19 Ağustos 2020 10:45
-A +A
Yasemin Murat Arslan

KENDİ GÖZÜNDE MERTEĞİ GÖRMEZ, BAŞKASININ GÖZÜNDEKİ SAMAN ÇÖPÜNÜ GÖRÜR

Yasemin Murat Arslan ( Yazar )gazetehamburg.com

Koyu bir Fatih Akın ve yabancı kültür hayranı, aynı zamanda sanata çok ama çok önem veren bir iş arkadaşım var. Arkadaşım Alman yemeği, Alman müziği, Hristiyanlık dini, Katolik bir aileden geldiği hâlde Katoliklik mezhebi dışındaki her şeye önem veren bir insan. 
 
Bir gün teneffüste birlikte sınıftayken arkadaşım bana “Yasemin; Akın, Fatih Akın’ın soy ismi oluyor değil mi? diye sordu. Ben de gayet normal olarak “Evet” dedim. Arkadaşım “Bizim öğrencimizin ise ismi Akın. Söyler misin, siz Türkler, soy isimlerle isimleri birbirinden ayırt edemiyor musunuz?” diye yeni bir soru yöneltti. Ben de çoğu zaman olduğu gibi hazırcevap biçimde “Neden, siz ayırt edebiliyor musunuz?” diye sordum.  O ise “Çok tuhaf geliyor, sizin isimleri, soy isimleri birbirine karıştırıyor olmanız.” dedi ve alaylı bir şekilde güldü.
 
Ben de çok uzaktan değil, direkt kendi ismiyle verdiğim bir örnekle “Senin adın M” dedim. Arkadaşım da “Evet” dedi. “Bir üst katta da Bayan M çalışıyor. Büroda da Sayın F oturuyor. Aslında onun soy ismi de isim olarak kullanılıyor.” diye yanıtladım onu.
 
Ne diyeceğini şaşırdı, sustu. Yüzü o an, bilmiyorum, kaç renge girdi? Düşünmeden konuşmak böyle bir şey. Sonunda insanın yüzü renkten renge girer.  
 
ÖN YARGILI AVRUPALILAR
 
Bu durumdan da bir kez daha anladım ki Avrupalılar aşırı derecede ön yargılı insanlar, her şeyin en iyisini kendilerinin bildiğine kendilerini çok inandırmışlar. 
Buna benzer birçok davranışı siyasette de çok sık görebiliyoruz. Onlarda olursa normal ama Türkiye gibi bazı ülkelerde olduğu zaman, aynı şey çok ama çok kötü olarak nitelendiriliyor.
 
Mesela, elbette doğru bulmuyorum ama bizdeki on altı on sekiz yaşında evlenen bir genç yadırganırken onların on üç on altı yaşındaki gençlerinin aşk yaşamaları normal karşılanıyor.
Tasvip ettiğim bir durum değil tabii ki ancak Arapların birden fazla evliliği kötü olarak görülürken Avrupalı bir erkeğin birden fazla kadınla birlikte olması normal karşılanıyor. Üstelik hiçbir sorumluluk almadan, hatta dünyaya gelen çocuklarının maddi hakları için bile kadının illaki hukuksal yollara başvurmak zorunda kalmasına rağmen.
 
Bir insan ne kadar iyi niyetli olursa olsun geldiği, yaşadığı, çocukluğunu geçirdiği çevresinin, toplumunun etkisinden kurtulamıyor. 

 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı