KENDİNİ ONUN YERİNE KOY!

Kibar ÖZKAN/YAZAR

28 Kasım 2021 19:58
A
a
Bir zamanların popüler kelimesi Empati. Empati kur, kendini onun yerine koy!
2000’li yılların sonuna doğru benim de çok kullandığım ve duyduğum kelimeydi empati. İlginçtir, son zamanlarda çok kullanmıyorum, duymuyorum da. Yıllarca izlediğimiz Selvi Boylum Al Yazmalım filminde hafızalarımıza kazınan “Sahi sevgi neydi?” cümlesini değiştirerek sormak istiyorum “Sahi empati neydi?”
Günümüz koşullarında, insanların yerine kendimizi koymayı bırakın, neredeyse onlardan kendimizi sakınır olduk. Birazcık kendini anlatmaya çalışan, birkaç motive edici kelime duymak isteyen insanları dinlemiyoruz bile. Kaldı ki kendimizi onların yerine koyalım. Bu durumda, bir suçlu bulmalıyız. Bu aralar, sıkça yaptığımız şeyi yapalım o hâlde. Sosyal medyayı neden gösterip eleştirelim. Ne de olsa bu, en kolayı. Sosyal medyanın insanı pasif konuma aldığı doğru ama yeterli ve gerçekçi bir neden değil. Kendini sevmeyenin, kendini gerçekleştiremeyen insanların, başkalarının yerine kendini koyamayacağını düşünüyorum. O kadar uzak yaşıyoruz ki kendimizden, kendimizi dinlemiyoruz ki bir başkasını dinleyerek ona duygudaşlık yapalım. Arada kendine sormalı “Ben kimim?”, “Ne istiyorum?” diye. Cevaplardan korkmamalı.
DİNLEYEREK EMPATİ KURMAYI BAŞARMAK
Biz her ne kadar “Kime kendini kanıtlayacaksın?” gibi çarpıtılmış sorularla kendimizi kandırarak yaşamaya çalışsak da dünyada yasayan insanların hatta tüm varlıkların onları dinleyen, anlayan birine, birilerine ihtiyacı var. Başkasının yerine kendini koyma becerisini geliştirmenin en başında karşıdaki kişiyi dinlemek geliyor. Burada dinlemek ve duymak arasındaki ayrımı da görmeliyiz. Dinlemeyi kısaca seslerin bilinçli olarak yorumlanması diye tanımlayabiliriz. Duymak ise bilinçli olarak yönlendirilmeyen otomatik bir süreç. Evimizdeki pencere açıkken dışarıdan gelen sesleri de duyarız ama bu, o sesleri dinlediğimiz anlamına gelmez. Bu ayrıntıya vardıktan sonra en önemli nokta, belki de dinlediğimiz kişiyi anlamaya çalışmak. Bu sözle “Ne dedi?” “Ne demek istedi?” sorularının üzerine düşünmek gerekir.  İyi bir dinleyici olmayı başarabilirsek empati yeteneği için ilk ve en önemli adımı atmış oluruz.
Yaşam döngüsü diye bir gerçek var. Her ne olursa olsun o, dönüyor akıyor. Bizi beklemiyor. Ona göre biz kimiz? Evrimin en üst aşamasını gerçekleştirmiş varlık olarak biz insanlar, zaten zor olan döngünün içinde önce kendimizi dinleyerek, sonra karşımızdaki kişiyi gerçek anlamda dinleyerek empati kurmayı başardığımızda kim bilir belki de daha anlamlı bir dünyanın kapısına ulaşmış oluruz.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat