KUŞAKLAR ARASI ÇATIŞMA

Sibel BOZKURT/YAZAR

20 Nisan 2022 18:48
A
a
Kuşaklar arası çatışma, yeni nesilden çok, eski neslin, yeni neslin davranış değişikliğini anlayamadığı için onu kabul etmemesinden kaynaklanır.
Anne ve babalar, gençlerin düşüncede ve yaşantıda kendisi gibi olmasını bekler fakat bu beklenti beraberinde bir sürü soruna yol açar. Elbette değişmezlik insan doğasına terstir. Kırsalda ve kasabalarda büyük değişimler pek gözlenmez. Geleneksel aile yapısında yaşlıların, büyüklerin söz hakkı vardır. Yeniden şehirleşme ve göç, tüketim ve yaşam araçlarının değişimi, kuşaklar arasında bilgi ve davranış farkını, dolayısıyla çatışmayı beraberinde getirebilir.
Geleneksel aile sürecini koruyan aileler olmakla beraber modern, Batılılaşmış kesimde nesiller arası çatışmalar daha sık görülür. Çocuk veya genç, sık sık anne ve babasıyla fikir ayrılığına düşebilir. Hâlbuki gencin aradığı yeni bir kimliktir. Ailelerin onları bir birey olarak kabul etmesi çok önemlidir. Genç, bu dönemde ailesini eleştirir, onları ahlaken sorgulayabilir, aile de onu tutarsız, yaşam koşullarından kopuk kişi olarak görebilir.
Yetişkinlerin hep var olanı yaşama isteği, değişmeyen ve kendi dünyasında yaşamak istemesi, gencin ailesinden uzak durmasına neden olabilir. Gencin yaşadığı kültür ile ailenin yaşadığı kültür farklıdır. Bu kültürel farklılık, yabancı bir ülkede doğup büyüyen gençler için daha da zorlukları getirir. Bu gençler hem kuşak hem de kültür çatışmasıyla mücadele etmek zorunda kalır.
GENÇLERE GÜVENMEK VE SORUMLULUK VERMEK
Bu durumda, aileler onları kaybetmek kaygısıyla daha baskıcı bir tutum içine girebilir. Bu tür tutumlar karşısında gençler, arzu edilmeyen yollara yönelebilir. Örneğin kötü arkadaşlıklar edinir ya da içki, sigara veya uyuşturucu bağımlısı olabilir. Kendilerince sevgiyi dışarıda arayabilir.
Ailelerin muhafazakâr tavrı, kendi alışkanlığını, kültürünü kaybetme kaygısı bazı gençleri daha da bir çıkmaza sürükler ve aralarının daha fazla açılmasına neden olabilir.
Hâlbuki gençler, birtakım zorluklara karşın yeni ortama ve kültüre uyma özelliği taşır. Çocuklara sadece yasak koymak, durumu daha vahim kılabilir.
Anne babaların bu durumu asgariye indirmesi, onları dinlemesi ve anlamasından geçer. Gençleri sürekli kendince yönlendirmek yanlıştır. Onlara güvenmek ve sorumluluk vermek önemlidir. Sonuç olarak aile içindeki iyi bir iletişim, birbirini anlamak suretiyle sevgi ve saygıya dayanırsa kuşaklar arası çatışma çok fazla görünmez.

 
1000
icon
H uyar 21 Nisan 2022 17:43

Malesef çekirdek ailemizin kuşak çatışması güzel bir yazı olmuş umarım tüm ebevenyler okur bu yazıdan faydalanırlar tşk ederim hocam toplumun kanayan yarası olan bu yazınız çok ğüzel kutlarım

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat