İNSANİ DAYANIŞMA

Aysel Eyövge/YAZAR

20 Aralık 2022 22:12
A
a

Efendim, 

Malumunuz, dünya genelinde yaşanan birtakım sıkıntılar ve 20 Aralık'ın Uluslararası İnsani Dayanışma günü olması bu yazıyı yazmama vesile oldu. Dayanışma, insanlık tarihi boyunca insanların doğal yaşantısını devam ettirmesini sağlayan en temel eylemlerden bir tanesidir. Hazır Kuzey Yarım Küre’nin en uzun gecesinin yaşandığı gün (21 Aralık) gelmeden bu anlamlı kelimenin önemini, toplumda sahip olduğu konumu bir kez daha hatırlatarak önemini vurgulamak isterim.

20 ARALIK ULUSLARARASI İNSANİ DAYANIŞMA GÜNÜ

Esasen Uluslararası İnsani Dayanışma günü, 2005 yılında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafınca dünya genelinde fakirlikle mücadele amacıyla dile getirilmiş bir kavram. Bu anlamlı günle beraber devletler, dayanışma prensip olmak kaydıyla temel değerleri tanıdı ve böylece 20 Aralık Dünya İnsani Dayanışma Günü olarak ilan edildi. Temel prensip ise uluslararası ilişkiler bağlamında dayanışmanın temel değerler kapsamında resmiyete alınması.

DAYANIŞMA EŞİTTİR FAKİRLİĞİN YOK EDİLMESİ

Anlaşılacağı üzere fakirliğin yok edilebilmesi ancak dayanışma ile mümkündür. Yardımlaşmaya maddi ve manevi anlamda ihtiyacımızın olduğu bugünlerde, karşılıklı sevgi ve saygıyla birbirimize kenetlenmeliyiz. Türkiye, sosyal devlet olmanın getirdiği etkilerle beraber dayanışmanın kamu politikalarına yansıdığı ülkelerden bir tanesi olmuştur.

''HERKESİN YARDIMLAŞTIĞI YERDE İŞLER YARIM KALMAZ'' 

Unutmayalım ki dayanışma kimi zaman bir kedinin başını okşamakta, sahipsiz bir cana yuva olmakta, kimi zaman da hiç tanımadığımız birine iyiliğimizin dokunmasında, toplumca birbirimize kenetlenmemizde saklıdır. Atalarımız ne güzel söylemiş: '”Herkesin yardımlaştığı yerde işler yarım kalmaz.”                       

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat