HAYAT SINAVIMIZ

Gülten ABACI/YAZAR

25 Ağustos 2022 20:22
A
a

Her sabah güzellikle uyandığımız güne iyi haber yerine kötü haberle endişeyle “Merhaba!” diyoruz. Ya bir kaza haberi ya da cinayet, salgın hastalık haberi alıyoruz. Zorunlu olarak ağzımıza taktığımız maskeler, yaşadığımız şehrin havasını rahatça solumanın ve nefes almanın ne kadar kıymetli olduğunu bize anlattı.
Bizi olumsuz yönde etkileyen küresel ısınma, iklim krizi ve yüksek enflasyon yetmiyormuş gibi masum insanların öldürüldüğü katliam gibi savaşlar, yangınlar ve göçlerin başlaması psikolojimizi ister istemez bozuyor. Eski günleri, yaşantımızı arar, özler olduk. Ne güzeldi eski günler! İnternet, sosyal medya ve cep telefonu yoktu, huzur ve mutluluk, komşuluk ve tatlı sohbetler vardı.
HAYATIMIZ DEĞİŞİYOR
Oysa şimdi gelişen teknoloji ile birlikte yaşamımız, ilişkilerimiz tamamen değiştiriliyor. Aklıma gelen ilk soru şu oluyor: “Dünyamız mı bozuluyor yoksa biz insanlar mı?” Eskiden büyüklerimize saygı ve sevgi vardı. Baba sofraya oturmadan kimse yemeğe başlamazdı. Kimse büyüklerinin önünde bacak bacak üstüne atıp oturamazdı, sigara içilmezdi. Bozulan düzenle birlikte kimsenin kimseye saygısı, sevgisi ve güveni kalmadı. Evliliklerde aranan saygı, sevgi ve güven yerini günlük macera arayışlarına bırakıyor. Eskiden erkekler kadınlara evlilik teklifi yapardı, şimdi ise kadınlar erkeklere evlilik teklifi yapıyor. Uzun süreli evlilikler yerini günlük ilişkilere bırakıyor. Bu nedenle insan ilişkilerinde dürüstlük, samimiyet ve inanç kalmıyor.
Nereden nereye? Sistem değişiyor. Dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda çeşitli hastalıklar ve kalp krizleri riski çoğalıyor. Kimse bu durumların önüne geçemiyor. Kaderimize âdeta boyun eğiyoruz. Sanki hepimiz birer sınavdan geçiyoruz. Bu durum “Daha neler yaşayacağız acaba?” sorusunu beraberinde getiriyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat