LADY GODİVA

Nilgün Batıyeli/YAZAR

25 Mayıs 2022 01:28
A
a
Belki bazılarınız adını ve hikâyesini duymuş hatta bazı yerlerde at üstünde çırılçıplak bir kadının resim veya heykeline rastlamışsınızdır. At üstünde çıplak, utangaç, vakur, güzel bir kadın. Bu kadının hikâyesini öğrendiğinizde bazı nadir insanların dışları gibi içlerinin de güzel olduğunu kabul edeceksiniz mutlaka hatta çirkinlik için kullanılan “İçinin çirkinliği dışına yansıyor.” sözünün Lady Godiva’da tam tersini ifade ettiğini düşüneceksiniz. Güzelliğinin apayrı bir boyut, etki, hayranlık, cesaret ve kararlığı hep birden yansıttığına şahit olacaksınız.
Hikâyesini bildiğinizde resmedilenin ötesini görecek, hissedecek, o anı genç kadın ile yaşarken ayrı bir hayranlık duyacaksınız. Kim bilir belki yalnızca beni çok etkilediğini düşünebilirsiniz bir an. Kesin olan şu ki herkes de aynı etkiyi yaratmasa da en azından cesaretinden dolayı sizde de bir iz bırakacaktır.

HALKININ YANINDA
Hemen hikâyeye geçelim isterseniz.
11.yüzyıl’ın İngiltere Coventry’de uygulanan ağır vergileri halk kaldıramaz olmuştur, isyan hâlindedir. Vergileri artıran Lord Loefric’in eşi Lady Godiva daha fazla buna seyirci kalamaz, halktan yana tavır alır.
Eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır. Her başarısız girişimden sonra ise ısrarı daha da artar, tutumundan vazgeçmez.
Lady’nin bu ısrarından gittikçe daha fazla rahatsız olan Lord Leofric, eşini susturmanın yollarını aramaktadır ve sonunda eşinin asla kabul etmeyeceğine inandığı bir teklif yapar.
Lady Godiva’nın at sırtında, sadece saçlarına sarınmak suretiyle çıplak olarak Coventry sokaklarını boydan boya geçmesini ister. Bunu gerçekleştirdiği takdirde Lord vergileri azaltma sözü verir. Eşinin asla buna cesaret edemeyeceğinden emin olan Lord böylelikle Lady’nin baskısından ve dırdırından kurtulacaktır.
Oysa Lady Godiva, sadakat, başkaldırı, tutku ve şerefin kendisidir.
O an geldiğinde, Lady Godiva, atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak geçişini yapar. Uzun saçları dahi göğüslerinin ancak bir bölümünü kapatabilmiştir.
Bu durumu öğrenen halk ise Lord Leofric’e bir ders daha vererek onu cezalandırır. Herkes dükkanlarını kapatmış, evlerine gitmiştir. Sokakta Lady Godiva dışında tek tük hayvan haricinde tek bir canlıya rastlanmaz. Lady Godiva geçişini yaparken kimse sokağa çıkmaz, perdesini aralamaz, başını camdan, kapıdan dışarı uzatmaz.
Lady’nin onlar için yaptığı fedakârlığı onlar da saygıyla gözlerini kapatarak dile getirir. Derler ki özellikle kadınlar, evlerde bile pencereye arkalarını dönüp elleriyle gözlerini örtmüştür.

Bu olaydan sonra Lord mecburen vergileri indirir, halk rahat bir nefes alır ve Lady Godiva’nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olur.
Konuyu işleyen birkaç yazar okuyuculara ayrıca şu soruları sormuştur:
Kim daha çok tebrik edilmeli? Halkı için bunu yapan kadın mı?
Sözünü tutup vergileri indiren Lord mu yoksa bu asil davranışın karşısında aynı asaleti gösteren halk mı?


AVRUPALI KADINLAR
Sizce?
Bu sorular karşılığında ben ise istemeden ayrı düşüncelere daldım ve bunları kısaca dile getirmek istiyorum.
Yukarıdaki sorular bölgeye, ülkeye göre değişiyor kanımca. Zira olayı tek şıkla değerlendiremezsiniz. Bariz olarak hikâyede tüm ahalinin zihniyetinin, bilincinin aynı olduğunu görüyoruz ya da annemin dediği gibi Avrupalı kadınların hiçbir değeri yoktur ülkesinde. Tek bir özgürlüğü vardır, o da bizde yalnızca erkeklere hak olarak tanınmış, cinsel özgürlüğüdür.

Görüşmek üzere, insan olabilen ve kalan herkese mutluluklar diliyorum.
 

 
1000
icon
Bahtışen 29 Mayıs 2022 20:31

Yine muhteşem bir yazı. Hikayeyi önceden de duymuştum ve hepsinin davranışı ayrı ayrı etkilemişti beni . Biri insanüstü cesaret göstermiş diğeri sözünü tutmuş ve diğerleri ise bu davranışa layık olmuş bunu da en güzel şekilde gostermisler

0 1 Cevap Yaz
Byntrklg 29 Mayıs 2022 20:29

Bu hikayeyi her okuduğumda ilk defa okuduğum andaki duyguları hissediyorum ve eminim hep böyle hissedeceğim. Insanlığı başkaları için kendini feda eden insanlar ve o insanların fedakarlığının farkında olan insanlar kurtaracak. Bir an düşündüm de Ladylerinin kendileri için yaptığı bu ulvi davranışı sonuna kadar hakeden güzel bir halkmış zira o anı görmek için can atan kötü ruhlu insanlar da olabilirlerdi . Kaleminize sağlık

0 1 Cevap Yaz
Demir Ü 28 Mayıs 2022 05:36

Toplumun bilinç düzeyi ve ahlak hakkında muhteşem bir hikaye . Kaleminize sağlık

0 1 Cevap Yaz
Aysun Uzuncan 27 Mayıs 2022 20:19

Nilgün Hanımcığım, ben bu hikayeyi daha evvel de okumuştum,çok duygulanmistim.yine aynı duygularla okudum.bence burada tebrik edilmesi gereken halkın davranisidir.beni en cok etkileyen bu oldu.Elinize kaleminize sağlık,sevgiler ..

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat