KAYBOLAN DEĞERLERİMİZ VE İNSANLIĞIMIZ

Gülten ABACI/ YAZAR

13 Ekim 2022 21:04
A
a

Hepimiz içimizde insanlığa mal olmuş birçok değer taşıyoruz: sevme, sevilme saygı, adalet, hoşgörü, vicdanımızın sesi vs. Bu değerlerin yurdu, rengi, dili farklı olsa bile her toplumda bu değerlere dayanan insan ilişkileri hemen hemen benzer özelliktedir.
Peki ya güzellikle iyilikle yaşamak varken nedir bu dünyamızın hâli? Ne olduk? Ne olacağız? Artık nefes almakta bile zorlandığımız bir çağdayız.
Virüsler, bölgesel savaşlar, iç savaşlar, iklim değişimi, toplu taşımada kadın veya çocuk tacizleri, sokak ortasında kadın bıçaklamaları, her geçen gün yok pahasına işlenen kadın ve erkek cinayetleri…. Afganistan ve Suriye’den akın akın Türkiye’ye göç edilmesi, bölgesel istikrarsızlıkların başlaması ve teknolojiyle birlikte dünyamızın yeniden dizayn edilmesi, şirketler üzerinden dünyamızın ele geçirilerek yönetilmesi…
İnsan hayatının bu kadar ucuz olduğu bu hayatta, her gün korkuyla daha ne kadar yaşayacağız? Hayat denen bu mücadelede yaşamak âdeta bir yangına dönüştü. Bu, siyasal iklim ve bölgesel iç savaşlar sonucudur. Bunu yapan hep insandır. Nedense en çok da insan insana zarar veriyor.

İNSANLIK KAYBININ BİZİ ESİR ALMAMASI İÇİN

İnsanlar umudunu kaybetti, karamsarlık içinde yaşamaya başladı. Aynı paralar gibi insanlık ve insanlar da değer kaybetmeye başlıyor. Bunları anlamak çok güç. Paranın değer kaybı telafi edilebilir fakat insanın değer kaybının telafisi çok zor.
Menfaatlerinin, yüzsüzlüğünün uğruna insanlığını kaybedenler kendini ölümünü hazırlamış olur. İnsana değer vermek, insanın değerini bilmekten geçiyor. Asıl önemli olan, iyi bir insan olmaktır. Günümüzde iyi insana rastlamak bir şans durumuna geldi.
Oysaki hayat, bir iyilik yolculuğudur. Taşa, toprağa verdiğimiz değeri, bir insana da vermek gerekiyor. İnsanca yaşamak için insanlığımızın kaybolmasına asla izin vermemeliyiz. Hepimiz insan olarak saf ve lekesiz olarak doğuyoruz. Sonra duygularla ve düşüncelerle insan olmayı öğreniyoruz.
Merhamet ve vicdan, insanların kilidini açan anahtar gibidir. En güzel hediye ise insanın içinde yaşattığı umudunu kendine hediye ettiği çocukluğudur.
İçimizde birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhumuzu barındırırsak, ayrımcılık yapmazsak, ötekileştirmezsek, masum ve temiz duygularımızı koruyabilirsek insanlık kaybı bizi esir almaz
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat