İNSANOĞLU, YAŞIN KAÇ?

Nilgün BATIYELİ/YAZAR

3 Kasım 2021 21:48
A
a
Ne zaman var olduğumuz, hangi şartlarda, kim tarafından, nasıl ortaya çıktığımız muamması ile yaşıyoruz biz dünyalılar. Diğer bir deyişle insan türü. 
Tersini ispatlayamadığımızdan kâinatın ve her şeyin sahibi ve yaratıcısı olduğunu kabul ettiğimiz Tanrı olgusunu en başa etiketleyip devam edelim. Buradan hareketle de evrenin bilinen ve bilinmeyenleri ve insanoğlu hakkında söylenenlere bir göz atalım. Bakalım, kendimiz hakkında neler biliyoruz ve bu bilgilerimiz nelere dayanıyor?
Varan bir. Milyarlarca yıl önce gezegenimiz tamamen suyla kaplıyken ilk canlıların suda ortaya çıktığı söylenir. Kıtaların oluşması ile de su hayvanı olarak adlandırdığımız yaşam türünün evrim geçirmek suretiyle karada yaşayan hayvanlara, dört ayaktan iki ayak üzerinde duran canlılara ve nihayetinde insan olarak adlandırılan biz canlılara dönüştüğü söylenir.
Bulgular ve bilimin bu açıklamaları yeterli ise tamam o zaman. Yaklaşık 1 milyar yıl önce ilk insanlar böylece ortaya çıkmış, gelişip, ilerleyerek bugüne gelmiş.
 SEMAVİ DİNLERDE OLUŞ
 Varan iki. Esas alınan dört semavi dine geldiğimizde ise kafam bir hayli karışıyor. Zira ilk semavi dinin verilerine göre ilk insanlar, Âdem ile Havva olarak bundan takriben 7 bin yıl önce dünyamızda Tanrı tarafından var edilmiş yani dünyadaki herkesin atası. Diğer din kitapları da benzer bir şekilde bunu doğrular. Allah, Âdem ile Havva’yı yeryüzünde toprak ve sudan var ederek ruhlarını vermek suretiyle insan türünü hayata getirmiş. Bir dakika ama! En son hak dini olarak kabul edilen Müslümanlıkta ve kitabı Kur'an-ı Kerim’de şu olaylar yer alır: Allah’ın yarattığı ilk insan olan İlk Peygamber Hz. Âdem’in yaratılışı, meleklerin ona secde etmesi, şeytanın kabul etmeyişi, Âdem ile Havva’nın cennete konulması, yasak meyveyi yedikten sonra dünyaya gönderilmeleri. Burada biraz kopuyorum. Hz. Âdem dünyada var ediliyor, sonra Tanrı katına, cennete koyuluyor, orada ne olduğunu bilmediğimiz ama elma olarak kabul edilen yasak meyveyi yedikten sonra tekrar dünya gezegenine geliyor ve insan türü üreyip yayılıyor. Bütün bunların sırası ve dünyevi zamana göre tarihi nedir?
BEŞER VE İNSAN AYRIMI
Varan üç. Günümüzde fosiller üzerindeki çalışmalar, insanın aslı olan Homo sapiensin geçmişinin 150 bin ile milyonlarca yıl olduğuna dair farklı teorilerden söz eder. Kimi Müslüman kesim, bilimin yalan söylemeyeceğinden yola çıkarak, Âdem’den önce de insan köklerinin olması gerektiğine inanır ve bu öncekileri de “beşer” kelimesi ile ayırır. Böylece beşerin tarihi, bilimin dediği gibi milyonlarca yıl öncesine dayanıyor olabilir hatta beşer ile insan kelimelerinin farklı varlıkları anlattığından bahseder. Öyle ki onlar, beşerin daha ilkel hatta çıplak bir varlık olduğunu, Âdem’in ise çok daha sonra bilinmeyen bir evrimin sonucunda onun yerine gelip halifesi kılındığını iddia ve tahmin eder. Bunlar, birer teori olmakla birlikte Evrim Teorisi’nin ve insanın geçmişiyle ilgili fosil çalışmalarının söyledikleridir.
Bilimin yanlış yapmadığını söylemek de bilimsel bir veri değildir. Bilim yalan söylemese bile yanlış yapabilir, dahası ideolojik sebeplerle ona yalan söylettirilebilir. İslam dini de bize bu konuda iman edeceğimiz bir tarihten söz etmediğine göre beşer ve insan ayırımına gitmemizin anlamı ve dayanağı da ortadan kalkıyor. Anlaşılan ikisi arasında ince bir ayırım olsa da neticede her ikisi de farklı özelliği ile âdemoğlunu anlatır.
Yine geldik başa. Biz ne zaman var olduk? Yaşımız nedir? İlk atamız kimdir?

Varan dört. Derler ki “Sihir ve büyü ispatlanamamış bilimdir.”. Bu cümleyi alıp arkeolojik bulgulara bakınca hepten şaşırıyorsunuz. En azından ben sıralayıp çözümü bulamıyorum. Hangisinden yola çıksam bir yerde tıkanıyor. Neye inanalım? Sümer tabletlerindeki bilgilere mi, uzaydan gelen “Annunaki”lerin dünya üzerindeki canlıların DNA’sı ile oynayarak insanı yarattığına mı? İlk İnsan türünün Âdem ile Havva olarak altı bin yedi bin yıl önce var edildiğine mi? Yalnızca Göbeklitepe ve çevresindeki bulguların on bin on iki bin yıl öncesi insanlar tarafından yapıldığına mı? 150 bin yıllık insan fosillerinin varlığına mı? Kur'an-ı Kerim’e göre Allah katındaki bir günün dünya rakamıyla bin hatta 50 bin seneye denk geldiğine mi? Bu hesapla 1 milyar dünya yılını gün ve gün bin veya 50 bin ile çarparsak trilyonlara ulaşacağımızı mı? Unutmadan söyleyelim: Sonsuz evren, sonsuz zaman.
SONUÇ
Kimse ne dinen ne de ilmen ilk ne zaman ortaya çıktığımızı söyleyemiyor. Herhâlde o nedenle de insanlarda hep yedi göbekten bahsedilir. Ondan gerisi muamma, karıştırma. Kendi adıma, insan türünün yaşını bulamayacağımızdan dolayı şuna inanmak istiyorum: Hepimiz Tanrı’nın bir parçası olduğumuza göre ve onun ne zaman var olduğunu bilmediğimizden bizim de yaşımızı bilmemiz mümkün değil.
 

 
 
 
 
1000
icon
Hayal Denizi 8 Kasım 2021 16:41

Nil Hocam! İnsanoğlu kaç yaşında diye mi sorulmalı yoksa insan diye bir varlık var mı diye sorulmalı? Biliyorsunuz bilim son zamanlarda çok mesafe kar etti. Kuantum fizik eski bildiklerimizi alt üst etti. Arıtan Yayın evi sahibi Aydın Arıtan, Holistik düşünce, teleolojik evrim ve post modern bilimsel yaklaşımdan söz ederken İnsan oğlunun bütünün parçası olduğunu ortaya koyuyor. Ahmet Hulusi bilimsel olarak, İnsan beş duyu ile algılanan bir varlık. Her şey enerji. Biz rüya gibiyiz iddiasında. Ve Rahmetli Cafer İskenderoğlu, İnsanın Kahinat var edilmeden önce, eleste Allah'ın esmaları

0 1 Cevap Yaz
Türkolog Bayan 5 Kasım 2021 21:29

Öncelikle aklınızdan süzülüp kaleminize dökülen bu satırlar için minnettarım. Emeğinize,yüreğinize ,bilginize ,kaleminize sağlık. Göbeklitepe ile ilgili okuduklarımdan sonra bu konu benimde aklımı karıştırmıştı bu yüzden bu konuya değinmemiz ayrıca ilgimi çok çekti. Ne kadar ierlesek, gelişsek de yine bir yerde tıkanıyoruz diye düşünüyorum ve yazınızdan sonra daha da iyi anladım ki daha bilmediğimiz ne çok şey var ;açıklanamayan ne çok durum , cevapsız kalan ne çok soru .. Yazılarınızı her okuduğumda kendimi kütüphanede oturmuş onca kitap karıştırıyor gibi hissediyorum var olun .

0 1 Cevap Yaz
Ç. Ergönül 5 Kasım 2021 20:02

nilgun hocam yine ve yine kaleminize saglık. Bilimin ve dinin kesiştiği, ayrıldığı, iç içe girdiği bir kavrama geniş pencereden verdiğiniz kesit ufkumu genişletti.

0 1 Cevap Yaz
Didem 5 Kasım 2021 19:32

Daha önce hiç bu açıdan bakmamıştım. Düşünmeme sebep oldu....

0 1 Cevap Yaz
Serdar Çelikörslü 5 Kasım 2021 16:23

Nilgün hanim kaleminize saglik, yaziniz dada bahsettiginiz gibi insanoglunun varolusu ile ilgili farkli inanis ve bilimsel teoriler mevcut, tabii bunlarin birinin digerini kapsayip kapsamadigi basli basina bir arastirma ve tartisma konusu. Benim dikkatimi ceken ve bu yazinizda da bahsettiginiz farkli varolus inanislarinin gunlük hayat akisi icerisinde hepsine birdende inaniyo ve sahip cikiyor olabilmemiz. Yeri geliyor “Darwin” den bahsedip onun kuramı üzerine konuşmamız yeri gelip “Adem ve Havva” deyip onun gerçekliğinden bahsetmemiz…

0 1 Cevap Yaz
Serdar Çelikörslü. 5 Kasım 2021 00:52

Nilgün hanım merhaba, yazınızdan sonra önce kendimin sonra yakın çevremin, yazınızın konusu olan “ varoluş orjini ve gelişimi” konusunda günlük hayatta her iki hikayeyide kullandığımızın farkına vardım. Bunu da herhangi bir art niyet olmadan tüm saflığı ile her iki tezinde toplumumuzun büyük bikısmı tarafından benimsenmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum.

0 1 Cevap Yaz
Aysun Uzuncan 4 Kasım 2021 15:42

şahane bir bilgilendirme,kalemine ,yüreğine sahip.tebrikler.Boyle araştırmacı yazarlarımızın olduğunu bilmek insana umut veriyor.Cunku o kadar boş işlerle uğraşanlar var ki.

0 1 Cevap Yaz
İlhan 4 Kasım 2021 01:15

Okudukça düşündükçe araştırmaya kalkınca gerçektende insan kendini uzay boşluğunda gibi hissediyor gerçi uzay boşluğunuda bilmiyoruzda hava boşluğu diyelim)) insan bi irkiliyor bi korkuyor bizler nasıl olduk evren olmasa nolurdu gibi düşünceler hasıl oldumu gerçkten kafayı yicez gibi. Herneyse nilgün hanım çokta yormayalım güzelim beynimizi insan ömrü ortalamasını baz alır ona göre yaşımızı ortaya çıkarırız hı öle değilmi sizcede . Yine güzel bir makale kalem tutan ellerinize SAĞLIK

0 1 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat