Yasemin Murat Arslan

İNSANIZ BİZ, EN AKILLI HAYVANIZ BİZ

Yasemin Murat Arslan/YAZAR

2 Nisan 2022 01:32
A
a
Büyük balıklar, küçük balıklarla beslenir. Tabiatları gereği bütün güçlü hayvanlar, küçük ve zayıf başka hayvanları yiyerek hayatta kalır. 
Bir hayvanın bir başka hayvana durup dururken herhangi bir zarar verdiği henüz görülmemiştir ya da ben ne gördüm ne de duydum.
Kendi cinsinden, kendi soyundan olana hayatta kalabilme durumu dışında birbirlerine dokunmazlar. Bazı hayvan türlerinde, kendi cinsleriyle anlaşmazlığa sebep olan konu, karşı cinsten olana aynı anda bir başkasının da ilgi duyuyor olmasıdır. 
Bu durumda kapışırlar ve kapışmada hangisi üstün bir performans sergilerse karşısındaki rakibi aradan çekilir ve kavga biter. Belki avladığı yemini herhangi bir hayvanla paylaşmak istemiyor olması da bir anlaşmazlık, bir kavga sebebi olabilir.
 
Biz insanlar da eğer sözleri Şanar Yurdatapan’a, müziği Atilla Özdemiroğlu’na ait olan, Türkiye’nin 1978 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde seslendirilen “İnsanız Biz” şarkısında bahsi geçen en akıllı, en gelişmiş, en zeki, en uygar hayvanlar isek o zaman neden hayvanlardan daha iyi davranışlar sergileyemiyoruz?
 
Hayvanlar âleminde bile normal şartlarda kendi soyundan olana zarar vermemek gibi bir durum söz konusuyken biz insanlar, neden kendi soyumuzdan, kendi ırkımızdan, kendi kültürümüzden olanlara hatta en yakınımıza bile zarar verebiliyoruz.
 
GÖZÜ AÇ OLDUĞU İÇİN SALDIRMAK
Karnı aç olduğu için saldırmakla gözü aç olduğu için saldırmak arasında dağlar kadar fark var. En yakınına, kendinden olana zarar vermek konusunda en bariz örnekler; aile içi şiddet, konu komşuyla çatışmalar, daha da büyüğü ülke içinde farklı inanç ve görüş sahipleri arasındaki saldırgan davranışlar ve ülkeler arasındaki güç kavgasıdır.
Mesela en hunharca insan katliamı, daha henüz çok yakın bir tarih olan 1992-1995 yılları arasında Eski Yugoslavya topraklarında yaşandı. Yıllarca bir arada Boşnaklar ve Hırvatlarla yaşayan Sırplar, onların canına, malına zarar verir hâle geldi.
Aynı topraklarda yıllarca bir arada yaşadıkları aynı ülke insanlarına acıların en büyüğünü yaşattılar. Elbette en zayıf ve en savunmasız kesim olan kadınlar, kızlar ve çocuklar her türlü eziyeti görmüş, yaşamış oldu. Kadınların ya bedenleri hedef alındı ya da annesine zarar verildi, babası, kardeşi, yavuklusu, en acısı da evladı katledildi.  
 
Bazıları ise bu acıların hepsini birlikte yaşamak durumunda kaldı. Neden? Sadece farklı dini inançlara sahip oldukları için. Şimdi ise sene 2022 olmuş ve insanlar hâlâ aynı vahşi ruhuyla kendi şahsi ya da ülke çıkarı için insan canını hiçe sayarak en adi, en acımasız bir şekilde aynı durumu Ukraynalılara yaşatıyor.
 
EN BÜYÜK ZULMÜ KADINLAR, ÇOCUKLAR YAŞIYOR
 
En büyük zulmü ise Ukraynalı kadınlar, kızlar, çocuklar yaşıyor. Üstelik bu sefer sadece aynı ırktan, aynı kültürden değil, aynı inançtan olan ve hemen hemen aynı dili konuşan Rusya tarafından yaşatılıyor Ukrayna insanına acıların en büyüğü. 
 
Bu davranışıyla “Ben güçlüyüm ve gücümü kendime rakip gördüklerime göstermek istiyorum.” demek istiyor olabilir. “Sen benim küçüğümsün belki bir kardeş, belki bir evlat gibi ama beni terk etmek istiyorsun ya da benim onaylamayacağım bir evlilik yapmaya hazırlanıyorsun, o yüzden dünyayı sana dar ediyorum.” diyor da olabilir. “Ya benimsin ya da kara toprağın.” demek istiyor ve “Başkasıyla evlenemezsin!” deyip onun kafasına silah dayayarak nikaha zorlamak istiyor da olabilir. “Ben büyük ve güçlüyüm, senin eline vurup ekmeğini alırım, büyük ve güçlü olduğuma göre her şeyin en iyisine sahip olmak istiyorum ve buna hakkım var.” diyor da olabilir. “Kendimi tehdit altında hissediyorum, seni canlı kalkan olarak kullanmak istiyorum, karşı çıkarsan ezerim. Ya benim kalkanım olarak birilerinin hedefi olacaksın, yok olacaksın ya da ben seni bu şekilde yok ederim.” demek istiyor.  
 
Her ne diyerek yapıyorsa yaptıklarını, sebebi her ne olursa olsun insanlık dışı, bencilce ve hasta bir yaklaşım sergiliyor. 
 
Yani neymiş?  
 
Bizler en akıllı, en zeki, en gelişmiş, en uygar hayvan değil, en vahşi, en adi, en bencil, en acımasız hayvanmışız. Aklımızı dünyadaki zayıfları ezmek, bütün canlıları yok etmek için kullanıyorsak akıllı ve zeki olmamızın ne önemi var? Teknolojiye aklımız eriyor olması güzel ama o teknolojiyle can almak söz konusuysa yazık, çok yazık!
Sivillere yapılan hele hiçbir şey affedilemez, affedilmemeli.
Hiçbir canlı, bir başka canlıya yapmıyor, insanın insana yaptığı kötülüğü. 
 
Kavgasız, savaşsız, güzel bir dünyada yaşamak dileğiyle. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat