KENDİNE ODAKLAN VE RUH SAĞLIĞINI BOZANLARDAN UZAK DUR!

Aysel Eyövge/YAZAR

21 Nisan 2022 21:07
A
a
“Bedenine değil, kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır! Çünkü kişi bedeni kadar değil, ruhu kadar insandır.” İmam-ı Gazali
Merhaba Değerli gazetehamburg Okurları,
Sizle buluşmamıza vesile olan gazetehamburg ailesine öncelikle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yazılarımın girişini, sizin hayatınıza dokunabilecek sözlerle yapmaya çalışıyorum, umarım, herkes için faydalı olur. Bugün özellikle ruh sağlığı ve hayatımızda bize zarar veren kişilerle arasındaki ilişkileri kısaca ele alarak sizlere kısa fakat çok önemli tavsiyeler sunacağım.
Birçok kişi, kendi yaşamını aklıyla yönetiyor olsa da aslında duygular ön plana çıkıyor. Bir bakıma “Duygularımızla yönetiliyoruz.” da diyebiliriz. Birçok duygu, bedenimizde var olurken en fazla kullandığımız ve açığa çıkan ise acıma duygusudur. Her insanın zihni işlenmemiş toprak gibidir. Ona neyi ekmek isterseniz onu yetiştirirsiniz. Yaşadığımız olayları zihnimizde şekillenirken olumsuz, gereksiz düşünceleri ayıklarsak eğer tıpkı yabani otlar gibi zihin bulanıklığından kurtulabiliriz.
Acıma duygusu en çok açığa çıkan duygudur, demiştik. Bunun yaşamımızdaki en önemli tezahürü ise hayatımızdaki insanlardır (Arkadaş, dost, akraba gibi.). Yaşamımıza aldığımız insanlara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dost sanıp yanıldığımız, yanılmakla kalmayıp sırtımızdan hançerleyen, iyileşmeye çalışırken tökezlememizi bekleyen, bizi aşağı çekmeye çalışan dost görünümlü varlıkların nasıl da pusuda beklediğini hiç düşünmek istemezsiniz. Durup durup aynı hançerin başka versiyonlarını en yakınınızdakilere hatta canlarınıza dahi saplamayı fırsat bekleyenler gibi.  “Peki, ne yapmalıyız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında cevabı çok basit. Ruhumuz, bunları yapanların varlıklarını reddederek kendimize onlarla yaşanılanların sadece kötü bir deneyim olduğunu hatırlatır. Onların hasta, iyileşmeyi reddeden varlıklarını düşünerek bedenimizi, ruhumuzu kabule geçmeliyiz. Tıpkı çöp konteynerlerindeki çöplerin toplanması gibi sokağımızın temizlendiğini hayal eder gibi zihnimizi, aklımızı temizleyerek yolumuza devam etmeliyiz.  
Kötü kalpli, ruhu sadece kötülükle beslenen insanların ruhlarının iyileşmesi ümidiyle Mevlana’nın bir sözüyle yazımı noktalamak isterim: “Duygu akla, akıl da ruha esirdir.’’
AKIL SAĞLIMIZI KORUYABİLMEK İÇİN KÜÇÜK NOTLAR
  • Gereksiz insanları hayatınızdan çıkarın!
  • Probleme değil, hayatınızı değiştirecek çözümlere odaklanın!
  • Kötü enerji üretmek yerine ruhunuzu beslemek için müzik dinleyin!
  • Hayatın temel felsefesi iyiliğe dayanır. İyilik yapın!
  • Kötü ve haset duyguları bir kenara bırakarak başkalarına karşı iyi ve temiz duygular besleyin!
  • Başarısızlıklara değil, neyi başarabileceğinize odaklanın!
  • En önemlisi harekete geçin!
  • Liste bu şekilde uzayıp gidebilir, bu sebeple kendi listenizi kendiniz oluşturun ve sadece kendi hayatınıza odaklanın!
 
 
1000
icon
Ahmet 22 Nisan 2022 13:00

Teşekkür ederim ruhsal sağlığımız çok göz önünde olmasa da gerçekten çok önemli bir unsur ve buna dikkat etmek de bize düşüyor.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat