KORONAVİRÜS SALGINININ EĞİTİM ÜZERİNDEKİ SONUÇLARI

Enes Baran Cömert ( Yazar )gazetehamburg.com

6 Aralık 2020 15:48
A
a
Koronavirüs salgınının büyük değişimler ve kaos yarattı. İşçiler, işlerini kaybetti veya kısa süreli çalışmaya gitmek zorunda kaldı. İnsanlar öldü. İnsanlar gösteri yaptı. Aileler ayrı düştü. Koronavirüs salgınından herkes etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor. Hiçbir şey bağışlanmadı.
Eğitim de bir istisna değil. İlk önlem, okulların kapatılmasıydı. Okul çocukları, bundan sonra ne yapacaklarını bilmeden evde kalmak zorunda kaldı. Okullar bu kadar sert ve katı önlemlere hazır değildi ve evde eğitim başlamadan önce haftalar geçti. Bu sefer bir kişi için korku,  diğeri için tatil oldu. Her şey, kişinin ne tür bir insan olduğuna bağlıydı. Aktif bir karaktere sahip olan, çok spor yapan kişiler, sosyal oldukları için bütün gün evde olunca hiçbir şey yapamamanın sıkıntısını yaşadı.  

SAĞLIKLI İLETİŞİM KURULAMADI

Özellikle daha küçük bir apartman dairesinde, kardeşleriniz veya kardeşleriniz olmadan içine kapanık yaşıyorsanız, o zaman bu durum, hiç sorun olmadı sizin için. Her zaman izlemek istediğiniz dizileri izleyerek veya bilgisayar başında oturup biraz oynayarak evde zamanın tadını çıkardınız. Ancak bir süre sonra bu bile zor ve sıkıcı hale geldi. Sonuç olarak, kilitlenme kimse için kolay olmadı. Tabii teknik imkânlarımız mesajlaşarak ya da telefonla konuşarak kolaylaştırdı, arkadaşlarımızla iletişimimizi ama gerçek bir görüşme yerine geçemedi.  


Evde eğitim başlayınca yine meşguliyet başladı ama bu yeni süreci organize etmek herkes için zordu. Görevler her yönden geliyordu ve her şeyi takip etmek güç oluyordu ve bu nedenle bir veya diğer görevi unutmak kolaydı. Yeni görevler ve konular da vardı. Bu durumda, kendinizi daha da eğitmeniz gerekiyordu. Bir yandan internetten bilgi edinmeye çalışırken bir yandan da görüntülü görüşme yoluyla arkadaşlarınızla görev üzerinde çalıştınız. Buna karşın yazılı ve sözlü not sistemi oluşturulmaması belirsizliğe yol açtı. Neredeyse hiçbir şey sağlam değildi.

İNSANLARI KORUMAK İÇİN ÖNLEMLERE UYULMALI

Ardından da önlemlerle okullar açıldı. Okul bahçesi sınıf seviyelerine ayrıldı, okul tesislerinde maske takılması zorunluluğu getirildi. Yemek yerken ve içerken güvenlik mesafesinin korunması, okul binasına girerken ellerin dezenfekte edilmesi uygulaması getirildi. İlk başta bu kurallara uymak zordu. Ders aralarında daha az hareket vardı, bu da konsantrasyonun azalmasına neden oluyordu. Maskeler iletişimi ve nefes almayı zorlaştırıyordu ve ellerin sürekli dezenfeksiyonu onları çok kurutuyor ve tahriş ediyordu.
Bununla birlikte kurallara alışabilir, doğabilecek yan etkilere kolayca karşı koyabilirsiniz ve böylece okul hayatı tekrar az ya da çok normal hâle gelir.
Koronavirüs salgını istisnasız herkesi etkiler. Kendinizi ve çevrenizdeki insanları korumak için mümkün olduğu kadar önlemlere uymak daha önemlidir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com