KIZIM SANA SÖYLÜYORUM

Korcan YİĞİT/YAZAR

31 Mayıs 2021 20:37
A
a
Yıllar, yıllar sonra bir gün konu açılmış, sormuşlar ona: “Siz çok iyi dosttunuz, neden düşman oldunuz?"
"Neden mi? Anlatayım.” demiş.
Anlatmaya başlamış: “Aslında onun bana hiçbir kötülüğü olmadı. Hatta çok da iyiliğini gördüm. Bir gün ona fesatlık yaptım. Onu kandırdım. Ne kadar iyi olduğunu bildiğim için ne kadar kolay kandırılabileceğini de biliyordum. Her insan, içindeki iyiliği ile kandırılır. Yaptığım ahlaksızlığı bir zaman sonra öğrendi. Öyle ya hiçbir suç, sonsuza kadar sır olarak kalmaz. Sırların en büyük özelliği, bir gün mutlaka gün ışığına çıkmasıdır. Açığa çıkmasına üzüldüm mü? Asla. Aksine daha bir rahatlamıştım. Ona yaptığım ihaneti bilmemesi, yaptığım ihaneti önemsiz kılıyordu. Gerçek bir dosttu, bunu hiç önemsemedi. Lafını bile etmedi. Ama ben o günden sonra ona düşman oldum."  
İYİLİKLE DÜŞMAN KAZANMAK
Ne garip değil mi sevgili dostlar?
Bazen iyiliğinizle düşman kazanıyorsunuz. Siz iyi oldukça karşınızdaki aslında kendinin ne kadar kötü olduğunu fark ediyor. Siz iyilikle yükselirken, o kötü olduğunu bilerek alçalıyor karşınızda. Alçaldıkça kine dönüşüyor bu öfke, hırs oluyor. Bir kere deşifre olduktan sonra artık açıkça kötülük yapmanın önünde hiçbir engel kalmıyor.    
Bazen ihtiyaç sahibi diye para verdiğiniz, gıda veya giyim yardımı yaptığınız, okusun diye burs verdiğiniz bir kimse, bu iyiliği yaparak kendinizi yücelttiğiniz, onu aşağı gördüğünüz hissiyatına kapılabiliyor.
Siz paylaşmanın yüceliğini, düşmüşe el uzatmanın bilgeliğini yaşarken o adaletsiz dünyanın terazisi bozuk tartısına bir kere daha isyan ediyor. Siz iç huzurunuzu sağlarken onun huzursuzluğunu tetiklemiş oluyorsunuz.
VARLIĞINIZ, ONUN FAKİRLİĞİNİN TESCİLİ
Varlığınız, onun kendi fakirliğini fark etmesine neden oluyor.
Başkalarına dağıtacak kadar sizde olup onda olmayanlar sebebiyle kahpe feleğin çarkına tükürmeyi, kaderine kahretmeyi sürdürüyor zavallı bir hâlde.
Sizdeki varlık onda olsa bir zırnık koklatmazdı kimseye, bundan da emin olun.
Anlattığımız şudur ki siz iyilik, hayır diye düşünedurun, karşınızdaki yine düşman kesiliyor size, o da ayrı mesele.
"Peki, neden bu kadar kin ve düşmanlık?” diye sordum.
"Neden mi? Bir nedeni yok aslında.” diye yanıtladı.
Dedim ya en iyi dostumdu. Güvendiğim tek insandı. Her gün görüştüğüm, sohbet ettiğim, benimle ekmeğini bölüşen sırdaşımdı. Keşke yüzüme vursaydı kabahatimi. Keşke küfür etse, bağırsa, kavga etseydi benimle. Keşke "Sen bir sahtekârsın, aşağılık bir hayvansın.” deseydi.
Ama görmezden geldi. Hiç önemsemedi.
Sustu...
Sanki bu aşağılık davranışı zaten benden beklemiş gibi normal karşıladı. Sanki ona fesatlık yapan ben değilmişim gibi benimle dost olmaya devam etti. Yine gözlerime sevgi dolu bakmaya devam etti. Onu kullandığımı, onu kıskandığımı, onun yerinde olmak için ne kadar hırslandığımı bildiği hâlde beni dost bildi.
Kedince beni affetti belki.
O, kim ki beni affedebiliyor. O kim ki benim kinimi, hırsımı küçük görebiliyor.
İYİ, KÖTÜYÜ NE YAPSA TANIMAZ
Eğer ki hatasız insan bulmaya kalkarsanız ve en ufak bir hatasında dostunuzu silerseniz bilin ki çevrenizde hiç kimse kalmayacaktır.
Susmak, affetmek, hoş görmek en büyük meziyettir. İnsan olmanın erdemidir. Bazen susmak yerine hatasını tatlı bir dille söyleyip bunun sizi üzdüğünü ama böyle bir şey için dostluğunuzu bozmayacağınızı karşınızdakine açıklamak, iyi bir yöntem gibi görünebilir.
Bilin ki o, artık deşifre olmuştur.
Koşulsuz affedilirliğini, dostluk adına sınırsız kredisi olduğunu bildiği için kötülük yapmaktan bir an bile geri durmaz.
Kötü, iyiyi gözünden tanır. İyi, kötüyü ne yapsa tanımaz.
Yalancı mıyım
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat