KENDİMİZİ DEGERLİ HİSSETMELİYİZ

Gülten ABACI/YAZAR

13 Mayıs 2022 01:03
A
a
Toplumda her türlü duygu, düşünce ve davranışımız, değerimizi belirten unsurdur.
Hayatımızda bizim için önemli olan, psikolojimizi etkileyecek önemli iki değere ihtiyacımız vardır. Birincisi kendimizi değerli hissetmek, ikincisi de mutlu olmaktır.
Yeri geliyor, kendimizi değersiz hissediyoruz ve bu, çok büyük hata yapmamıza neden oluyor. İnsanlar, her zaman hakkınızda ön yargılı konuşabilir, eleştiri yapabilir. Onları susturamazsınız, engelleyemezsiniz! Burada önemli olan, bu söylenenlerden etkilenmemek.  
Kendinizden emin olabilirseniz eğer başkaları sizi hiçbir tereddüde düşüremez! Kendi değerimizi diğer insanlar üzerinden ölçmeye kalkmak hatadır. Belki bunların farkındayız fakat yeri geliyor, bu hataları tekrar yapıyoruz. Örneğin arkadaşlarınız Ayşe, Fatma, Ahmet ve Mehmet’in bakış açısıyla kendi değerinizi ölçmeye kalkarsanız birisi size değer verdiği zaman kendinizi değerli hissedersiniz! Diğeri değer vermediğinde de değersiz hissedersiniz!
Bundan dolayı birisi ile değerli, diğeri ile değersiz hissedip kendi ruhsal değerinizi kaybetmek istemiyorsanız içinizde bir kuvvet oluşturmanız gerekiyor! “Ahmet, Mehmet, Ayşe bana değer vermeden de ben neden değerliyim?”, “Şu dünyada varoluşumun anlamı nedir?” sorularının cevaplarını kendi içinizde bulmalısınız! Uzun zamandan beri kendimi değersiz hissediyorsam bu dünyada olmamın anlamı yoktur. Hayatta yaşayan her şeyin bir anlamı ve değeri vardır. Bunun için de kendimizi keşfetmeliyiz ki yaşamak için bir amacımız olduğunun farkına varalım. Bunun bilincine varmışsanız bu dünya için de çaba göstermelisiniz!
HER ŞEY BİZDE BAŞLAR, BİZDE BİTER
Diğer insanların size değer vermesi aslında çok da önemli değil çünkü herkes kendi gözlüğünden bakıyor hayata. Kiminin gözlüğü cam gibidir, kimininki toz toprak kaplıdır. Sizin içinizde ne cevherler olduğunu kimse fark edemez. Mesela ben çok değerli bir madenim, altın gibi zümrüt gibi pırlanta gibi ya da herhangi bir değerli taş gibi. Beni bir kuyumcuya götürdüğünüzde kuyumcu bu taşın hakkını verirken bir hurdacıya götürdüğünüzde zaman ona hurda değeri verecektir.
Siz kendi değerini diğer insanlarla ölçtüğünüz zaman, hurdacıya gittiğinizde kendinizi hurda zannedersiniz! O yüzden kendi değerimizi diğer insanlar üzerinden ölçmeyi bırakmamız gerekiyor. Karşı tarafa kendinizi sevdirmek için kendinizi anlatmanız gerekmiyor! İnsanlar, bizim değerimizi anlamayabilir, bizi küçümseyebilir, aşağılayabilir. Aslında kimse kimsenin ne acılar çektiğinin farkında değil, neler yaşadığını bilmiyor. Diğer insanlar bunu bilmediği için kolayca bizi yargılayabilir. Oysa bu duruma gelmeden önce neler yaşadığımızı ne zorluklardan geçtiğimizi kimse bilmiyor. Kimi zaman insanların boş konuştuğunu anlamadan, dinlemeden, yargıladığının farkına varacaksınız!  Bunca zorluğu atlatıp bugün bu güzel ve rahat ortama kavuştuysak kendi ayaklarımızın üstüne durabiliyorsak çok değerliyiz. Hayat bize kendimizi değersiz hissettiren insanların yanında vakit geçirmek için çok kısa.
O yüzden lütfen kendimizi sevelim, değer verelim!  Her şey bizde başlar, bizde biter. Biz istemezse kimse bizim hayatımıza müdahale edemez. Her sabah aynanın karşısına geçin ve tekrarlayın! “Ben çok değerliyim. Bugün bu güzellikleri yaşayıp gördüğüm için çok şanslıyım. Kendimi çok beğeniyorum ve önemsiyorum. İyi ki ben kendimi seviyorum. Şükürler olsun.” demelisiniz!
Yaşadığımız hayatın hayalini kuran çok insan var, unutmayalım.
Değer ağırdır. Bu değeri hak edecek insanlar olsun hayatınızda!   

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat