İlk kar

Cezmi Ancil ( gazetehamburg)

22 Aralık 2019 00:43
A
a
Hepimiz hayatımızın bir döneminde duygusal olarak üşüme reaksiyonunun mutluluğunu ya da tedirginliğini yaşarız ister istemez
İlk kar hepimizde farklı duygulara sebep olur .Doğanın kanunu olmak dışında yaşamımıza ve duygularımıza  yaptığı etkiyi  reddedemeyiz .
Zengin insan tatil hayalleri yapar, kayak hayalleri yapar lüks otelli kayak merkezlerinde.
Yoksul insan ısınmayı dert eder kendine. Odunkömürü hatta tezek parasını hesaplar. Çocuklarına kalın elbiseler almayı hesaba katmaz bile. Çocuktur nasıl olsa. Gider gelir okula . Ya da ise …
Soba derdi, boru derdi, tütsü derdi ayrı bir uğraştır yoksul evlerde ilk kar…
Gecesi ayrı gündüzü ayrı bir duygu yaşatır insanda.
 Yoksul düşünmeden edemez kışın  soğuğunda hinlik yapmamayı. Soğuğa inat alternatif mutluluk yollarını hesaba katmayı .Yorgan dibi düşünceler daha sobanın ilk kıvılcımının tutuşturulmasıyla hesap edilip kafaya kazılmıştır sinsi gülümsemelerle…
Bu yüzdendir yoksulların çocuklarının çoğu sonbaharda doğar .Hüznü daha doğarken görsün diye doğanın koynunda ilk gözyaşını dökerken. İlk tokadı yerken poposuna…Babası dışarda sigara tüttürürken ilk haberi beklerken .İlk gözyaşıyla. Sevinçle hüzün birlikte uzun bir yolculuğa başlar. Kaçınılmaz yolculukların çoğu isim gibi alnına yazılır çocuğun. Yoksulluğun kaçınılmaz yazgısıdır ilk kar.
Bir yerlerde bir sevdiğimiz kalmıştır yağdığında ilk kar.
Onu düşleriz hüzünle. Gözlerimiz uzaklara gider elimizi ovarken, Sigara dumanı karlara karışır belki de desen desen taneciklerin güzelliğinde ilmek ilmek acılarımıza düşen.
Cezaevleri soğuk olur. Üşür insan. Özlersin her şeyi. İlk kar yağdığını bile göremezsin belki. Yağmurun altında özgürce ıslanmayı bile hayal edemezsin. Yağmur altında koşmak bile imkânsızdır. Özgürlüğün hayal dünyası bile tutsaktır.
Hasta olursun belki ilk karla birlikte. Ya da henüz göremeden derin bir hücrede. Ya da bilmem memleketin hangi ücra yerinde bir dam altında.
Aç susuz kalmak ayrı bir sorun özlemlerin yanında. Sevdiklerini gökyüzünde görmeye çalışırsın ya küçücük bir pencereden ya da daracık ,adımları sayılı bir havalandırmada…
İlk kar yağdığında hep onların hüznü çöker yüreğimin bir kösesine.
Gazetelerden korkarız bir haber var diye. Ya ölüm ya hasta…
Toprak altında kalmıştır ya da sevdiklerimiz…
Hüzünleniriz bir an düşerken ilk kar.
Onları hatırlarız yine. Üşüdüler mi diye gözlerimiz dalıp gider uzaklara…Ayrılık zaten ayrı bir soğuktur insan duygusunda. Bazen camdan bakarsın uzaklarda bir yerlerde bıraktığını hayal ederek düşerken ilk kar.
Ya da köyümüzün, şehrimizin bir kösesinde bir sofra gibi yan yana yatırdığımız  mezarlarında sevdiklerimiz düşer yüreğimize .Üşür yüreğimiz yine yağarken ilk kar.
Doğa bembeyaz bir örtü gibi kaplanırken kararız içimiz sevdiklerimizi düşlerken.
Onlarsız bembeyaz hayaller bile kurmaktan mahcup oluruz belki de.
Unutunca sevdiklerimizi hatırlatır bize ilk kar.
Üşürüz biraz utangaç biraz mahcup.
Belki de öfkemiz yumruğumuzda saklı.
Umut olur hayallerimizle birlikte ilk kar.
Ya sevdiğimize kavuşmayı mutluluğunda desen desen düşerken ilk kar. Ya da doyasıya öpmek dudaklarından saclarımıza düşerken ilk kar.
Belki güneşle birlikte bir sabah uyanırken müjdeleriyle en güzel bir sabahında yağarken ilk kar .
Sevinçle ve haykırarak sokağa koşacağımız ilk kar.
El ele…
Beyaz bir özgürlük ilk kar….
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat