İMKÂNSIZ DEME…

Pınar HOLT ( Yazar )gazetehamburg.com

1 Ekim 2020 00:42
A
a
Değerli Dostlar,
 
Bu ayki yazıma İngiliz-Hollandalı ünlü sinema oyuncusu Audrey Hepburn’ün çok sevdiğim bir sözü ile başlamak istedim: “İmkânsız deme, o kelimenin içinde bile imkân vardır.” 
 
Hepimizin hayatında, yaşadığı acı olaylar, zorluklar, sıkıntılar olabiliyor. Bazen bana e-mail veya sosyal medya üzerinden öyle hikâyeler geliyor ki gerçekten oturup yazsam roman olabilir.  
 
Bu hikâyeleri okurken yazan dostlarımın yaşadıkları zorlukları en az, onlar kadar yüreğimden hissediyorum.
 
Tabii ki benim de yaşadığım sıkıntılar, zor günler ve acılar oldu, oluyor ve yaşam sürecim içinde olmaya da devam edebilir. Böyle zor süreçlerde, hep bu günlerin geride kalacağına ve hiçbir şeyin imkânsız olmadığına inancım hep tam oldu.
 
Belki de bu yazımı okuyan birileri, içinde bulunduğu şartların zor ve her açıdan imkânsız olduğunu, bir çıkış yolu olmadığını düşünüp benim sözlerimin hayal olduğunu düşünebilir.
Evet, çok haklı da olabilir. İçinde bulunduğunuz durum her ne ise şimdi, şu an için olumsuz, imkânsız, çözümsüz görünebilir.
 
İşte tam da bu noktada, aynı durum aslında ilerleme, görme ve farkına varma aşamasındadır.  Hiçbir durum, hiçbir hikâye olduğu yerde, durağan bir şekilde kalmaz yani. Zaman ilerlediği sürece, içinde bulunduğumuz durumlar da ilerler, değişir, gelişir, güzelleşir ya da kötüleşebilir ama asla yerinde saymaz. Yaşayarak ve görerek bunun farkına varmamız gerekir.
 
OLUMLU DÜŞÜNEN TARAF OLMALI
 
Bir süre önce, annemin yazlık evinde tadilat işleri çıktı ve üç hafta önce de bana telefonda, stresli bir şekilde, bu işlerin bitmesinin imkânsız olduğunu söyledi.
 
Ben de “Daha tadilata başlanmadı bile nereden biliyorsun, imkânsız olduğunu?” diye sordum anneme. Şimdi üçüncü haftadalar ve neredeyse tüm tadilat işleri bitmek üzere.
 
Kendi ailem içinde yaşadığım örnekten yola çıkarak söyleyebilirim ki daha harekete geçmeden stres olmak yerine, bulunduğumuz durumu kavrayıp, planlayıp, yapılacakları yerine getireceğimize dair kendimize taahhüt etmek sanki daha mümkün.
 
Etrafımda kim olursa olsun ve hangi durum olursa olsun bir konuya olumsuz bir yorum getirilince direkt ilk sorum ‘Nereden biliyorsun?’ olur.
 
Bazen kendi zihnimde de yaşadığım olaylarla ilgili olumsuz bir düşünce gelişince, durup kendime de ‘Pınar böyle olduğunu ya da olacağını nereden biliyorsun?’ diye sormayı,  alışkanlık edinmeye çalışıyorum.
 
‘Bir dakika sonramızı bile bilemediğimiz bu âlemde, nasıl bu kadar keskin düşünebiliyoruz, emin konuşabiliyoruz?’ sorusunu hep aklımda tutmaya çabalıyorum.
 
“OL” DER VE OLUR
 
Her neye inanıyorsanız; Allah, Tanrı, Evren ya da başka bir güce, o, “Ol!’ der ve olur. Tabii bizler de oldurmak için yeteri kadar çabalarsak ve korku, kaygı ya da öğrenilmişlikten kaynaklanan negatif düşüncelerden kurtulup zihinlerimizi özgürleştirebilirsek.
 
Böylece önümüze açılan yollarla ve yaşadıklarımızla hiçbir şeyin imkânsız olmadığını görebiliriz.
 
Sevgiyle.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat