İNSANLAR SADECE FİZİKSEL DEĞİL, DUYGUSAL OLARAK DA YORULABİLİR

Gülten ABACI/YAZAR

29 Kasım 2022 12:25
A
a
Duygularımız, ruhsal ve fiziksel dünyamızın bir parçasıdır. Duygular olmadan yaşamak, eksik yaşamak demektir. Hepimizin mutlaka günlük hayatta, duygusal olarak birtakım yorgunluğu oluyor. İnsanlar sadece fiziksel olarak tükenmez, zihinsel olarak da tükenebilir.
Modern hayatın ve teknolojinin hayatımıza girdiği günden bu zamana kadar çoğumuz bu hayat içerisinde duygusal yoğunluk yaşamaya maruz kalıyoruz. Trafikte oluşan kuyruklar, iş yoğunluğumuz gibi birden fazla alandaki sorunlar, dinlenmemize fırsat vermediği gibi hepimizin yaşam sürecinde fiziksel ve duygusal yorgunluk oluşturur.  
Bu yorgunluğun en büyük nedeni ise aşırı stres ve zihinde oluşan endişedir. Bu yorgunluğu yaşayan kişiler, yaptığı hiçbir işten keyif alamaz, devamlı negatif düşünceli olur. Örneğin hastanede sürekli stres altında çalışan doktorlarımız, hemşirelerimiz mesleği gereği devamlı ölüm riskiyle ilgili bir branşta çalıştığı için duygusal yorgunlukla sıklıkla karşılaşır.

DUYGUSAL YORGUNLUKLA BAŞA ÇIKMAK

Duygusal yorgunluğun sonucunda insanlarda oluşan birtakım olumsuz etkilerin başında dikkat eksikliği ve unutkanlık gelmektedir. Bu durumda, insanlar bilgilerini akılda tutmak ve yerine getirmekte oldukça zorlanabilir. Duygusal yorgunluk, kendini ihmal eden, beslenme, uyku gibi temel ihtiyaçlarını yerine getiremeyen, yalnız yaşayan, çoğunlukla utangaçlık, sıkılganlık gibi sorunları olan ve kimse ile yakın ilişki kuramayan kişilerde çok daha fazla görülür.
Duygusal yorgunlukla başa çıkabilmenin en güzel yöntemi, kendimize zaman ayırarak, kendimizi değerli kılarak huzur bulmaktır. Örneğin sıkıldığımız zaman küçük bir seyahate çıkmalı, sevdiğimiz müziği dinlemeli, bisiklet sürmeli, sevdiğimiz yemeği hazırlamalı, resim yapmalı, kitap okumalı ve sanat ve kültür faaliyetlerin içinde olmalıyız.
Ayrıca çok fazla sorumluluktan kaçınmalı, istemediğimiz bir şeye hayır diyebilmeli, çok fazla internette zaman geçirmemeli, enerjimizi düşüren negatif insanlardan uzaklaşmalı, endişelerden kurtulmalıyız.
Nedenlerinin farkına varıp mücadele edersek yaşadığımız hayatın yorgunluğundan kurtulmuş oluruz. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat