KORONAVİRÜSÜN YENİ VARYANTINA DİKKAT!

Prof.Dr YAKUP BAHAR/YAZAR

14 Temmuz 2022 23:04
A
a

Omicron'un BA.2 alt varyantı, BA.2.75'in son derece bulaşıcı ve türünün en hızlısı. Şimdiye dek bu varyant, Hindistan'da belgelendi ve Avrupa’da yayılmaya başladı. Şu anda SARS-CoV-2'nin endişe kaynağı olan, dolaşımdaki baskın varyantı Omicron VoC ve küresel olarak Omicron BA.2 soyunun, BA.1 soyunun yerini aldığı görülüyor.
Son varyant BA.2.75'in, BA.2 soyu evrimleşirken onun alt soylarının çoğu artık bir dizi farklı mutasyonla gelişiyor. B.2.75, BA.2'nin benzer bir alt dizisidir.
Yetkililer ayrıca bu alt soyun ve ayrıca Omicron'un ortaya çıkan diğer alt soylarının yayılmasını izlemeye devam etmenin kritik olduğunu söylüyor.

VAKALARIN YÜZDE 85’İ YENİ VARYANTA AİT

SARS-CoV-2'nin varyant BA.2 varyantlarının ikinci nesli olan BA.2.75'in bulaşıcılığı yüksek. Bu varyantın ülkedeki Covid-19 vakalarının sayısındaki son artışın arkasında olduğu görünüyor.  Avrupa ve Almanya’da da son iki haftadır vakaların yüzde 85’inde bu varyantın enfekte ettiği anlaşılıyor. Anlaşılan bu yeni mutasyonlar genelde omicrondan çıkıyor.
Maalesef bu varyant, şimdiye dek koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan kaçıyor ve insanları enfekte ediyor. Sonuç olarak güçlendirilmiş aşı dozları bizi bu yeni varyanttan tam korumasa da büyük bir oranda ağır hastalanmamızı önlüyor. Yeni geliştirilecek bu varyantlara uygun aşılar ekim ayından önce piyasada olmayacak. Değişmeyen tek kural; yine mesafe, maske ve güçlendirici dozlara önem vermemizdir.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat