HAYAT DEVAM EDİYOR

NURTEN UYANIK/YAZAR

16 Ağustos 2022 00:30
A
a

Bazı acılar vardır, yaşanması gereklidir, Nasıl ki mutluluklarımızı severek karşılıyorsak sorunlarımızı da düzgün algılamalıyız. Onları önce masaya yatırmalı, sonra onlara teşhis koymalıyız. “İçeriği nedir?”, “Neremiz yara bere içinde?”, “Nasıl bir tedavi uygulamalıyız?” sorularına yanıt aramalıyız. Gelene “Hoş geldin.” deyip sabredersek gidene de kolayca “Güle güle.” diyebiliriz. Ölümden gayrı her şeye bir çare var, korkmayın. Doktor bile hastayı ameliyat etmeden teşhis koymak zorunda.
Sorunlar, dertler bazen üst üste gelir davetsiz misafir misali. Sakin kalır, konuya odaklanırsak zor ve üzücü de olsa çözümün yarısına ulaşmışız demektir.
ÇİMENTO TOZU
Annem şöyle derdi: “Şimdi yaşadığın sıkıntıyı bir bina gibi düşün. Çimento tozunu yutmadan evin içine girip oturamazsın. Dertlerin her birini birer tuğla gibi görürsen gelecekteki mutluluğunu inşa ettiğinin şimdi farkında olmazsın ama her sıkıntının üstesinden geldiğinde biriktirmiş olduğun tecrübeyi kullandığın gün, çimento tozuna su koymanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksın. Kaşın uzayınca cımbızla çekiyorsun, orakla biçmiyorsun. Emeksiz yemek pişmez. İnsanoğlu da dertlerle yoğrulur, pişer.”
Annem ne kadar güzel öğütler veriyormuş! Yaşadıkça anlıyorum.
Polyannacılık oynayamam. Her şey güllük gülistanlıkmış gibi de yapamam. O, ne ise odur. Geçmişim de geleceğim de benim. Her ikisine de sahip çıkıyorum. Hayat her yönüyle güzel. Zamanında çimento tozu yutmaktan kaçsaydım belki bugün aynada gördüğüm şahsı sevmeyebilirdim. Yaşamak güzel her şeye rağmen. Hayat devam ediyor.

 
1000
icon
Fadime 19 Ağustos 2022 21:34

Tebrikler gene çok güzel döktürmüş sun Çok güzel ve anlamlı

0 0 Cevap Yaz
Nese T 16 Ağustos 2022 19:38

Çok güzel tespitler düzenlemeler Herkesin yaşanmışlıkları yada kendini satırlarında bulduğundan eminim canim yüreğine saglik

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat