HİÇ OLDU MU?

Cezmi Ancil/YAZAR

22 Nisan 2021 18:34
A
a
Beşer idim, şaşkın oldum.
Yandım belki insan oldum.
İbrahim Kalın belki de Arif Sağ’ın öğrencisi olarak kalsaydı ve tok sesini sazıyla paylaşsaydı halkın gönlünde umman da olurdu, sahil de.
Sesi ve sazındaki tokluk, bütün kesimlerin arzu ve düşüncelerinde ortak bir toklukla şekil bulsaydı eğer halkın ummanında derviş de olunur, insan da.
Elbette hiçbir şey olmamış gibi bütün kesimlerin, tepkisini Erkan Oğur üzerinden İbrahim Kalın’a yöneltmesinde anlaşılmayacak bir şey yok. Yine de bu, İbrahim Kalın ve Erkan Oğur’un saz ortaklığındaki derviş ruhunun mısralarda hayat bulmasının üzerinde insanca olmayan bir durum değildir.
İbrahim Kalın’ın bir siyasal yapı ve geleneğinin sonuçlarının temsilcisi olmasından dolayı sadece sazı ve sözüyle gönüllerde yer etmeyeceği de açıktır.
MÜTEVAZI DERVİŞ ERKAN OĞUR
Hemen herkes, Erkan Oğur’a ileri geri laflar etti.
Oğur, türkülere gönül vermiş ve mucidi olduğu perdesiz gitarıyla halkın gönlüne hitap etme, onların acı ve ıstıraplarını hiçbir perde ve notaya pirim vermeden dile getirmiş mütevazı ve sessiz bir derviştir. Onun türkü ve sanata kattıkları inkâr edilemez.
Belki de İbrahim Kalın’ın “Hiç Oldum” sözlerini dahi bilmeden, dinlemeden, konuşup yorum yapanların olabileceği de bu umman içinde doğaldır. “Bekâra karı boşamak kolaydır.” sözü boşuna söylenmemiştir.
İbrahim Kalın zaten kendi sözleriyle bunu dile getiriyor.
Ateş oldum, dumanım yok.
Umman oldum, sahilim yok.
Erkan Oğur, bu ülkenin bir değeri, sesi ve soluğudur. Hiçbir nota ve ayara gerek görmeden sessiz ve mütevazı üretimi içinde, sanatıyla kavrulmakla meşgul oldu hep.
Erkan Oğur’un eleştirileri makul karşılaması bir yana, mütevazılığını fırsata çevirip durumdan vazife çıkarılması da hoş olmadı. Bununla beraber “Pişmanlık sözlerini keşke etmeseydi.” diyebilmeyi çok isterdim.
YÜZ ÇEVİRME BANA
İbrahim Kalın, Oğur’un kapısını çalmışsa eğer yücelik ve hoşgörü, insanların ne diyeceği ile değil, kendi ruh dinginliği içinde derviş tavrıyla karşılamalıydı. Kapıdan içeri aldıktan sonra misafirinin ardından konuşmasının talihsizlik taşımasındaki neden de anlaşılmayacak bir şey değil.
Bu nedenin, olayın ortaklığına karşı çıkanların ruh ve reaksiyonlarının altında yatan toplumsal gerginlik ve yaşanmışlıklarda aramak gerekir sanırım. Kalın’ın bunu bilmemesi de mümkün değildir ve öyle yaklaştığı da anlaşılmaktadır.
Geldim dergâhına yüz çevirme bana.
Kapılar kapandı deme.
Sözlerden de anlaşılacağı gibi bu davet ve kapıya gelmenin toplumsal kültürel yapımızdaki bir damarın sonucu olduğu da unutulmamalı.
İbrahim Kalın, bütün yaşanmışlar içinde ne kadar yandı, ne kadar hamdı, ne kadar pişti onu bilemeyiz.
“Fırat’ın kıyısında bir tek kişi bile açsa sorumlusu benim.” diyen bir geleneğin damarına baktığımızda elbette hiç hoşgörülü ve notasız bir yaşam sürdürüldüğü de söylenemez. Hemen herkesin bir perdeye sığınıp notalar arasında nemalanmak istediği bir süreçte insanların reaksiyon ve tepkileri anlaşılır olmakla birlikte, Erkan Oğur’un, bu umman içinde bir kum tanesi gibi mütevazı ve temiz duygularını da görmezlikten gelmek doğru olmayacaktır.
Oğur, Fırat’ın aktığı kilometrelerce uzanan acıların ortaklığını ince, tiz sesinin yüreklere işleyen tonuyla bir türküye soluk vermişse eğer bunu, kapısına gelenin kapıyı yüzüne kapatmanın doğru olmayacağı inancına sahip olmasında aramak gerekir.
TOPLUMSAL KÜLTÜREL DAMAR
Bu, bir toplumsal kültür damardır. Dumura uğratılan ve yok edilmek istenen birçok damar gibi bu damar da inkâr edildiği oranda bu umman içinde hiç olmak zorunda kalacağız.
Tabip aramak gerekirse eğer halkın kültürel damarlarında aramak gerekir. Bir güce sığınıp, güç olma isteğine sığınmadan bu umman içinde bir gönül adamı olmak, insan olmanın en doğru olan hâlidir.
Umman içinde bir kum taneciği bile olabilmeyi başaranlar, bu sahilde gönül rahatlığıyla bu havayı soluyup insan olmanın gönül rahatlığını yaşayabilir.
Toplumsal reaksiyonlarımızı, kendi gönül kapımızdan içeri girenlerle ortak nota ve ritimlerde kaynaştırmadığımız müddetçe o soruyu soranların da her daim olacağını unutmamak gerekir.
 Hiç Oldu mu?
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat