LÜTFEN, KAYITLARA GEÇSİN!

Korcan YİĞİT/YAZAR

19 Nisan 2021 20:37
A
a
İnsanlık, tekrar yok olmanın eşiğinde. Artık bizim bildiğimiz anlamda dünyanın sonu geldi. Sevdiklerinizle doyasıya zaman geçirin. Kırgınlıklarınız varsa helalleşin. Hayatta ölmeden önce yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini hazırlayın. Paranızı artık harcayın. İşçinizin maaşını asgari ücretten kurtarın. Bırakın, o emekçiler de biraz gün yüzü görsün. Açgözlülüğü bırakın. Gelecek hesapları yerine bu gününüzü anlamlı yaşamaya gayret edin.
İnsanlık kendi sonunu getirdi ve düzeltmek adına hâlâ bir gayret sarf etmiyor. Şirketler aşı lisansını dünyaya açmıyor, insanlar hâlâ maskesiz, vurdumduymaz şekilde dolaşmaya devam ediyor. Ülkeler ekonomik kaygılarla tam kapanma uygulayıp gerekli izolasyonu sağlayamıyor.
 
E, bunun sonunda ne olacağını düşünüyordunuz ki? Bildiğiniz insan yaşamı artık sona eriyor.
Pek çok medeniyet gelip geçti dünya üzerinden. Sayısız uygarlıklar gördü yeryüzü. Yıkıldı, yıkıldı, yeniden kuruldu, kaç kere altüst oldu bu dünya.
Günümüzde sadece antik mermer kalıntılar, kerpiç veya taş yapılar, mükemmel mozaikler, heykeller ve kap kaçaktan anlıyoruz eski insan uygarlıklarını. Onlar da büyük medeniyetler kurmuş, saltanatlar sürmüştü yüzlerce yıl ama isimlerini tesadüfen toprak altından çıkan bir kaç taş yazıttan ancak öğrenebiliyoruz. Pek çoğunun adını, kim olduklarını öğrenecek bir yazıt bulmak da mümkün değil. Adları silinmiş yeryüzünden.
Bizim içinde yaşam sürdüğümüz bu uygarlığın sona geldi maalesef. Gözümüz aydın!
 
Belki bir canlı insan bile kalmayacak neslimizden. Üzerinde yaşadığımız bu dünyayı yaşanmaz hâle getirecek kadar bencil, vurdumduymaz bir uygarlık olduk çünkü.
 
İLERLEDİKÇE…
 
İlerledikçe şımardık, şımardıkça arsızlaştık. İnsanların bir aylık maaşını bir parça bifteğe ödeyenleri, bunu da göstere göstere hava atanları nasıl affedecek bu nesil?
Eminim, bir zaman sonra yeniden insanlar ortaya çıkmaya başlayacak yeryüzünde ve bu sefer kendi medeniyetlerini kuracak. Bizden sonra kurulacak olan insan uygarlığı, bu sonun kendi kendimizin eseri olduğunu bilsinler diye onlara bir yazı bırakmak istiyorum.
 
UYGARCA OLMAYAN BİR UYGARLIK
 
Bizim uygarlığımızda, maalesef hiç uygarca şeyler yaşanmadı.
Hep savaşlarla geçti insanlığın bu bilmem kaçıncı medeniyeti. Güçlü olan güçsüzü hep ezdi, kendi ırkından olanları köle yaptı. Birbirlerini farklı inançlara ayırıp sonra benim inancım doğru diye diğerlerini öldürmeye kalktı. Aslında gaye inanç değil tabii ki güçtü. Petrol, altın, elmas, bereketli topraklara sahip olmaktı.
 
Çok eziyet etti insan kendi nesline. Paylaşmak kelimesinin anlamını asla bilemedi. En son keşfedilen internet denen şey ile artık iyice zıvanadan çıktı insanlık. Modernlik adı altında girmediği maymunluk kalmadı. İnterneti güya eğitim ve bilginin paylaşımı için icat etmişlerdi ama insanlar bunu ünlü olmak, fenomen olmak için kullanmak gibi garip bir akıma girdi. Sonuçta internet, cahillik ve bencillik getirdi. Herkes istediği şöhrete 15 saniyeliğine kavuştu.
Ülkeler birbiri ile güzel ilişkiler kurmak yerine birbirlerini idare etmek üzerine politikalar yürüttü. Kimse kimsenin tam bağımsızlığını asla kabul etmedi. İnançlar değiştirildi, gıdalar değiştirildi. Herkes aynı tip giyinmeye ve standart şeyler yapmaya başladı. İletişim arttıkça kültürler tek tek kayboldu. Yeni jenerasyon, geçmişi hep bir demode ve çağ dışı kabul etme hatasına düştü.
 
KÜLTÜR UNUTULUNCA TARİH DE UNUTULDU
 
Kültür unutulunca tarih de unutuldu. Tabii tarihten ders almak kavramı unutuldu. Durmadan yeni bir şey üretme arzusu ve doyumsuzluğu sardı insanlığı. Teknoloji ve bilim adına, açgözlülükle beynini imkânsız için yordu. İmkânsız dediğini başardığında yeni imkânsız hedeflere yöneldi. Bulduğu her yeni keşfi, diğerlerini ezmek için üstünlük saydı. Asla bilgisini paylaşmadı ve iyiliğe kullanmadı.
Liberal ekonomi adı altında tek bir ekonomi yaratıldı ve herkes bu sistemin kölesi oldu. Eskiden bir kilo pirinç verip bir kilo fasulye ile değiş tokuş yapan insan ırkı, artık 50 kuruş eksiği çıkınca karşısındakine ekmek vermez hâle geldi.
Akılları hep şeytanın tarafında çalıştı. Şeytanın bile aklına gelmeyecek biyolojik silahlar geliştirmek için olmadık deneyler yaptı. Bir yerde, bir şeyi eline yüzüne bulaştırdı. Hiç tahmin edemezlerdi virüsün bir an, tüm dünyaya yayılacağını.
Tüm zekâsını silaha, ölüme kullandı. "Nasıl yaşatırım?" gibi bir hedefi hiç olmadı.
İyilikte ve dürüstlükte duranı alkışa boğdular ama onları en büyük enayi addettiler.
Sözleri hep insanlığın iyiliği içindi ama icraatlar insanlığın sonunu getirdi.
 
Yalancı mıyım
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat