Yasemin Murat Arslan

HERKESİN SEVGİ DİLİ KENDİNE ÖZELDİR

Yasemin MURAT ARSLAN/YAZAR

3 Ağustos 2022 00:23
A
a

Geçen sefer de sevgi konusuna değinmiştim. 
Belki bazılarınız “Yine mi aynı konu?” diye sorabilir.
Konu sevgi olsa da bu sefer onu biraz farklı açıdan ele almak istiyorum yani sevgiyi gösterme şeklimize değinmek istiyorum.
Her birimiz, ailemize, çocuklarımıza, eşimize, arkadaşlarımıza karşı duyduğumuz sevgiyi farklı bir dille ifade ederiz. 
Bazen bu, bizim çocukluğumuzda öğrendiğimiz biçim olsa da duygularımızı ifade etme şeklimizle birleşerek yeni bir tarz hâline bürünmüştür yani tamamen bize aittir. Aksi takdirde aynı aileden gelen herkes aynı dili kullanırdı.
Mesela “Seni seviyorum.” demek sadece kısa bir cümle iken biz sevgimizi, o cümle yerine davranış şeklimizle ifade etme yöntemini seçeriz ya da başka şekilde kurduğumuz bir cümleyle. Birini yolcu ederken “Gidince beni ara.” yani “Yolculuğunun iyi geçtiğini duymak, bilmek istiyorum.” deriz.  Buradaki mesaj şu: “Sen benim için önemlisin.” 
 
Evimize gelen birine onun sevdiği bir yemeği yapmış olmak, masayı onun zevkine göre hazırlamak da o kişiye “Seni önemsiyorum, sen benim için değerlisin.” mesajını veriyor.
Bir görüşmeye, bir buluşmaya, bir davete giderken güzel giyinmek, şık olmaya özen göstermek de kişilere verdiğimiz önemi gösterir. 
Sevdiğimiz kişiye özel günlerinde ya da durup dururken ihtiyacı olan ya da beğeneceğini düşündüğümüz bir hediye almayı seçeriz sevgimizi ifade etmek için. 
 
PAHALI OLAN YOL
 
Herhangi bir konuda da olabilir sevgimizi göstermek. “Maddi ve manevi yardıma ihtiyacın olunca haber ver, elimden geldiğince yardımcı olurum.” deriz. Öyle ki bazen elimizden gelenin de fazlasını yapmaya çalışırız, karşıdaki kişiye elimizden geleni ne kadar zorladığımızı fark ettirmemek için de çaba harcarız. 
 
Bazen sevdiklerimizin mutlu anlarında onları daha sık aramak, onların mutluluğuna daha çok ortak olmak isteriz. Nasıl mutlu olduğunu bize bir daha bir daha anlatmasını isteriz çünkü onun mutluluğu bizi de mutlu eder. 
 
Sevdiklerimiz herhangi bir sorun yaşadığında ise onları o yaşadığı sorundan uzaklaştırmak için kafasını dağıtacağı güzel meşgaleler aramaya, bulmaya çalışırız. 
Her şeyden önce hiç vaktimiz olmasa bile ona vakit ayırırız. Onu dinleriz. Aslında konunun bile ne olduğunun çok bir önemi yoktur, bizim onu cankulağı ile dinlememiz için. 
 
“Dost acı söyler.” misali eleştiririz, tartışırız. Zarar görmesin diye varsa yanlışını fark ettirmek için elimizden geleni yaparız. Günün sonunda belki yorgun düşeriz ama yine de huzurluyuzdur çünkü yürekten isteyerek yapmışızdır.  
 
Diyorum ki “Seni seviyorum.” demek bu kadar kolay ve bedava iken biz zor olanı, pahalı olanı tercih ederiz çünkü sevdiklerimiz, bizim için paha biçilemez değerdedir. 
 

 
1000
icon
Aylin 4 Ağustos 2022 11:18

Yasemin seni görmesemde ……. Seni seviyorum arkadaşım😘

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat