İŞİN ÖZÜ, KARAR VERMEK

Kibar ÖZKAN/YAZAR

20 Aralık 2021 22:02
A
a
İlim sahibi, kültürlü bir adama sormuşlar:
- Efendim, bu hâle nasıl gelebildiniz?”
- Çok basit, iki kelime: Doğru kararlar.
- Peki, efendim, bu doğru kararları nasıl alabildiniz?
- Çok kolay, bir kelime: Deneyim.
- İyi de efendim, bu deneyime nasıl sahip olabildiniz?
- Çok basit, iki kelime: Yanlış kararlar.
Bu anekdotta ne de güzel anlatılmış, insanın doğru karar alabilmesinin önce birkaç yanlış karardan geçtiği. Gönül ister tabii her kararımız doğru olsun diye ancak dünya öyle bir yer değil. Bir yandan iyi ki de öyle değil. İnsan, olumsuzluklardan, yanlış kararlardan çok şey de öğrenebilir. Yeter ki yaşamın mayasını kaçırmayacak ölçüde yanlış karar almasın.
Evet, karar vermek. Bazen anlık aldığımız, bazen de günlerce düşünüp veremediğimiz kararlar. Her tercih, başka bir vazgeçiş olsa da güzel olan, bir karara varmak.
CESARETLE YAŞANMALI HAYAT
Hayatın deneyimlemekten korkmadan, cesaretle yaşanmasından yanayım. Bildiğimiz bir hayatımız var. Ömür hiç geçmiyormuş gibi gelse de geçiyor, hem de âdeta koştururcasına. İşte belki de bu durum, hayatı yaşamaya devam etmek için karar vermemizi bizden bekliyor. Burada fark etmeden yaşamanın neden olduğu telaşla karar verme sürecinden bahsetmiyorum.
Neye göre karar vereceğimizi günün koşulları etkilese de sonucu biz belirlemeliyiz. Mantık, kalp, sezgi üçgeni fark etmez, kararımızı hangisini hissettiğimize ya da neyi neden istediğimize göre vermeliyiz. Önemli olan, karar vermek. Karar verdikten sonra göreceğiz olmadık kapıların bize açıldığını. Karar verdiğimiz yolu düşününce, hissedince bize illaki bir şeyler kalacaktır. Nelson Mandela bu durumu çok güzel özetlemiş: “Hiçbir zaman kaybetmem. Ya kazanırım ya da ders alır, öğrenirim.”
İyi olursa kararlarımız, kazanmış oluyoruz. Diğer türlü öğrenmiş oluyoruz. Hem deneyim, bu hayattaki en önemli şey.
Kendine ait kararlar aldığında sonuç da muhtemelen güzel olacaktır ama kendine ait kararlar alabilmenin yolu da yine kendini aramaktan geçiyor. Zaten yaşamın özü de bir yerde bize kendimizi buldurmak değil mi?
Sevgilerimle,

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat