’nin şu sözü, önemli bir inceliğe işaret eder: “Evet, sömürgecilik korkunç bir şey. Gayri insanî, gayri aklî bir şey. İnsanlık dışı bir şey fakat ben size daha korkunç olanını söyleyeyim: Sömürülmeye elverişli olmak.”
Kitabın hacmi küçük olsa da verdiği mesajın önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.
Kitapseverler, mutlaka bu kitabı okumalıdır.
Vesselam.
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat