KADININ ADI HÂLEN YOK MU?

Remzi UYASAL/YAZAR

8 Şubat 2021 23:53
A
a
Erkek konuşmacıların çoğunlukta olduğu televizyon programlarında, kadın konuklara yeterince süre tanınmadığı konusuna oldukça alışığız. Sevdiğimiz bazı televizyon kanallarının programlarında ise daha farklı bir yaklaşım sergilenerek kadınlarımızın daha öne çıkarılmasını diliyoruz. 4 Şubat Perşembe gününün ertesi güne evrildiği saatlerde, Halk TV’de, Gökmen Karadağ’ın yönettiği  “Boğaziçi Neden Hedefte?” konulu, üç adam ve bir hanımefendinin katıldığı Haber Aktif programının tekrarını izledik. 
 
Gökmen Karadağ’ın yönettiği Haber Aktif programına, Hukukçu Uğur Poyraz, Gazeteci Aytekin Erkin, Siyaset Bilimci Seren Selvin Korkmaz ile Gazeteci Necdet Saraçoğlu katılmıştı.
Türkiye’de bu ortamda, “adam gibi adam” olduklarına imzalarımızı dahi atabileceğimiz bu dört adam, Sosyal Bilimci Hanımefendi Seren Selvin Korkmaz’ı bir nevi konuşturmadılar. 
 
BU NE KONUŞMA ADABI? BU NE NEZAKET?
 
Bu dört adam, birbirinin sözünü ağzından alma yarışındaydı. En fazla da Gökmen Karadağ konuştu. Bir nevi, sorduğu soruların yarı cevabını önden kendisi verdi. Seren Selvin Korkmaz Hanımefendi’ye program yarıyı aştığı hâlde, bir defa söz verildi, o da elinden koparılıp alındı.  “Tekrar size söz verelim ama şimdi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu’na bağlanalım.” denildi.  Seren Selvin Korkmaz Hanımefendi’ye uygulanan tavır karşısında, “Kadının Adı Yok” diyen ve biz erkeklerin pek çoğumuzu yerimizde hop oturup hop kaldırtan Duygu Asena’yı hâlen haklı bulmamak mümkün mü? 
 
Programda, tabii ki çok değerli bilim insanı Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu’nun, günün gündemi olan Boğaziçi Üniversitesi’nde, oltanın ucundaki Prof. Dr. Melih Bulu ile ilgili davalarında, öğrencilerimizin durumunu değerlendirmesi çok arzu edilen bir konuydu. 
 
Aslında konu belli ama gel gelelim ki niyet, her zaman kısmet olmaz. 
 
Programda, bu dönemdeki yiğit duruşları ile adam gibi adam olan erkek konuşmacılar dururken, uzun bir süreden sonra Seren Selvin Korkmaz’a sıra geldiğinde Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu’nu devreye sokmasıyla Yönetici Gökmen Karadağ, bence sınıfta kalmıştır.
 
BUNU DA YAZ!
 
Seren Selvin Korkmaz, saygılı bir şekilde, sessizce, kendisine söz verilmesini bekledi.  Kendisine tekrar ve de lütfen söz verildiğinde, beklerken arkadaşlarından kendisine gelen mesajların içeriğini söyledi. Program Yöneticisi Gökmen Karadağ’ın üzüntülerini dile getirip özür dilemesini beklerdim. 
 
Eşim, Halk TV’deki Gökmen Karadağ’ın yönettiği bu erkek hegemonyasına ifrit oldu. 
Bana dönüp “Her şeyi yazıyorsun. Bunu da yaz!” demez mi?
 
Eğer bu adamların karşısında Nagihan Alçı ile Nazlı Ilıcak olsaydı o adam gibi saydığım ve de kabul ettiğim dört adamı hallaç pamuğu gibi savururdu. 
 
Başka bir akşam, Halk TV’de, “Sıra Bizde” adlı bir program izledik. 
 
 
KADINLARIN ÖRNEK PROGRAMI
 
Programın özelliği, konuşmacıların hepsinin kadın olması, bir kadın tarafından yönetilmesiyle bir ilk olmasıdır.
 
Programı yöneten sanatçı Meltem Cumbul’du. Katılımcıları ise Hukukçu Tuba Torun, Gazeteci Melda Onur ve Siyasetçi-İktisatçı Nesrin Nas’tı. Yönetici ve katılımcıların program süresince uyguladıkları adabımuaşeret (saygı kuralları) ve sıra bekleme ile arkadaşlarımın konuşmaların bölmemeleri erkek hegemonyalı televizyon programcılarımıza örnek olmalı. 
Eşime sözüm vardı ve yukarıda konusu geçen erkek hegemonyalı televizyon programı konusunu yazmak zorunda hissettim.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat