İNTERNET ERİŞİMİNİN UYUŞMAZLIĞA SEBEP OLAN BOYUTU: ABONELİĞİN TELEFONLA FESHİ

Gül EYÖVGE/YAZAR

29 Kasım 2022 12:45
A
a
“Haklı olan bir iddia, er geç muzaffer olur.” John Simon
Günümüzde neredeyse herkes mobil cihazlardan ve bilgisayardan, elektronik ortamda internete ulaşım sağlayabilmektedir. Elektronik ortamda, tüketici ile internet servis sağlayıcıları arasındaki köprüyü kuran ise abonelik sözleşmeleridir. Bu kapsamda, gündelik hayatta abonelik sözleşmeleriyle ilgili karşılaştığımız, süregelen birçok tüketici uyuşmazlığı bulunmaktadır. Elbette her iki tarafın da kendine göre haklı sebepleri mevcut ancak durumun hukuki olarak ele alınması hayati önem arz ediyor.
Konuya abonelik sözleşmelerinin genel bir tanımını yaparak başlamak yerinde olacaktır. Abonelik sözleşmesi, Abonelik Sözleşmesi Yönetmeliği’nin 4. maddesi uyarınca, “Tüketicinin belirli bir mal veya hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmeyi” ifade eder şeklindedir. Abonelik sözleşmesi uyarınca tüketici, ücretsiz olarak ve herhangi bir ücret ödemeksizin sözleşmesini her zaman feshedebilir. Taahhüt kapsamında bir sözleşme mevcut olsa dahi taahhüt tamamlanmadan sözleşme feshedilebilir. Üstelik fesih için yazılı bir belgeye dahi ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüketici, abonelik sözleşmesini derhal internet sağlayıcısına iletişim hattından ulaşarak fesih isteğini bildirebilir, böylece fesih talebini alan kurum yedi gün içerisinde sözleşmeyi sona erdirmelidir. Kanun ve yönetmelik uyarınca iletişim hattından fesih talebini almasına rağmen ilgili kurum, yukarıda belirttiğimiz yedi günlük süre içerisinde sözleşmeyi sona erdirmez ise bu tarihten sonra oluşacak kullanımlar ücretlendirmeye tabi tutulamaz.
BİR ÖRNEK
Konunun daha anlaşılabilir olması için kısa bir örnekle açıklamak yerinde olacaktır. Güncel bir tüketici mahkemesinin kararına esas olan bir olayda, tüketici, internet sağlayıcı bir şirkete fesih talebini telefon aracılığıyla bildiriyor ancak şirket, usulüne uygun bir fesih talebinde bulunulmadığı gerekçesiyle fesih talebinden sonra bile fatura tahakkuk ettirmeye devam ediyor yani sonraki aylara dair kullanım için aboneye fatura kesiyor. Tüketici bu örnekte taahhüt süresinden önce abonelik sözleşmesini feshettiği ve bildirimi telefonla yaptığı için bu masraflarla karşı karşıya kalıyor ve faturalar icra takibine konu oluyor.
Söz konusu davada tüketici mahkemesi, tüketiciyi ya da bir diğer adıyla aboneyi haklı buluyor ve faturalar sebebiyle yapılan icra takibinin kaldırılmasına karar veriyor. Tüketicinin haklı bulunmasındaki ana faktör ise ilgili yönetmelik uyarınca tüketicilerin abonelik sözleşmelerini feshederken sağlanan şartların sözleşmelerin kurulması için sağlanan şartlara oranla zorlaştırılamayacağı hususu oluyor. Dolayısıyla tüketicinin telefon üzerinden gerçekleştirdiği fesih bildiriminin firmalar tarafından dikkate alınması ve feshin firma için etkili olması gereken tarihte feshedilmemesi hâlinde (yedi gün) tüketici bu aboneliğin sunduğu hizmetten yararlansa dahi ücretlendirilmemesi ve ona cezai şartın uygulanmaması gerekmektedir. Böylece firma müşteri hizmetleri ile fesih taleplerinin her şartta alınmasını sağlayacak sistemi oluşturmalıdır.
TÜKETİCİ, KANUN VE YÖNETMELİKLE KORUNUYOR
Sonuç olarak “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 12. maddesi ve “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin” 23. maddesiyle beraber abonelik sözleşmeleri, tüketiciler tarafından ücret ödemeksizin ve müşteri hizmetleri aracılığıyla sona erdirilebilmektedir. Kanun ve yönetmelik, bu konuda tüketiciyi korumakta. Tüketicilerin günlük hayatta bu tür olumsuzluklarla karşılaşmaması için haklarını bilmesi gerekmektedir.  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat