İÇİNİZDEKİ İYİLİK KADAR İYİ HAYATINIZ OLUR!

Gülten ABACI /YAZAR

5 Mayıs 2022 21:38
A
a
Dünyaya gelirken hepimiz iyi birer insan olarak doğuyor ve hayata hep iyi tarafından bakmaya çalışıyoruz çünkü içimizde olan vicdan, merhamet, insan sevgisi ve iyilikten dolayı başkalarının hayatını da düşünmekten asla vazgeçemiyoruz.
Empati yapıyoruz, insanları “O üzülmesin, bu üzülmesin. El âlem ne der? diye kırmadan, bozmadan yaşamaya çalışıyoruz.
Bu nedenle hayatımızda birçok fedakârlık yaparak insanları memnun etmekten kendi hayatımızı kaçırıyoruz. Oysaki bizim için yaşanmamış hayattan daha üzücü ne olabilir ki? Yeri geliyor, canımız yanıyor, üzülüyoruz, ağlıyoruz, kendimizi unutup, hayata küsüp kendimizi geliştirmeyi ve büyümeyi unutuyoruz. Hepimiz her ne kadar eşsiz birer insan olsak da genellikle aynı durumları yaşıyoruz. Bazen de aynı dertlerden şikayetçi olup aynı dertlerden kederleniyoruz.
İNSAN SEVGİSİ
Bunların tek nedeni içimizde, kalbimizde taşıdığımız iyilik ve insan sevgisidir. İnsanoğlu yeryüzünde aklı ve iradesiyle var olan tek varlıktır. İnsanları mutlu etmek için aklını ve kalbini, iyilik yapmak içinse irademizi kullanırız. Bunu zamanla kendimizin görevi hâline getiririz ve yaşamımıza böyle devam ederiz.
Aslında yaptığımız iyilikler kadar da güzel bir hayat yaşarız. Örneğin yardıma muhtaç birine zor gününde yardım etmek, yaşlıları ziyaret etmek, ölmüş birinin yakınına taziyede bulunmak, karşındakinin, yakınının hüznünü paylaşmak, maddi gücü olmayan birine para yardımı yapmak, en önemlisi de empati yaparak kendimizi karşı tarafın yerine koymak en erdemli davranışlardır.
İyi olmak aslında hiç de zor değil. İyilik yaptığınız sürece kendinizi çok mutlu hisseder, mutlu yaşarsınız! İyilik yapan er ya da geç iyilik bulur. Yaptığınız bu iyiliklerin, yardımların karşılığını iyilik yaptığınız kişiden asla beklemeyin! Sadece yaptığınız bu iyilikleri geleceğinizin teminatı olarak düşünün! Karşılığını hiç ummadığınız bir zamanda mutlaka bulacaksınız!
Sabahattin Ali'nin dediği gibi içinizdeki iyilik kadar size iyi bir hayat diliyorum.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat