İŞTE “ORADA BİR KÖY VAR” UZAK OLMASA DA!

Remzi UYSAL/YAZAR

20 Mayıs 2022 23:16
A
a


Fotoğrafta görülen o altın başaklı buğdaylar, son yıllarda pek çok köyümüzde görülmediği gibi bu tarlalar, yerli buğdayımızı da artık büyütmüyor. Bu topraklarda buğday yetiştirmek köylümüz için artık hiç mi hiç ekonomik değildir. İlk nedeni şu: Çiftçinin kendi tarlasında yetiştirip harmanından kaldırdığı yerli buğday tohum olarak ekilemiyor. İsrail’den ithal edildiği söylenen ve ekilen tohumluk buğdaydan elde edilen hasattan tohum olmuyor. 
 
Bu buğday sadece öğütülüp, fırında ekmek olarak pişirilip, sofrada tüketiliyor. “Yok, ben atadan öğrendiğim gibi harmanımdan kaldırdığım buğdayı eker, mevzuat falan dinlemem.” desen de bu ithal tohumun buğdayı tarlada yeşermiyor yani tohum yapılamıyor. İşte o zaman tarlaya tekrar buğday ekmek için yeniden tohuma ödenen miktar maliyeti yükseltiyor. Bu tarlalara tekrar buğday ekilememesinin bir nedeni de tarlaya atılan gübrenin fiyatları. 
 
Bir diğer sebep ise daha vahim.
 
Zenginlerin denizdeki yatlarına kullandıkları mazotu, köylünün traktöründe kullanması için üç dört misli fahiş bir ödeme yapması gerekiyor. Oysa pırlanta gibi mücevherde sıfırlanan verginin, köylümüzün toprağını işlelerken kullandığı mazotta ve gübrede belli bir dönem için de olsa sıfırlanması gerekir.
 
Bu nasıl bir anlayış ve uygulamamın sonucudur ki eskiden kendi buğdayını yetiştirip ambarına koyan köylü, artan buğdayının bir kısmını tüccara veya devlet ofislerine dahi satabilir iken ve devlet de bunu dışarıya ihraç dahi edebilirken son yıllarda ülkemizde tüketilen buğdayın yarısı dışarıdan ithal edilir olmuştur? 
 
Son çeyrek yüzyıldan beri Türkiye’de uygulanan tarım politikası beraberinde gelen köyde yaşam anlayışı, Türk köylüsünü köyden göçe zorlamıştır. Köyde kalanların çocuğu da kapanan köy okulları yerine sabah akşam taşımacılıkla merkezi bir köy okuluna getirilip götürülmektedir. 
 
Öğretmenini de köylüden uzaklaştıran, tarımda efendisini desteklemeyen sistem, köylünün yarın için köyünde hayal kurmasını da yok etmiş oluyor.
 
TARIM POLİTİKASI
 
Fazla ötelere gitmeyelim. 
 
Üç ülkenin 2021 yılında tarımın değişik gıda mahsullerinden elde ettiği geliri paylaşacağım: ABD, 122 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Türkiye’nin bazı illerinden dahi küçük toprağa sahip Hollanda, 110 milyar dolarlık ihracat yapıyor. 870 bin kilometre kare alan toprağa sahip Türkiye, sadece 18 milyar dolarlık ihracat yapmıştır. 
 
Kendi kendine yeten ve başka ülke insanlarının sofralarını donatan Türkiye, şimdi başka ülkelerin ne derece sağlıklı olduğu bilinmeyen gıda ürünlerini sofrasında tüketmektedir.
 
Fotoğrafın sol üst bölümündeki bir tarlada, bu konuda uzman komşu köylülerin oraklarla biçtiği altın başaklı buğdayların demetlerinin bağlanması için yolunan buğday saplarına hafif su serpiştirip bağ hazırlanırdı. Buğday demetlerin harman yerine taşınıp tanelerin buğday başaklarından ayrılması için manda ve de atların çektiği, altında çakmak taşları bulunan döğen ile harmanda dövülürdü. Buğday tanelerinin ambarlara konma işi de okul yaz tatillerinde severek yaptığım bir işlev idi.
 
Türkiye, pek çok alanda olduğu gibi hem de titremesine gerek kalmadan, avuç içlerini kısa bir süre şakaklarına dayayıp, düşünüp, tarım politikasında da kendine gelebilir. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat