KAZ DAĞLARI’MIZI KORUYALIM… KAZ DAĞLARI EFELERİ’MİZE

Remzi UYSAL/YAZAR

23 Ağustos 2021 23:20
A
a
Kaz Dağları, Kuzey Ege ile Güney Marmara’nın ciğerleridir. Kanadalı Alamos Şirketi, Çanakkale’nin Kirazlı köyünde siyanür arıtmalı altın arıyordu ve dağlarımızı köstebekler gibi oyuyordu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 15 Ağustos 2019 tarihinde T24’de yayınlanan  yazısında “İktidar sahipleri, siyanürle altın madenciliğini savunuyor.” demiş, “Hükümet milletvekilleri, altın şirketlerinin tarafında. Kulakları var duymuyorlar, gözleri var görmüyorlar çünkü altın şirketleriyle kol kola girmiş durumdalar. Kaz Dağları, enkaz dağları olursa geleceğimizi kaybederiz.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Erkek’in açıklaması, Alamos Gold Şirketi’nin, Pasifik ve Çiftay Şirketler Grubu’nun ortaklığı olduğuna dairdi. Pasifik İnşaat’ın sahibi Rizeli İş Adamı Fatih Erdoğan, aynı zamanda AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın da eşidir. Google aramalarımızdan edindiğimiz bilgiye göre Fatih Erdoğan’ın, son zamanlarda iddia edildiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir akrabalığı yok.
 
Bir ağaç dalının kasten kırılmasını ceza ile sonuçlandıran ülkelerin altın arama şirketleri, kendi ülkelerinde siyanür zehri ile altın arayamaz. Bu şirketlerin, gelişmemiş veya Türkiye gibi gelişmekte olan yoksul ülkelerde altın araması düşündürücü değil midir? 
 
Fatih Erdoğan “Kanadalı Alamos Gold Şirketi ile ortaklığım yok.” diyor. 
 
Bu açıklama doğru da olabilir. 
 
SÜREKLİ EL DEĞİŞTİREN ŞİRKETLER
 
Bu siyanür ile altın arama işi yeni şirketlere devredilmiş ve Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına yeni şirketler de katılmış olabilir çünkü bu soygun ve doğa katliamlarında şirketler, hedefi küçültmek için işlerini sık sık birbirlerine devreder.
 
Bence konunun sadece Kaz Dağları’nın çevresindeki kurumlarla değil, Güney Marmara ile Kuzey Ege bölgelerinde bulunan belediye kurumları ile yörelerin STK’ları tarafından da araştırılması ve araştırılma ile kalınmaması gerekir. Temel olarak Kaz Dağları’mızın eko sisteminin korunması amacı ile altın aramanın durdurulması yönündeki her türlü yasal girişimlerde bulunulmasını, üç bin kilometre uzakta yaşayan o yöre insanlarından biri olarak bekliyor ve diliyorum.
 
Ben de 1990’lı yıllarda, Bergama’daki siyanür ile altın aramada, yöre insanları ile konu üzerinde dönem dönem dayanışmada olmuştum. Pek çoğumuz, Bergama’nın Ovacık Köyü’ndeki sık sık el değiştiren altın madeninin havuzlarından buharlaşıp yöreye yağmur olarak inen ve toprağın verimini azaltan siyanürünü anımsayacaktır.
 
O günlerde, şirketler sık sık el değiştirdiği için kimin dava edileceği bilinemiyordu. Yerli şirketlerin de iş birlikçisi olduğu  yabancı şirketler, yöreyi çöplüğe çevirdiği hâlde hiç siyanür kullanmadığını yaptığı açıklamada iddia dahi etmişti.  
 
Buradan Kaz Dağları efelerine de sesleniyor ve herkese ciğerlerine soluyacakları bol temiz hava ve sağlık diliyorum. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat