18 Kasım 2019 08:45
-A +A
Arzu DİNÇER

Hayat dediğin bir laboratuvar

Arzu DİNÇER ( gazetehamburg)


Merhaba sevgili okurlarım, bahar gibi bir kasım gününü yaşarken hayatlarımızın kim bilir kaçıncı baharını kendimize hediye ediyoruz. Birçok dış etken sorunların yaşandığı günümüz dünyasında size yazdıklarımı okuduğunuz süre içerisinde en azından kapının eşiğinde bırakmanızı istiyorum. Elbet hayat hep lay lay lom değil bu hepimizin gerçeği. Ancak bir parça bakış açımızı değiştirdiğimizde sorun olarak ördüğümüz duvarların nasıl da yıkılıverdiklerini mutlaka deneyimlemişizdir. Ve tüm bu deneyimlerde iyiliği gaye edindiğimiz sürece heybemize leziz tatlar yüklemedik mi? Hani çoluk çocuk oturup ya da eş dostla eski günleri yâd ederken katıla katıla güldüğümüz. Ve iyi ki yaşamışız dediğimiz. Oysaki onları o an yaşarken yüreğimiz yerinden çıkacak gibi hissetmişizdir. Ama sonuç gülüyoruz. Hayat bizim hayat biz bardağın dolu tarafıyla boğuşacak olursak boş olanı doldurmaya vaktimiz kalmayabilir. Bir âdem kızı olarak ediyorum bu kelamları, bir de dünyaca ünlü yazar Tolstoy’un sözlerine bakalım nasıl güzel tarif etmiş hayat ve mutluluk göbek bağını hem de en üryan haliyle;
                                     

“Mutlu bir hayat yok, daim olarak mutlu bir hayatın olmayacağını kabul etmelisin demiş ve devam etmiş sözlerine. Olumsuzluklara, olumluluklara nazaran daha sık rastlayacaksın, olumsuzlukların gardını düşürmesine izin vermemelisin. Benliğin devamlı mücadele içinde olmalı, mücadele etmekten vazgeçtiğinde, pes diyemeden yokluğa erişeceksin. Beklememelisin, çölde öylesine yatan bir kaya gibi beklersen, sıcak soğuk farklılıkları ve rüzgâr seni yarım asır sonra yok eyleyecektir. Kararsız olabilirsin, siyah ya da beyazı tercih etmemen senin kararsız olman değildir, grinin 40 bin tane tonu var. Kararsız olabilirsin, lakin gayesiz olma, gayesiz olmak direksiyonu olmayan bir arabanın sürücü koltuğunda oturmaktan farksız. Mutlu olmak için emek sarf etmelisin, ne kadar çalışırsan çalış bu çabalamanın sana mutluluğu garanti etmeyeceğini de bilmelisin, mutluluk emek karşılığı bir kazanım değildir.”
Yani dostlar mutlu olacağım derken çabalamayın mutsuz olursunuz. En başta dedim ya gayeniz iyi olmak iyi insan olmak iyi bir yaşayan olmak olsun. Ve bentleri tanımayın, sizi siz olmaktan uzaklaştıracak hiçbir engelin önünüze çekilmesine izin vermeyin.
Güzelliklerle karşılaşın güzel anılar biriktirin bir hafta daha… Pazar günü yine birlikteyiz bunu sakın unutmayın.
Sevgilerimle,

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı