KENDİNİ TANIMAK

Olcay KÖKSAL(YAZAR)

19 Aralık 2021 22:14
A
a
Sevgili gazetehamburg Okurları,
Bundan sonraki dönemde, ben de gazetehamburg’da, kendime ayrılan köşemde bir şeyler yazıp çizerek, kalemimle topluma faydalı olup farkındalık kazandırmaya gayret edeceğim. Umarım, keyifli ve verimli bir yolculuk olur hepimiz için.
Öncelikle usulen kendimi tanıtarak devam etmek istiyorum sözlerime.
Bendeniz 1986 Nevşehir doğumluyum, üç çocuk annesiyim. Yaklaşık 20 yıldır Hamburg’da yaşıyorum. “Hayatım, bu zamana kadar genel olarak annelik ve ev hanımlığının dışında hep eğitim ve öğretimle geçti.” diyebilirim. Pek çok farklı konuda eğitim aldım, farklı projelerde yer aldım bunlara çok fazla uzatmadan değinmek isterim. Özetle kariyerimin çıkış noktası Bilgisayar Bölümü/ Yazılım/ IT-Systemintegration. Bu alanlarda çalışmalarım oldu ve hâlen oluyor.
Daha sonra hem çevremden gelen yönlendirmeler hem de bir kitap fuarından tanıştığımız Türkiye’nin tanınmış simalarından Gazeteci Yazar Mehmet Ali Bulut Hoca’nın yönlendirmesiyle bu alanlara ilgi duymaya başladım. Sekiz kişilik bir arkadaş grubuyla birlikte bir yola girdik ve ben sosyoloji bölümünü seçerek üniversite eğitimimi tamamladım. Toplumsal konulara, sorunlara karşı çözüm odaklı düşünerek ilerleyen zamanlarda bunun ne kadar doğru bir seçim olduğunun da farkına vardım. Akabinde ilmi sima-fizyonomi, aile ve psikolojik danışmanlık, aile dizimi, yasam koçluğu, mentorluk, EFT-NLP, bilinçaltı yenileme ve dönüştürme gibi pek çok alanda ayrı eğitim ve sertifika alarak kendimi geliştirmeye gayret ettim. Elhamdülillah şu an birebir seanslar ve görüşmeler yaparak bunu daha ileriye taşımaya çalışıyoruz. İsi hep ustasından öğrenmek kısmet oldu, işin ehli olanlarla yollarım kesişti. Bunun için kendimi şanslı hissediyorum.
KENDİSİNİN EFENDİSİ OLMAYAN ÖZGÜR DEĞİLDİR
Şimdi gelelim hem bu haftanın hem de köşe yazarlığının ilk yazısına ve bu haftanın konusuna.
Başlangıç olarak kafamda farklı konular üzerine çalkantılar olsa da nihayetinde her zaman yaptığım gibi içimden gelen samimi duygularla düşüncelerimi aktarmak istedim. “Konu yazdıkça şekil alacak, kim nasıl, ne anlarsa ona göre isimleşecek, başlık da en son ona göre belli olacak.” diye düşünmekteyim.
Yazar Dücane Cindioğlu’nun şu sözlerini aktarmak istiyorum:
Kendimin peşindeyim.
Kendimin, yani hakikatin.
Hakikatimin.
Tüm güçlü ve zayıf taraflarımla kendimin.
Tek kişilik bir yolda
Herkes gibi.
Yalnız.
Yürüyorsam düşe kalka, bil ki ısrarımdan.

Evet, kendimde ısrar ediyorum.
Şöyle bir durup, düşünüp bakıldığında kâinattaki bütün ilim ve bilimin özünde aslında hep kendini aramak ve kendini bulmak vardır. “Dünyada çok az insan kendini aramış ve bulmuştur.” diyor ünlü filozoflar; Sokratesler, Platonlar, Aristotelesler.
Yine 13. yüzyılda yaşamış, dünyaca ünlü İslam Düşünürü ve Filozofu, Şair, Fakih, Âlim, İlahiyatçı ve Sufi Mutasavvıf Muhammed Celâleddîn-i Rûmi veya bilinen adıyla Mevlâna’nın üzerinde durduğu ve hep vurguladığı gibi “Kendi içine dön, kendini dinle, kendini tanı, kendini gör. Dönüş, yenilen ve iyileş.”.  
Her şey insanın kendi içinde, özünde ve tüm güzellikler kişinin kendini iyi tanımasının, bilmesinin, keşfetmesinin sonucunda ortaya çıkıyor. Diğer türlü çabalar, hep karşıdaki kişiyle uğraşmak, kusur bulmak ve bir yere varamamaktan ibaret kalıyor.
Kendini aramak ve bulmak öyle kolay bir iş değildir, çok zordur. Farkındalık arttıkça sorumluluk da beraberinde artar ve bunu yasam felsefesi hâline getirmek çok büyük bir meziyettir. Kendisinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir.
En önemlisi ise şu: Vazgeçilmez olmak için ihtiyaç duyduğunuz şey, kendi donanımınızı güçlendirmek ve doğru eylemlerde bulunmaktır.
Şu hayatta iz bıraktığın kadar varsın.
Sevgilerimle,
Haftaya görüşmek üzere.
 
 
 

 
1000
icon
Eray Bağırğan 24 Aralık 2021 00:51

Olcay Hanım sizi dinlemek güzeldi şimdi sizi okumak ayrı bir keyifli oluyor.şeker tadında bir yazı başarılar dilerim 👏

0 2 Cevap Yaz
Olcay Köksal

Teşekkür ederim Eray bey. Bilmukabele 🤗

0 1
Hatice BAĞIRĞAN 23 Aralık 2021 20:36

Yazisiniz cok yalin ve akıcı buldum olcay hanim basarilarinizin devami gelmesi dileğiyle sabırsızca devamini bekliyorum....

0 3 Cevap Yaz
Olcay Köksal

Güzel söz ve düşüncelerinizden ötürü teşekkür ederim Hatice Hanımcım, bilmukabele🤗

0 1
Yeter Elibol 23 Aralık 2021 19:37

Olcayim elme koluna sağlık maşallah çok güzel olmuş beğendim yazınızı canım arkadaşım

0 3 Cevap Yaz
Semahat Bagirgan 23 Aralık 2021 19:28

Yazınız çok güzel olmuş bariklariniizn devamını beklerim

0 3 Cevap Yaz
Syhn 23 Aralık 2021 01:42

MasaAllah çok etkili güzel seviyeli bir yazınız uslubünuz var Olcay hanımefendi çok beğendim tebrikler hayrlı olsun yeni başlangıçlararınız…

0 2 Cevap Yaz
Elif Eşsiz 22 Aralık 2021 20:05

Üslübünüz çok etkileyici takipteyim 👏👏👏

0 3 Cevap Yaz
Safiye Çetiner 21 Aralık 2021 02:36

Kıymetli Olcay Hanım, Bu toplumun senin gibi bilgili ve kültürlü, donanımlı insanlara ihtiyacı var.Kalemine yüreğine sağlık olsun inşallah.Sizi tanıdığıma çok ama çok sevindim. Selamlarımla, Haftaya yazını büyük bir merakla okuyacağım.🤗

0 3 Cevap Yaz
Derya Yildizdogan 21 Aralık 2021 01:29

41 bin kere Maşallah ben Olcayima Kalemine sağlık her zaman ki gibi akıcı,sade samimi bir şekilde harika bir yazı olmuş. Gazetehamburgu senin sayende tanıdım ve senin sayende de takipteyim.Haftayı ipe çekiyorum. Başarılar canım arkadaşım..

0 3 Cevap Yaz
Zeynep Eşsiz 20 Aralık 2021 18:59

Kalemine sağlık arkadasım ...

0 5 Cevap Yaz
Lale Önal 20 Aralık 2021 01:25

Hafdayı iple çekiyorum çok güzel anlatılmış sevgilerimle

0 5 Cevap Yaz
Zahide Cakar 19 Aralık 2021 23:56

İlim ilim bilmektir ,ilim kendin bilmektir .Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır. Kendini tanımak ,kendini bilmek bunu bir çok inasan yapamıyor ve göremiyor güzel olmuş eline sağlık

0 5 Cevap Yaz
H. Kayahan 19 Aralık 2021 23:22

Maşa'Allah barekAllah la kuvvete illa billa! Yüreğine kalemine sağlık Olcay. İzlenimlerini ve birikimlerini bizimle paylaştığın için sağ ol, Allah razı olsun. Senin ve hepimizin adına hayırlara vesile olsun. Heyecanla yazılarının devamını bekliyor olacağız.

0 5 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat