KUL HAKKI

Cezmi ANCİL/YAZAR

22 Aralık 2021 21:24
A
a
Sevmek canlıya mahsustur. İnsana mahsus. Sevmenin de içinde olduğu bir çerçeveyle çevrili bir canlı, insan. Yaradan öyle yaratmış. Bir mühendisten de öte. Bir mimardan da öte. Bir ressam ya da bir heykeltıraşın üstün yeteneğinden öte.
Gözüm, dersin ya sevdiğine. Göz hakkından gelir. Ona hakkını verirsin. Sakınmazsın.  Görürsün, bazen de görürsün ama bakmak istemezsin. Utanır ya sakınırsın ya da insana yakıştırmazsın gördüğünü. Dudağından kelimeler yuvarlanır belki. Dudak hakkıdır öpme hakkımızı kullandığımız. Beslenme ihtiyacımız. Bazen güzel sözlerle bazen öfkeyle kullandığımız. Sevdiğimizin öpmek istediği, hayalini süslediği. Dilimizden çıkan sihirli sözcüklerle bir şairi bile kıskandıracak güzel sözleri keşfetmemize neden olan.
Dil hakkı. İnsanın insan olmasını da belirleyen dil hakkı. Konuşma ihtiyacı ve olmazsa olmaz toplumsal kültürümüzün, kişiliğimizin hakkı hatta ulus olma hakkı. İnsan olma hakkı. Dil hakkı. Can cana, yürek yüreğe insanca konuşabilmemizin hakkı. Sevme hakkı gibi.
Yüreğimizin bir yeri incir, bir hakkımız eksik olursa. Yüreğimiz sızladı, deriz. Elimizde değil. Yaradan öyle dekore etmiş. Etli, kanlı isen eğer sızlar yüreğin. Aşk acısı da evlat acısı da ana baba acısı da afet acısı da ölüm acısı da ayrılık acısı da oraya işler. Oradan ağzımıza, gözümüze, dilimize ulaşır. Yürek hakkı gibisi yoktur. Cesaret ve korkaklık, merhamet ve zalimlik de oradan akar. Nasıl bir hamurdansan öyle işlenmişsin yani.
Değişim de insana mahsus. Bilgi ve gerçeklikle. Duymak istediğinle duyduğunla değil, beynin fonksiyonlarını kulak hakkı deyip, yanlış aygıtları devreye sokup kendi devrelerini insan olmak dışına yönlendirmek mutlaka insani bir değere çarpar. Toplumsal sorumluluk hakkıdır bu.
Kaçamazsın. Bir aslan gibi ya da bir fare gibi yaşam için avlanıp yuvana gelebilirsin. Yaşam zor tabii. Diğer hakların heykeltıraşın ya da mimarın çalışması dışında kalmış olabilir ama insanların toplumsal hakkını, onların sana gösterdiği hoşgörü ve sevgiyi istismar etme hakkını kendinde göremezsin. Gerçeklik çarpar yüzüne muhakkak.
Gerçeklik hakkı, bütün hakların aynasıdır. Bilgiyle aydınlanır ve ilimle ispatlanır.
Kul buna tabidir. Kul hepsine tabidir ve onun hakkıdır. Kul hakkına dokunamaz ve kısıtlayamazsın. Tabiata aykırıdır. Ayıp da günah da suç da bu hakka girer. İnsan olmanın gereğidir. Bir kul yapışır yakana. Hesap hakkıdır bu. Hesaptan kaçamazsın ve yazılır olduğunu unutmadan gözünü, kulun gözünden kaçıramazsın. Vebal hakkıdır bu. Canlı olmanın gereğidir bu. Ağaç gibi kuş gibi.
Vebalden kaçamazsın.
Duymadım, görmedim, demedim, diyemesin.
Duymadıysan da görmediysen de demediysen de eksik organlarının vebalini taşırsın. Kaçamazsın.
Ya bu diyardan.
Ya öte.
Hesabını sorarlar.
Kul hakkıyla.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat