Kültür Zenginliği

Cezmi Ancil/YAZAR

20 Haziran 2021 17:24
A
a
Kültürel değerlerimizin, toplumsal yaşamımız içindeki sosyal varlık olmamızdaki temel taşlarından biri sayılmasında, gönül esasına bağlılık içeren vakıf ve kültür merkezlerinin varlığı vazgeçilmezimizdir.
 
Ticari ya da siyasi amaçlı arka bahçe vakıf ya da benzeri oluşumlardan uzak olan, halk kültürüne hizmet eden, birlik ve beraberlik içinde kültürel farklılıkları kaynaştırıp zenginleştirmeyi amaçlayan kültürel ve folklorik hatta inanç merkezleri vazgeçilmezlerimiz olmak durumundadır.
 
İnsanların gönül birliktelikleriyle ortak bir temel üzerinde yükselen, sosyal dayanışma ve gönül bağıyla yapılan gönül cemlerinin, gönül halaylarının, gönül türkülerinin iç dünyamızın ve sosyal dokumuzun mistik sanatı gibi hayat bulması, sosyal devlet olma yanında sosyal bir toplum olmanın da vazgeçilmezi ve olmazsa olmazıdır.
 
Akbük Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Kültür Merkezi, gönüllerin birlik, dirlik ve beraberliği içinde dayanışmasını amaçlıyor. Bu amaçla sosyal yaşantımızın bir ayağı olarak ortak duygularımıza sesleniyor.
 
Beş dönümlük orman içindeki piknik ve konser salonunun, sekiz adet dersliğin, yirmi üç kişinin konaklayabileceği bin yüz metrekarelik yapının inşasına başlandı.
Merkezin inanmış gönül dostlarının ilgisiyle varlığını sürdürmek amacında olmasına, bizim gönül sevgimizi beklemesine destek vermek, sosyal insan olmamızın vazgeçilmezi olmak durumundadır.
 
Yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı ayrışıp tekleştiğimiz bu evrende, kendi çeşitliliğimizin zenginliğinde kaynaşıp çoğalmak durumundayız.
 
Dostluk ceminin dostluk semasında dönmek umuduyla…
 
Hazreti Ali’nin dediği gibi “Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma. Bakarsın yarın olur da sen olmazsın.”.
 
Dayanışmak ve sosyal varlık olmak, insan olmamızın bir gerekliliğidir aynı zamanda.
Bu, hayır yapmış olmaktan çok, sosyal dünyamızın bir zenginliği içinde mutlu olmanın da bir gerekliliğidir.
 
Her sosyal kapı, gönlümüzün ufkunu genişleten bir evren gibi olmalıdır.
 
Mevlana ne demiş: “Kapalı kapı yoktur. Yanlış anahtar vardır.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat