HUZURA AÇILAN ÇEKMECE

Nurten UYANIK /YAZAR

27 Haziran 2022 22:05
A
a

İnsan vücudu bir dolap gibidir bir sürü çekmecesi olan.
Dolaplarımızı ara sıra düzeltiriz, yazlık ve kışlık deriz, yeniden gözden geçiririz çünkü biliriz, üst üste yığarsak eşyalarımızı kapıları kapanmayacak, aradığımızı bulamayacağız. Vücudumuzu da öyle düşünürsek her çekmecenin içine saklanmış bir sürü ıvır zıvır.
Ruh çekmecelerimizi açıp gözden geçirmezsek depresyonun dibine vurup büyük bir sarsıntıyla uyanırız.
Sabah kalkınca hangisini açmayı arzularsak tüm günümüz öyle geçer.
Tıka basa doldurduğumuz dertler, sıkıntılar, sırlar oradan fırlamadan bir bir ele alıp düzeltme yapmalıyız. Dibe vurduktan sonra çekmecelerin burguları çıkmış, kapakları kırılmıştır artık.

ÖĞRETİLENLERDEN ETKİLENME

İçimizdekiler şişerse her şeyin rengini kara görür, renk körü oluruz. Her şeyi yanlış algılarız. İnsanız, unutkanız, değişkeniz, bazen de arsızız. Çabuk alışıyor insanoğlu.
İçimizde bilerek ya da bilmeyerek biriktirdiklerimiz bir gün faturasını ağır ödetmeye başlıyor. Başın kaşınıyor, kalbin çarpıyor ya da elin ayağın titriyor hatta hapşırık tutuyor.
Ekmek almaya fırına gideriz ama depresifse psikoloğa gideni yadırgarız. Toplumumuzun bazı kesimlerinde bu, bir “A!” efekti yaratır, “Ne derdi var acaba?” soruları yayılır, içten içe yargılar başlar.
Oysaki her insan, kendi ruh çekmecesinde ne olduğunu iyi bilir,
görmezden gelir.
“Ayıptır, günahtır. El âlem ne der?” diye yetiştirilmiş bir toplumda yaşıyoruz. Öğretilenlerden hepimiz etkileniriz.
Sabah açtığınız çekmeceniz huzur dolu olsun güzel bir güne başlarken!

 
1000
icon
Meral Cihan 13 Temmuz 2022 12:14

Çok doğru … ama gel de bizim cahil topluma bunu anlat . Beni elalem ilgilendirmez, kimse kimseyi yargılayamaz. Bildiğin, istediğin yoldan gideceksin . Yada nabza göre şerbet dağıtacaksın 😊 Yoksa mutsuz olur, depresif olursun… Neyse, Nurtenim, önemli bir konuya değinmişsin . Güzel yüreğine ve kalemine sağlık

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat