KADIN, KADININ YURDU OLMALIDIR

Aysel Eyövge/YAZAR

3 Aralık 2022 00:50
A
a
“Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir.”
Marilyn Monroe

Gönül ve kalp gözü kapalı insanlar vardır hayatta. Onlar, etrafındaki insanlara sürekli negatif enerji yayar hatta siz ne zaman güzellikten, iyilikten yana olursanız sizi kendinizden farklı bir yaratık olarak görür. Ne yazık ki farkındalık ve öngörü sahibi olmayan insanlar, başına gelen olumsuzluklar karşısında bazen vicdanını, aklını, olumlu düşüncesini yitirebiliyor. Tüm güzellikleri bir anda düşünmeye çalışırken karşı taraf için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Oysa ki insanoğlu hele kadınlar, anneliğin o yüce hâli kendisine bahşedilmişken hemcinslerine bu kötülük yapma isteğini neden duyar?

TRAFİKTEN ÖRNEKLER

Çevremde gözlemlediğim ve bilakis maruz kaldığım şiddetten bahsetmek isterim. Trafikte seyir hâlindeyken zor bir dönemeçte dönmek için sinyal yakıp beklerken bırakın yol vermeyi, hemcinsim olan o insan kornalar çalarak, el kol işareti yaparak durumu zor bir hâle getirmeyi yoğun bir trafikte başardı. Zaten fazlasıyla karışık olan trafikte bizi kurtaracak olan küçücük bir nezaket olacak. Sanırım durumu en güzel özetleyecek kelime şu: Nezaket. Nezaket, günümüzde birçoğumuzun hatırlamakta zorluk çektiği, karşılaştığında ise oldukça şaşırdığı ve en çok özlenen davranış biçimlerinden bir tanesi. Unutmayalım ki insanoğlunu nezaket ve merhamet kurtaracak.

İŞ YERİNDEN ÖRNEKLER: MOBBİNG

Bir de iş yerlerinde uygulanan mobbinglerden bahsetmek isterim. Birbirini aşağı çekmeye çalışan, dedikodu yapan, her türlü gıybeti kendine mübah gören, yaptığı işi kötü yaptı, diyerek ya da söylenenleri yöneticilerin kulağına gitmesini sağlayarak kötülük yapan insanlar var ne yazık ki. Ne yazık ki diyorum ama sayıları raporlara bakıldığında azımsanmayacak kadar çok. Üstelik bu duruma çoğu kişi hemcinsleri tarafından maruz bırakılıyor. Kimi zaman yok sayma, kimi zaman ise varlığından rahatsız olma en çok görülen davranışlar.

SONUÇ

Acaba insanlar sevilmekten mi korkuyor yoksa duygularını ifade etmekten mi çekiniyor?  Eleştirilmemek için unutulmaktan mı korkuyor? İyi ve faydalı şeyler veremediği için gözüne kestirdiğini karalamaktan neden çekinmiyor? Acaba bu yapılanların ilahi düzende bir karşılığı olmadığını mı düşünüyor? Bir kedi, bir köpek sevmediği için belki de sevgiyi bilmiyor. Ben sevginin dünyayı ve insanlığı kurtaracağına inanıyorum. Tıpkı Yunus Emre’nin şu dizesinde olduğu gibi: “Sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz.”  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat