KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Sibel BOZKURT/YAZAR

19 Şubat 2022 19:04
A
a
İnsanlar, mutlu olmak için yuva kurar ve bu mutluluğu da taçlandırmak için çocuklarının olmasını ister. Tabii ki bir annenin çocuk dünyaya getirmesi kadar sevinç verici bir durum yoktur; annelik çok yüce, çok ulvidir.
İlk çocuktan sonra ikinci, üçüncü de beklenir. Esasen Türk töresinde dört çocuk arzu edilir. "Biri Tanrı için, biri vatan için, ikisi bizler için." sözü binlerce yıldır söylenegelmiştir. Çocuğun hala, teyze, amca ve dayı, diyebilmesi için makul olan, çocuk sayısının dört olmasıdır. Elbette çocukların hem sayısı hem cinsiyeti matematik gibi gerçekleşmez.
İlk çocuğun güzelliğinin arkasından ona bir kardeş gelmesi de aile içinde ayrı bir sevinç sebebidir. Annelerin dünyaya ikinci çocuk getirdiğinde davranışlarına çok dikkat etmesi gerekir çünkü ikinci çocuk doğduğunda anne ve babanın yanlış bir tutum sergilemesi hâlinde kardeşler birbirini kıskanabilir. Bu durumda, sevgi yaklaşımının her iki çocuğa da eşit gösterilmesi gerekir. Bu, ikinci çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimi için de çok önemlidir.
Aslında kıskançlık çok fazla abartılmadığında kötü bir duygu değildir. Bu, yaşamın doğal bir parçasıdır. Çocuğun da bu duyguyu yaşaması normaldir çünkü çocuk sevginin azaldığını düşünerek anne ve babasına tepki gösterebilir.
Bu durumda, kınama ve ayıplama yoluna gitmek, çocukların kendini suçlu hissetmesine neden olur hatta büyük çocuğun kardeşine kötü davranmasına yol açar.
EŞİT TUTUM GELİŞTİRİLMELİ
Kardeşler arasında bir miktar kıskançlık doğaldır ama kıskançlık ileri boyutlarda olursa bu, davranış bozukluklarına girer. Nedir bu davranış bozuklukları? Saldırganlık, altını ıslatma, karın ağrısı, bulantı ve kardeşinin canını yakma…
Bu durumda, annenin büyük çocuğundan bebeğe yardım etmesini istemesi önemlidir. Örneğin kardeşinin biberonla karnını doyurması gibi davranışları çocuğun kıskançlığını sevgiye dönüştürebilir.
Ailenin dikkat etmesi gereken ayrı bir husus da kardeşler arasındaki zararsız çatışmalar da gerekmedikçe araya girilmemesidir. Böylelikle çocuklar, aralarındaki sorunları kendilerinin çözmesi gerektiğini öğrenir.
Sonuç itibarıyla anne ve babanın ikinci ve üçüncü kardeş doğduğundaki eşit tutumu, çocukların duygusal olarak pozitif gelişmesine yardımcı olur.
Bu yaklaşımla büyüyen çocuklar yaşama paylaşma, öz güven duygusuyla atılır. Böylece öz güvenle daha başarılı olur ve topluma da faydalı birey olarak yetişir.

 
1000
icon
Meltem erdoğan 20 Şubat 2022 17:06

Çok güzel değinmiş siniz sevgili sibel basarilarinizin devamı olsun sevgiler selamlar

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat