KENDİNE ODAKLAN VE RUH SAĞLIĞINI BOZANLARDAN UZAK DUR!

Aysel Eyövge /YAZAR

29 Kasım 2022 12:42
A
a
“Bedenine değil kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır! Çünkü kişi bedeni kadar değil ruhu kadar insandır.” İmam-ı Gazali
Merhaba değerli Gazete Hamburg okurları sizlerle buluşmamıza vesile olan Gazete Hamburg ailesine öncelikle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yazılarımın girişini sizlerin hayatlarına dokunabilecek sözlerle yapmaya çalışıyorum, umarım herkes için faydalı olur. Bugün özellikle ruh sağlığı ve hayatımızda bize zarar veren kişilerle arasındaki ilişkileri kısaca ele alarak sizlere kısa fakat çok önemli tavsiyeler sunacağım.
Birçok kişi kendi yaşamını aklıyla yönetiyor olsa da aslında duygular ön plana çıkıyor. Bir bakıma duygularımızla yönetiliyoruz da diyebiliriz. Birçok duygu bedenimizde var olurken en fazla kullandığımız ve açığa çıkan ise acıma duygusudur. Her insanın zihni işlenmemiş toprak gibidir. Ona neyi ekmek isterseniz onu yetiştirirsiniz. Yaşadığımız olayları zihnimizde şekillenirken olumsuz, gereksiz düşünceleri ayıklarsak eğer tıpkı yabani otlar gibi zihin bulanıklığından kurtulabiliriz.
Acıma duygusu en çok açığa çıkan duygudur demiştik. Bunun yaşamımızdaki en önemli tezahürü ise hayatımızdaki insanlardır (arkadaş, dost, akraba gibi). Yaşamımıza aldığımız insanlara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dost sanıp yanıldığımız, yanılmakla kalmayıp sırtımızdan hançerlenmiş olarak, iyileşmeye çalışırken tökezlememizi bekleyen, bizi aşağı çekmeye çalışan dost görünümlü varlıkların nasıl da pusuda beklediğini hiç düşünmek istemezsiniz. Durup durup aynı hançerlerin başka versiyonlarını en yakınınızdakilere hatta canlarınıza dahi saplamayı fırsat bekleyenler gibi.  Peki ne yapmalıyız dediğinizi duyar gibiyim. Aslında cevabı çok basit, ruhumuz bunları yapanların varlıklarını reddederek ve kendimize sadece kötü bir deneyim olduğunu hatırlatarak, onların hasta iyileşmeyi reddeden varlıklarını düşünerek bedenimizi, ruhumuzu kabule geçerek, tıpkı çöp konteynırlarındaki çöplerin toplanması gibi sokağımızın temizlendiği hayal eder gibi, zihnimizi, aklımızı temizleyerek yolumuza devam etmeliyiz.
Kötü kalpli, ruhu sadece kötülükle beslenen insanların ruhlarının iyileşmesi ümidiyle Mevlana’nın bir sözüyle yazımı noktalamak isterim. “Duygu akla, akıl da ruha esirdir.’’
Akıl sağlımızı koruyabilmek için küçük notlar:
  • -Gereksiz insanları hayatınızdan çıkarın.
  • -Probleme değil hayatınızı değiştirecek çözümlere odaklanın.
  • -Kötü enerji üretmek yerine ruhunuzu beslemek için müzik dinleyin
  • -İyilik yapın (Hayatın temel felsefesi iyiliğe dayanır.)
  • -Kötü ve haset duyguları bir kenara bırakarak başkalarına karşı iyi ve temiz duygular besleyin.
  • -Başarısızlıklara değil neyi başarabileceğinize odaklanın
  • -En önemlisi harekete geçin
  • -Liste bu şekilde uzayıp gidebilir bu sebeple kendi listenizi kendiniz oluşturun ve sadece kendi hayatınıza odaklanın.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat